ФЕЙК: Зеленський підписав унію, яка визнає відновлення кордонів Речі Посполитої

ФЕЙК: Зеленський підписав унію, яка визнає відновлення кордонів Речі Посполитої

30 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
1692

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі з посиланням на заяву проректора Європейського університету Сергія Ягодзінського поширюють інформацію, нібито декларація, підписана президентами України, Литви та Польщі за результатами другого саміту Люблінського трикутника, відновлює кордони Речі Посполитої. Автори цитують слова Ягодзінського, мовляв, українці остаточно «стануть рабами».

Це неправда. По-перше, президент України Володимир Зеленський 11 січня у Львові підписав декларацію, а не унію. По-друге, у ній не йдеться про визнання відновлення кордонів Речі Посполитої.

Скриншот повідомлення

Унія — об’єднання, союз двох або кількох монархічних держав під владою однієї династії. Декларація — офіційне оголошення державними чи партійними структурами основних принципів своєї діяльності.

Проректор приватного Європейського університету Сергій Ягодзінський не вперше поширює інформацію, нібито сусідні держави прагнуть поділити Україну. Хоча насправді декларація не скасовує автономію жодної з країн. 

Так, у документі зазначено, що президенти, посилаючись на непохитну підтримку незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах від 1991 року, повністю підтримуюють невід’ємне право України на самооборону та вибір власних заходів безпеки. Також лідери Люблінського трикутника зобов`язуються й надалі підтримувати інтеграційний шлях України до ЄС і НАТО та надавати потужну військову, оборонну, політичну, дипломатичну, економічну, логістичну та гуманітарну допомогу.

Окрім цього підписанти:

  • підкреслили свою підтримку створенню спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії рф проти України;
  • підтримали залучення України як держави-учасниці до діяльності в межах ініціативи «Тримор’я» для полегшення післявоєнного відновлення, зокрема у сферах енергетичної інфраструктури, транспорту та цифровізації;
  • домовилися про подальший розвиток ЛитПолУкрбригу (Литовсько-польсько-українська бригада — військова частина країн Люблінського трикутника) як операційної платформи для тристоронньої військової співпраці, а також як важливого формату посилення військової взаємодії та ініціатив із розбудови потенціалу між Україною та НАТО.

У той час як умови унії, підписаної у 1569 році між Литвою та Польщею, та декларації Люблінського трикутника суттєво відрізняються. Так, після підписання унії утворилася нова держава — Річ Посполита, до складу якої увійшли території нинішніх Польщі, Литви, Білорусі, Латвії, а також частково — території України, Естонії, Словаччини, росії та Молдови. Згідно з документом, запроваджувалася спільна грошова одиниця та правова система, обидві країни (Польща та Литва) спільно обирали одного правителя на вільних виборах. Жоден із цих пунктів не зазначений у декларації, яку підписав Володимир Зеленський.

До того ж перший документ про співпрацю у рамках Люблінського трикутника міністри закордонних справ України, Польщі та Литви підписали ще 28 липня 2020 року в Любліні. Учасники домовилися координувати дії задля захисту міжнародного права  у контексті російської агресії проти України — як у тристоронній координації, так і в НАТО, ООН, ЄС, Раді Європи та ОБСЄ. Окрім цього, у декларації йшлося про розвиток торгівлі, інвестицій та інфраструктурних проєктів. 

Зміст документа 2020 року майже ідентичний декларації, підписаній у Львові, за винятком кількох пунктів, як-от підтримка у боротьбі проти пандемії (пункт у декларації 2020 року) чи збільшення постачань зброї (пункт у декларації 2022 року). Тому документ підписаний у 2022 році, як і попередній, не призведе до втрати незалежності або відновлення кордонів Речі Посполитої.

Раніше ми спростовували фейк, нібито Зеленський анонсував підписання закону про асоціацію Польщі та Львівської області.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний