ФЕЙК: ЗСУ планували наступ на Ростов-на-Дону та Таганрог

ФЕЙК: ЗСУ планували наступ на Ростов-на-Дону та Таганрог

16 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
2502

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

10 січня російське медіа «РИА Новости» повідомило, що влітку 2022 року ЗСУ планували наступ на російські міста Ростов-на-Дону та Таганрог. Про це нібито свідчать позначки на картах, знайдених на покинутих українських позиціях під Авдіївкою. На відео російський військовий показує на мапі лінії, які йдуть із боку України в напрямку Ростова-на-Дону та Таганрога. За його словами, ці лінії — доказ підготовки наступу на російські території.

Утім, це — фейк.

Скриншоти відео

По-перше, російський військовий показує радянську, а не українську мапу. Наприклад, Маріуполь на ній позначений як Жданов — так місто називали у СРСР з 1948 по 1989 роки. Тобто цю мапу створили не пізніше 1989 року. Малоймовірно, що ЗСУ могли планувати бойові дії на застарілій мапі. Причому російські медіа визнають, що на відео зображена радянська мапа, але продовжують наполягати, що нею користувалися українські військові.

Маріуполь на радянській мапі

Маріуполь на Google Maps

По-друге, на мапі можна помітити радянський або російський гриф «Для служебного пользования», тоді як правильний український варіант — «Для службового користування». Також на мапі немає жодних позначок українською.

По-третє, лінії, схеми, які показує росіянин на мапі, взагалі нічого не доводять: немає чіткого визначення, як їх потрібно інтерпретувати; також немає свідчень, хто саме наносив ці позначки на мапу. Маючи на руках радянську мапу, російські пропагандисти могли власноруч додати до неї необхідні деталі.

Російський військовий заявляє, що плануванням наступальних дій на мапі займалися не пізніше липня 2022 року. Влітку 2022 року українське командування справді займалося плануванням контранступу, проте на зовсім інших напрямках. Журналісти The Washington Post провели низку інтерв’ю з українськими та західними військовими та політиками, щоб дізнатися, як планувався український контрнаступ. Спочатку українські військові хотіли спланувати масштабну операцію на півдні для деокупації і Херсонської, і Запорізької областей. Утім, для цієї операції Україні не вистачало ресурсів, тому контрнаступальні дії обмежилися правобережною Херсонщиною та Харківщиною. Жоден зі співрозмовників The Washington Post не згадував планування наступу на російські території.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний