Фейки про охорону здоров’я: Pfizer «зізналася» у брехні про користь вакцинації. Випуск №1

Фейки про охорону здоров’я: Pfizer «зізналася» у брехні про користь вакцинації. Випуск №1

Photo: ua.depositphotos.com / PeopleImages.com
3 Листопада 2022
FacebookTwitterTelegram
2839

Антивакцинатори знову поширили «сенсаційну» заяву. Мовляв, у Pfizer «приховували правду» про те, що вакцина від COVID-19 не запобігає поширенню  вірусу, а щеплення жодним чином не захищає ваше оточення від зараження. І, як в усі попередні рази, фейкороби зазнали поразки у боротьбі з фактами.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

У жовтні 2022 року в російськомовному та україномовному сегментах мережі розійшлася новина про «шокуючий» виступ депутата Європейського парламенту Роба Рооса. Той запитав у представниці Pfizer Джанін Смолл, чи тестувала компанія вакцину від COVID-19 на блокування поширення COVID-19 перед виходом на фармацевтичний ринок. Топменеджерка відповіла, що такої перевірки Pfizer не здійснювала. Після цього євродепутат звинуватив усіх, хто просував ідею «Вакцинуйся для інших» у брехні, оскільки вакцина нібито ніяк не допомагає захистити людей, з якими ви контакуєте.

Допис Роба Рооса

Компанія Pfizer ніколи не заявляла до виходу вакцини Pfizer-BioNTech (Comirnaty) на фармацевтичний ринок, що цей препарат може блокувати передачу вірусу. Так, 3 грудня 2020 року Альберт Бурла, генеральний директор компанії, казав, що не знає точно, чи зможе вакцинація запобігти  передачі COVID-19, і що це питання потребує подальшого дослідження.

11 грудня 2020 року Управління з продовольства та медикаментів США (FDA) схвалило вакцину Pfizer-BioNTech для екстреного використання. Тоді відомство зазначило, що не існує доказів, що вакцина запобігає передачі SARS-CoV-2 від людини до людини. Цього ж висновку дійшов медичний регулятор ЄС — Європейське агентство з лікарських засобів.

Дослідження про ефект щеплення на передачу вірусу почалися після початку масової вакцинації. Виявилося, що вакциновані в разі зараження з меншою вірогідністю інфікують інших.

Джерела: Всесвітня організація охорони здоров’я, Центри з контролю та профілактики захворювань США

Проте навіть якби вакцина ніяк не впливала безпосередньо на передачу вірусу, ідея вакцинуватися заради інших людей залишилася б актуальною. По-перше, усі схвалені вакцини зменшують ризик зараження COVID-19. Це означає, що вакциновані менше ризикують стати носієм вірусу та інфікувати своє оточення. По-друге, вакциновані рідше потребують госпіталізації в разі зараження, що зменшує навантаження на медичну систему та дозволяє приділити більше ресурсів групам ризику.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки, за підтримки Програми Уряду Великої Британії «Good Governance Fund», наданої від імені народу Великої Британії. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, UK aid або Уряду Великої Британії, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний