Фейки щодо системи охорони здоров’я: 30% військових ЗСУ страждають на психічні захворювання. Випуск №116

Фейки щодо системи охорони здоров’я: 30% військових ЗСУ страждають на психічні захворювання. Випуск №116

Photo: unsplash.com / Vony Razom
25 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
1495

Кремль продовжує вигадувати фейки, пов’язані з українськими військовими та їхньою мобілізацією. Так, російська психологиня розповідає, що 30% військовослужбовців на фронті мають психологічні захворювання. Про це нібито офіційно повідомило Міністерство охорони здоров’я України. І якщо на фронті військові страждають на психологічні захворювання, то чоловікам в тилу, за вигадкою росіян, аптеки не продають ліки без довідки з ТЦК. Усе нібито через нові зміни у законі про мобілізацію. 

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: 30% військових ЗСУ на передовій страждають на різні психічні захворювання

Російська клінічна психологиня Світлана Колобова заявила, нібито за офіційними даними Міністерства охорони здоров’я України наразі 30% військовослужбовців на фронті страждають на різні психічні захворювання. Вона додала, мовляв, такі оцінки є применшеними і до того ж незрозуміло, за якою методикою українські фахівці виявляли ці психологічні проблеми у військових ЗСУ.

Як насправді?

На сайті чи у соцмережах Міністерства охорони здоров’я України немає відповідного дослідження. Також його не публікував Центр громадського здоров’я чи Національна служба здоров’я України. У відкритих джерелах немає досліджень щодо ментального стану військовослужбовців ЗСУ за поточний чи попередні роки. Окремі дослідження щодо кількості військових не з різними психічними захворюваннями, а лише з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР) українські науковці публікували ще у 2017 році, тобто задовго до початку повномасштабного вторгнення. 

Наразі є лише статистика щодо кількості військових, які можуть у майбутньому мати психічні розлади, але ці дані публікувало не Міністерство охорони здоров’я України, а міжнародні та українські фахівці. До прикладу у звіті «Шрами на їхніх душах: ПТСР та ветерани України» експерти міжнародного аналітичного центру Globsec вказували, що у період проведення АТО та ООС у близько 25% випадках бойовий стрес трансформувався у ПТСР різного ступеня тяжкості, а від 20 до 30% військових, які отримали психологічні травми під час бойових дій, не змогли вирішити їх без допомоги фахівця. Зважаючи на ці дані, автори звіту вказували, що реальна кількість випадків ПТСР в Україні може бути більшою, ніж 20%. Це пов’язано з великою кількістю військових, які беруть участь у бойових діях та неналежною діагностикою.

Українські психологи здебільшого концентрувались на кількості військових, які матимуть ПТСР. Так, кризова психологиня, керівниця громадської організації «Форпост» Олена Подолян, базуючись на досвіді попередніх воєн у світі, вказувала, що в Україні статистика ПТСР не перевищить міжнародні показники і може сягнути 8%. Натомість директорка Центру реабілітації ветеранів Ксенія Возніцина прогнозувала, що такий діагноз можуть мати 20% військовослужбовців.

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України

Своєю чергою, Міністерство охорони здоров’я України повідомляло, що кількість людей серед усього населення із діагнозом ПТСР серед населення у 2023 році зросла майже в чотири рази в порівнянні з 2021 роком, а за перші два місяці 2024 року діагноз встановили майже такій же кількості пацієнтів, як за весь 2021 рік.  У 2021 році ПТСР мали 3 167 пацієнтів, у 2023 році — 12 494 пацієнти, а станом на 6 березня у 2024 році цей розлад констатували у 3 292 пацієнтів. У грудні 2023 року завідувачка відділу управління та протидії туберкульозу Центру громадського здоров’я МОЗ України Яна Терлеєва повідомляла, що щонайменше 15 мільйонів людей в Україні потребуватимуть психологічної допомоги після закінчення російсько-української війни. Однак вона не вказувала, який відсоток із цих людей матимуть саме ПТСР. Так само вона не заявляла, яка частка з цих мільйонів — це військові.

Як пояснювала офіцерка відділу психологічного супроводу Головного управління морально-психологічного забезпечення ЗСУ Альона Сидоренко, психологічна допомога військовим надається на кількох рівнях. Під час перебування на передовій вони підтримують свій психологічний стан самостійно або допомагають одне одному, користуючись навичками, які вони опанували в навчальних центрах або які їм надали психологи військових частин. Коли безпекова ситуація дозволяє, психологи приїжджають до військових на передові позиції.

На другій лінії фронту встановлені пункти психологічної допомоги, де працюють психологи. Протягом приблизно трьох діб у цих пунктах перебувають військовослужбовці, які не впоралися з психологічними реакціями через виникнення травматичних подій. Якщо протягом цього часу їм не стає краще, психологи рекомендують направити таких солдатів на консультацію до клінічних госпіталів, де психіатри ставлять діагноз та спрямовують на стаціонарне лікування. 

Також за 200-300 км від лінії бойових дій розташовані установи, де працюють психологи і протягом тижня військовослужбовці проходять стабілізацію, а потім повертаються на передову. Після виведення підрозділів з районів ведення бойових дій протягом 3–7 діб з військовими працюють групи психологів. У такий спосіб визначають людей, які потребують тривалішого відновлення, їх  перенаправляють до центру реабілітації «Лісова Поляна».

Дезінформація: Українські аптеки не продають ліки чоловікам без довідки з ТЦК

Кремлівський телеграм-канал «Легітимний» знову спекулює на темі мобілізації в Україні та пише, нібито чоловікам в Україні не продають ліки без довідки з ТЦК. Свої заяви росіяни підкріплюють коментарем міністра юстиції Дениса Малюськи про певні обмеження, які планують допрацювати у законі про мобілізацію. 

Як насправді?

16 квітня 2024 року Президент України підписав закон про мобілізацію, який набере чинності 18 травня. Згідно з новими змінами, мобілізації підлягають чоловіки з 25 років. Також створюється електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного чи резервіста, де чоловіки за бажанням зможуть зареєструватися. Окрім цього, вводять деякі обмеження щодо військовозобов’язаних за кордоном. Зокрема консульські послуги, як-от, оформлення паспорта за кордоном військовозобов’язаним будуть надавати лише за наявності військово-облікових документів. Однак у законі не йдеться про обмеження на купівлю товарів, зокрема ліків, без пред’явлення військово-облікових документів або оновлення даних у ТЦК. 

20 квітня 2024 року міністр юстиції Денис Малюська справді повідомив, що різні Міністерства зараз напрацьовують механізми, згідно з якими, для отримання адміністративних послуг військовозобов’язаному треба буде надати довідку з військкомату: «Зараз різні Міністерства напрацьовують зміни у Постанову Кабміну, зміни у регулюванні, які встановлять передумовою надання окремих адміністративних послуг надання військово-облікового документа». Тобто такі механізми лише на стадії розробки й насправді невідомо, які саме обмеження запропонують і коли вони запрацюють. 

Крім того, у законі про мобілізацію немає жодної інформації про те, що чоловіки не зможуть придбати ліки в аптеці без довідки з ТЦК. Ми запитали у найбільших аптек в Україні, чи справді вони не продають ліки без такої довідки. Відповідь дали лише у мережі аптек «Подорожник», яка має понад 1800 закладів по Україні. Зокрема в аптеці зазначили, що діють згідно з чинним законодавством, тобто видають ліки усім, хто цього потребує. Тож заяви росіян є лише частиною кремлівської дезінформаційної кампанії із залякування українців та дискредитації системи охорони здоров’я в Україні. 

Відповідь мережі аптек «Подорожник» на наш запит

Інші аптеки у своїх соціальних мережах та на сайтах не писали про зміни щодо відпускання ліків чоловікам. Станом на 24 січня 2024 року, за оцінкою Fobes, в Україні працювало близько 18 тисяч аптек, що складало 85% від кількості до вторгнення. Наприкінці 2023 року Міністерство охорони здоров’я України повідомляло, що близько 14 тисяч аптек мають договори із НСЗУ, тобто беруть участь у програмі «Доступні ліки». 

Джерело: Forbes.ua, Міністерство охорони здоров’я України

Окрім цього, не усі чоловіки в Україні є військовозобов’язаними та відповідно мають військовий квиток. Чоловік вважається військовозобов’язаним, якщо проходив військову службу, має військову освіту (проходив військову кафедру в закладі освіти або завершив військовий заклад) або досягнув 25 років. В інших випадках чоловік вважається призовником та має приписне посвідчення. Після 60 років чоловіки також не вважаються військовозобов’язаними, адже їх виключають із військового обліку. Тоді як пропагандисти написали про «усіх» українців, із яких насправді не кожен має статус військовозобов’язаного. 

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний