Фейки про охорону здоров’я: досліди Великої Британії та США на українцях. Випуск №5

Фейки про охорону здоров’я: досліди Великої Британії та США на українцях. Випуск №5

Photo: ua.depositphotos.com / skvalval
23 Листопада 2022
FacebookTwitterTelegram
1936

Російські ресурси продовжують активно просувати конспірологію про активну діяльність західних лабораторій в Україні. Цього разу вони поширили фейк, ніби США самі визнали, що проводили в Україні досліди над військовими та пацієнтами психлікарень. І суперечили самі собі: паралельно просували безпідставні заяви, ніби тепер Велика Британія та Штати намагаються свою діяльність в Україні «замести під килим». 

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Фейк: США визнали, що проводили досліди над українськими військовими та пацієнтами психлікарень

Російські медіа з посиланням на міноборони рф продовжують писати, ніби США визнали, що проводили досліди над українськими військовими, злиденними та психічно хворими. Про це заявив російський генерал-лейтенант Ігор Кирилов на брифінгу з питань наради учасників Конвенції про заборону біологічної зброї.

Як насправді?

Місія США на зустрічі КБТЗ вкотре відкинула звинувачення росії про існування біолабораторій в Україні. У ЄС заяви рф теж називають «необгрунтованими та брехливими». 

Офіційна консультативна зустріч держав-учасниць Конвенції про заборону біологічної зброї (КБТЗ) проходила у Женеві ще 5-9 вересня. У заяві Держдепартаменту за результатами зустрічі КБТЗ вказують, що США та Україна представили серію презентацій, у яких спростували «абсурдні та брехливі заяви росії» про розробку біологічної зброї чи існування біолабораторій в Україні. Держави-учасниці підтвердили заяви США, причому 35 із 42 країн, що виступали, відзначили важливість роботи Штатів у сфері біобезпеки та біозахисту.

До речі, представники ЄС на зустрічі КБТЗ заявили, що стурбовані дезінформаційними кампаніями росії. «Неприпустимо, що росія, намагаючись виправдати свою невиправдану та незаконну агресію проти України, продовжує висувати необґрунтовані та брехливі претензії проти України, Сполучених Штатів та інших країни. Ці неправдиві звинувачення та спроби дезінформації щодо передбачуваної розробки та можливого використання біологічної зброї є глибоко цинічними та служать лише завданню шкоди міжнародному миру та безпеці», — йдеться у заяві.

Фейк: Велика Британія та США намагаються приховати свою військово-біологічну діяльність в Україні

Російські медіа поширюють конспірологічні теорії, ніби Лондон та Вашингтон намагаються «замести під килим» тему про військову біологічну діяльність в Україні. Він посилається на документи, які російські військові начебто знайшли в лабораторіях після повномасштабного вторгнення в Україну. Рябков сказав, що багато країн серйозно ставляться до претензій рф щодо біологічної діяльності США. 

Як насправді?

Раніше VoxCheck уже аналізував, які «документи» росія називала підтвердженням існування біолабораторій в Україні. Жоден із документів, опублікованих російським міноборони, не містив доказів, що в Україні є військово-біологічні програми. Ба більше, російські військові так ніколи й не показали самі «біолабораторії», у яких вони нібито знаходили ці документи. 

Заступник міністра закордонних справ України Микола Точицький пояснив, що звинувачення з боку Рябкова з’явилися знову ж таки після Офіційної консультативної зустрічі держав-учасниць КБТЗ. «У фактологічній доповіді за результатами Консультативної зустрічі російській делегації не вдалося жодним чином «протягнути» її хворобливі інсинуації щодо біозброї в Україні. Ініційований росією відповідно до Статті V Конвенції процес завершено», — написав Точицький. 

Ще в березні постійна представниця Великої Британії в Радбезі ООН заявляла, що немає доказів існування будь-яких програм із розробки в Україні біологічної зброї, а звинувачення росії — «брехливі і нічим не підтверджені».

Міністерство оборони США не приховує, що співпрацює з українськими лабораторіями в рамках Програми зі зменшення біологічної загрози. Ця програма ніяк не пов’язана з військовою діяльністю, вона лише передбачає модернізацію українських лабораторій та медзакладів, зокрема підвищення їхньої безпеки, покращення можливостей із моніторингу та діагностики тощо.

Джерело: Міністерство оборони США

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки, за підтримки Програми Уряду Великої Британії «Good Governance Fund», наданої від імені народу Великої Британії. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, UK aid або Уряду Великої Британії, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний