Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють відео, у якому йдеться, нібито Володимир Зеленський підтримав петицію Ірини Фаріон про звільнення російськомовних військових із лав Збройних сил України. У відео наводять таку цитату президента: «Відтепер ми будемо мобілізувати лише україномовних громадян. Ми маємо бути послідовними, якщо працівники у сфері обслуговування та держорганах мають спілкуватися лише державною мовою, то чому ми маємо дозволяти в армії спілкуватися московською? Армія — це така сама державна інституція».
Утім, це фейк. На сайті офіційного інтернет-представництва Президента України немає відповідної петиції, а цитата Володимира Зеленського вигадана.
Скриншот відео, яке поширили
На сайті офіційного інтернет-представництва Президента України, на якому розміщують електронні петиції, немає подібної петиції. Про створення відповідної ініціативи не писали українські медіа. Також нам не вдалося знайти цитату Володимира Зеленського щодо звільнення російськомовних військових із лав ЗСУ. На своїх сторінках у соціальних мережах Ірина Фаріон теж не повідомляла про створення петиції.
Скриншот результатів пошуку петиції про звільнення російськомовних військових з лав ЗСУ
За ключовими словами ми знайшли першоджерело фейкового відео — користувач тіктока з ніком «Fortetzalviv», який приховав своє обличчя. Він поширює фейки щодо мобілізації та міжнародної допомоги, створює діпфейки з українськими політиками. Також автор веде однойменний телеграм-канал, де закликає українську владу до перемовин, при цьому не називає росію агресоркою.
Фейк поширили після критичних висловлювань Ірини Фаріон у бік російськомовних військових ЗСУ. У програмі «Рандеву з Яніною Соколовою» вона заявила, що не може назвати бійців, які спілкуються російською, українськими військовими та закликала їх перейти на українську. Після цієї заяви мовознавицю звільнили з університету «Львівська політехніка», де вона працювала викладачкою. Пізніше у своєму телеграм-каналі Фаріон опублікувала скриншот повідомлення від проукраїнського студента з тимчасово окупованого Криму, не приховавши його персональні дані, що призвело до переслідування хлопця російськими спецслужбами.
У результаті Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження щодо ексвикладачки за чотирма статтями: порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної, регіональної належності, релігійних переконань тощо, образа честі та гідності військовослужбовця, порушення таємниці листування, телефонних розмов чи іншої кореспонденції, що передаються засобами зв’язку або через комп’ютер, порушення недоторканості приватного життя.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний