Російська пропаганда атакує панічними настроями: російські та проросійські телеграм-канали масово поширюють відеофейки, щоб показати, що в Україні «продуктова катастрофа». На одних відео люди нібито б’ються за продукти в українських супермаркетах, на інших показують пусті полиці магазинів. Усе це з однією метою: показати, що в Україні гуманітарна криза, що вже становить загрозу для виживання населення.
За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.
Фейк: У київських супермаркетах люди бʼються за продукти
У мережі поширюють відео нібито з супермаркету у Києві, на якому видно, що люди бʼються за продукти. У публікаціях стверджують, що така ситуація в багатьох продуктових магазинах.
Скриншот відео
Як насправді?
Насправді це відео зняли в 2017 році в російському Омську, а повідомлень про критичну ситуацію з продуктами в магазинах Києва немає.
Зворотний пошук по кадрах з відео показує, що воно зʼявилося у мережі ще в 2017 році. Його зняли в росії в Омську, коли пенсіонери бились за цукор. Про це опублікував сюжет телеканал із Челябінська.
Результати пошуку
Відео навмисне поширюють у поганій якості, аби складніше було розгледіти деталі, зокрема, назву магазину на вивісках під стелею. До речі, низькоякісні фото та відео також часто розповсюджують, зокрема, аби ввести в оману аудиторію: розгледіти деталі таких відео майже неможливо. Однак на інших відео з цього ж дня видно, що магазин називається «О’кей» — це російська мережа супермаркетів. В Україні вона не працює ще з 2009 року.
Фейк: Пусті полиці супермаркетів в Україні
Анонімні телеграм-канали масово поширюють відео із пустими полицями супермаркетів. Однак відео з дописів, ймовірно, є застарілим.
Стоп-кадри з фейкового відео
Як насправді?
Відео, найімовірніше, було знято у супермаркеті «АТБ». Про це свідчить вигляд полиць та цінників. Аналогічне оформлення полиць можна побачити тут. Крім того, на полицях можна розгледіти продукцію ТМ «Розумний вибір», яка продається лише в «АТБ».
Увагу привертають ціни товарів. На відео чітко видно цінники на 9,40-9,90 грн за 1-2 літри безалкогольних напоїв та мінеральної води, або близько 4 грн за 0,5 л мінеральної води.
Такі та схожі ціни на безалкогольні напої були в «АТБ», зокрема станом на 26 лютого — про це свідчать дані інтернет-магазину «АТБ» з WebArchive. Серед актуальних цін та товарів в інтернет-магазині, по-перше, немає товарів за 4-9 грн, по-друге, немає тих позицій, які показані у відео.
Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки, за підтримки Програми Уряду Великої Британії «Good Governance Fund», наданої від імені народу Великої Британії. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, UK aid або Уряду Великої Британії, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний