Фейки про охорону здоров’я: «чорна» трансплантологія в Україні та Європі. Випуск №9

Фейки про охорону здоров’я: «чорна» трансплантологія в Україні та Європі. Випуск №9

Photo: ua.depositphotos.com / XiXinXing
9 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
2551

Укотре російські пропагандисти намагаються знайти в Україні сліди «чорних» трансплантологів. Причому вони впевнені, що українців «продають на органи» не лише в межах України, але й в Європі. Утім, в обох випадках «правдиві історії про розпродаж органів» виявляються звичайними фейками.

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Українського біженця розпродали на органи у Польщі

Російські медіа поширюють інформацію, нібито українського біженця розпродали на органи в Польщі. Вони посилаються на слова нібито близької подруги чоловіка, яка розповідає, що він став донором для чотирьох поляків.

Як насправді?

За запитом «українців розпродають на органи у Польщі» ми знайшли повне відео, яке спершу поширили на сторінці «збройних сил новоросії» у «ВКонтакте». Російські новинні сайти використали уривок саме з цього відео.

Скриншот відео, яке поширюють у мережі; 2. Скриншот відео у «ВКонтакте» «збройних сил новоросії»

Жінка на відео не повідомляла про «продаж органів». Натомість вона заявила, що українець тяжко хворів, впав у кому та помер. Він став донором для чотирьох людей у Польщі. «Лікарі уже сказали, що вони [органи] чудово прижились у нових тілах», — додала вона. 

На відміну від українського законодавства, в якому передбачене надання прямої згоди в письмовому вигляді на трансплантацію анатомічних матеріалів, у Польщі діє принцип неявної згоди. Так, за польським законодавством, забір клітин, тканин і органів у померлих людей може бути здійснений, якщо загибла особа за життя не висловлювала проти цього жодних заперечень. На сайті Польської спілки трансплантаційної медицини зазначено, що таке рішення на практиці завжди погоджується з родиною. 

За життя людина у Польщі також може стати донором нирки або частини печінки для прямого родича. Для цього необхідна письмова згода донора та одержувача. Якщо одержувачем є інша особа, до прикладу друг, донор повинен звернутися до суду за дозволом, що запобігти можливим зловживанням. Суд розглядає таку заяву після консультації з Етичним комітетом Національної ради з питань трансплантації протягом семи днів. 

Для обрання потенційного померлого донора лікар має провести ряд спеціалізованих тестів та констатувати смерть мозку. Це стан настає за відсутності кровопостачання мозку понад 10-12 годин. Смерть мозку є незворотною, і людина в такому стані вважається мертвою, навіть якщо її організм може функціонувати за допомогою медичного обладнання. 

Оголошення про продаж, купівлю чи посередництво в продажу чи купівлі органів у Польщі карається законом.  До того ж лікар, який констатував смерть особи, не може брати участь у процедурі забору та трансплантації клітин, тканин або органів від цієї особи. 

У Польщі встановлений суворий контроль за дотриманням правил трансплантації. Країна як член Європейського Союзу має подавати звіт про дотримання Директиви Європейського Парламенту та Ради про стандарти якості та безпеки органів людини, призначених для трансплантації. 

Усі реципієнти, які очікують на пересадку анатомічних матеріалів у Польщі, занесені до Національного списку очікування на трансплантацію. У звіті вищої палати контролю Польщі за 2022 рік вказано, що система, яка наразі діє у країні, унеможливила проведення трансплантації органа особі, яка не перебуває на національному обліку.

До того ж дані про всі трансплантації, які здійснюють польські центри, а також про кожну донацію органу від живого донора вносяться до Організаційно-координаційного центру трансплантології «Полтрансплант». Тому просто тихо «розпродати органи»  неможливо.

В Україні ухвалили кілька законів для розвитку системи трансплантації органів та матеріалів. Так, у 2021 році були внесені зміни до деяких законодавчих актів України, що регулюють питання трансплантації анатомічних матеріалів людині. Згідно з нововведеннями, згода або незгода особи на посмертне донорство може бути подана не лише у письмовій, а й в електронній формі та не потребує нотаріального затвердження. Окрім цього, законом встановлюється, що операції з трансплантації буде оплачувати держава, для пацієнта вони будуть безкоштовними. 

Того ж року МОЗ повідомило про запуск Єдиної державної системи трансплантації органів і тканин. Електронна система призначена для підбору пари донор-реципієнт за визначеними критеріями та є незалежною від людського впливу.

Джерело: Постанова КМУ «Деякі питання реалізації Закону України “Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині”»

Дезінформація: У Харківській області діють «чорні» трансплантологи

У мережі поширюють інформацію про діяльність «чорних» трансплантологів у Харківській області. Нібито місцеві жителі усе частіше зустрічають медичні автомобілі, які, на відміну від звичайних карет швидкої допомоги, пересуваються під наглядом військових.

Скриншот допису

Як насправді?

Згідно із Законом України «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людини», вилучати органи для трансплантації у померлих унаслідок бойових дій заборонено.

На фото ж зображена мобільна акушерсько-гінекологічна амбулаторія. Зворотний пошук у Google показує, що насправді фото ілюструє новину про роботу мобільних бригад лікарів у Борівській селищній раді. У пересувному медичному відділенні працює акушерсько-гінекологічна бригада лікарів, УЗД та лікар-педіатр. Поява таких пересувних відділень є ініціативою МОЗ в рамках поновлення доступу до медичної допомоги у містах та селищах, звільнених від російської окупації. На деокупованих територіях працюють бригади Державного закладу «Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ України». 

На Харківщині перші мобільні амбулаторії з’явилися у місті Балаклія в листопаді 2022 року. Лікарі консультують, проводять обстеження, призначають лікування. Комплектація спеціального автомобіля дає змогу збирати аналізи, проводити первинний огляд та приймати пологи. 

Служба медицини катастроф — особливий вид державної аварійно-рятувальної служби, основним завданням якої є надання безкоштовної медичної допомоги потерпілим у надзвичайних ситуаціях техногенного та природного характеру, а також рятувальникам та особам, які беруть участь у ліквідації надзвичайних ситуацій. 

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки, за підтримки Програми Уряду Великої Британії «Good Governance Fund», наданої від імені народу Великої Британії. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, UK aid або Уряду Великої Британії, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний