ФЕЙК: Журнал The Lancet заявив, що COVID-19 має лабораторне походження

ФЕЙК: Журнал The Lancet заявив, що COVID-19 має лабораторне походження

30 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
588

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Із 15 вересня у мережі поширюють інформацію, нібито медичний журнал The Lancet зробив «сенсаційну заяву»: COVID-19 може мати лабораторне походження, витік вірусу міг відбутися в американській лабораторії. За словами користувачів соцмереж, західні ЗМІ вже почали критикувати авторів журналу та звинувачувати їх у роботі на КНР.

Утім, це — фейк. У доповіді The Lancet розглядають різні теорії походження COVID-19 і не стверджують, що лабораторна теорія є найбільш ймовірною.

Скриншот допису

14 вересня на сайті The Lancet справді опублікували доповідь про COVID-19. Щоправда, основна тема матеріалу — зусилля міжнародної спільноти у боротьбі з пандемією та рекомендації для більш ефективного реагування на епідеміологічні загрози. Про походження COVID-19 розповідають лише в одному з підрозділів доповіді.

Учені заявляють, що походження нового коронавірусу залишається невідомим. У науковій спільноті розглядають дві основні гіпотези: природне походження (передача хвороби від тварин до людей) та поширення вірусу внаслідок інциденту під час дослідження. Причому друга теорія необов’язково означає штучне походження вірусу. Автори доповіді згадують 3 ймовірні випадки, при яких би вірус міг поширитися внаслідок дослідження: інфікування дослідника під час збору зразків вірусу у його природному середовищі; інфікування дослідника в лабораторії під час вивчення зібраних зразків; інфікування дослідника під часу вивчення генетично модифікованого вірусу. Таким чином, штучність вірусу розглядають лише в одному з випадків.

У доповіді The Lancet не надають перевагу жодній із теорій походження. Учені наголошують, що потрібні подальші дослідження для встановлення джерела COVID-19.

Востаннє ВООЗ оновлювала свою позицію стосовно походження SARS-CoV-2 9 червня 2022 року. У новій доповіді фахівці ВООЗ стверджують, що поки вченим не вдалося встановити джерело вірусу, а гіпотеза про кажанів як носіїв вірусу залишається найвірогіднішою. Для того, щоб перевірити теорію про лабораторне походження вірусу та дійти до остаточних висновків, фахівцям потрібні додаткові дослідження, зокрема більше доступу до даних із Китаю та інших країн, де COVID-19 поширювався наприкінці 2019 року.

Отже, розслідування причин появи SARS-CoV-2 триває. Не можна стверджувати, що наукова спільнота прийшла до остаточного висновку в цьому питанні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний