Фейки щодо системи охорони здоров’я: американський лікар розкрив секрет «чорної трансплантології» в Україні. Випуск №80

Фейки щодо системи охорони здоров’я: американський лікар розкрив секрет «чорної трансплантології» в Україні. Випуск №80

Photo: ua.depositphotos.com / Oleksandr_UA
13 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
1412

Цього тижня російські пропагандисти знову повернулись до улюбленої теми «чорної трансплантології». З посиланням на «західні медіа» вони стверджували, нібито у німецькому госпіталі у поранених українських військових незаконно вилучають органи. Також російські ресурси поширили фейкові листи із печаткою та підписом полковника Оболонського ТЦК та СП (Київ). У них дружині загиблого військового ЗСУ повідомляли, що армієць перебуває у відділені реанімації та просили підписати згоду на трансплантацію його органів, аби «подарувати життя іншим солдатам».

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: У поранених українських військових в німецькому госпіталі незаконно вилучають органи на продаж

З посиланням на видання The Nation російські телеграм-канали заявляють, нібито поранених українських військових відправляють до госпіталю в німецькому місті Ландштуль. Там працівники американської Групи глобальної хірургічної та медичної підтримки (GSMSG) начебто під приводом «лікування» незаконно вилучають органи у поранених військових. Про це розповів один із працівників GSMSG на своєму ютуб-каналі. За роботу трансплантологом його начебто навіть нагородив Володимир Зеленський.

Як насправді?

Група глобальної хірургічної та медичної підтримки не вилучає органи в українських поранених бійців для їхнього подальшого продажу. Немає жодних офіційних підтверджень діяльності «чорних трансплантологів» на базі Групи. Це черговий російський фейк із дискредитації України. На неправдивість інформації вказують декілька факторів.

На початку відео «ексспівробітник» GSMSG каже, що нібито працював там трансплантологом із 2015 року. Насправді організація надає медичну допомогу цивільним у зонах конфліктів або місцях стихійних лих. Це може бути як первинна медична допомога, так і спеціалізована, як-от нейрохірургія.

У своєму відео «ексспівробітник» організації не називає свого імені, бо хоче лишитися «анонімним». Далі розповідає про неофіційний проект у Джибуті, де він та інші члени організації «незаконно вилучали» органи в цивільних і військових у критичних станах. Вилучені органи буцімто призначалися для вищого командування армії США.

У 2022 році чоловік начебто поїхав працювати над схожим проектом у Львівську область. За його словами, за рік роботи «чорним трансплантологом» йому заплатили $840 тисяч. Зокрема чоловік займався пошуком донорів для вилучення органів. І, звичайно ж, він повторює кремлівський наратив про те, що «органи призначалися для військових НАТО». Дедалі більше у своєму відео «ексспівробітник» переходить до дискредитації вищого керівництва України. Він звинувачує Володимира Зеленського в керуванні процесом «чорних трансплантологів» та заявляє, що отримав «почесну грамоту» від Президента України.

Скриншот із відео нібито «ексспівробітника» Групи глобальної хірургічної та медичної підтримки

Насправді грамоту «За заслуги перед українським народом» видає Верховна Рада, а не президент. Дизайн офіційної грамоти відрізняється від тієї, яку показує чоловік. До того ж на грамоті зверху має бути надпис самої Верховної Ради.

Приклад грамоти «За заслуги перед українським народом». Джерело: фейсбук-сторінка Олександра Хоруженка

Ба більше, «ексспівробітник» американської організації зареєстрував свій ютуб-канал лише 22 листопада 2023 року, а відео про трансплантацію органів — єдине на його каналі. Це свідчить про те, що канал створили спеціально для поширення фейків. 

Також ми звернулися до GSMSG з приводу зазначеного відео. Нам відповіли, що це очевидна російська пропаганда, а такий співробітник у них ніколи не працював.

Відповідь Групи глобальної хірургічної та медичної підтримки на наш запит

Упродовж повномасштабного вторгнення співробітники GSMSG навчають українських медиків тактичної медицини та хірургічної допомоги пораненим. Проте організація немає нічого спільного із вилученням органів в українських військових. Також ми не знайшли підтверджень, що GSMSG лікувала поранених військових у Німеччині.

Раніше міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко повідомляв, що поранених українських військових лікують у багатьох країнах Європи. Однак є певні обмеження. На лікування за кордон відправляють пацієнтів із травмами, яким потрібна високоспеціалізована допомога після важких поранень. На сторінці правозахисного центру «Принцип» можна детальніше прочитати алгоритм подачі документів для лікування військового за кордоном.

Джерело: правозахисний центр «Принцип»

Дезінформація: Родичів військових ЗСУ закликають підписати дозвіл на трансплантацію органів після смерті бійця

У мережі поширюють інформацію, нібито родичів військових ЗСУ закликають підписати дозвіл на донорство, щоб у разі смерті бійця його органи пересадили іншій людині. Автори допису прикріплюють скриншоти історій з інстаграму, у них показані листи, які нібито надійшли дружині військового. У першому зверненні просять надати дозвіл на донорство, а в другому вказано, що військового евакуювали до реанімаційного відділення Київської міської клінічної лікарні №8. Обидва повідомлення надіслані із підписом та печаткою полковника Оболонського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) Олексія Привалова.

Скриншоти допису

Як насправді?

Військові, як і представники будь-якої іншої професії, можуть за життя підписати згоду або незгоду на донорство органів. Однак, за українським законодавством, вилучення органів для пересадки або виготовлення біоімплантатів у осіб, які загинули у бойових діях, заборонене. У листі вказано, що військовий потрапив до лікарні після евакуації з місця проведення бойового завдання, тобто через травми отримані внаслідок бою. Тому, зі згодою чи ні, вилучати органи у військовослужбовця не можуть. 

Водночас, якщо військовий загинув не через бойові дії та за життя не висловив згоди або незгоди на посмертне донорство, надати дозвіл на трансплантацію органів можуть лише найближчі родичі (чоловік/дружина, діти, батьки, сестри/брати) та особа, яка зобов`язалася поховати донора. 

Повідомлення навмисно опублікували в історіях в інстаграмі, тому що в цьому форматі запис зникає за 24 години, а нік сторінки, в якій опублікували фото, замалювали. На фейковість інформації вказують помилки у документах. Зокрема у листі з проханням надати дозвіл на трансплантацію органів йдеться, що трансплантація відбудеться, якщо «він/вона помре унаслідок… відключення від апаратів життєдіяльності…». Однак цей пункт унеможливлює подальшу трансплантацію органів. 

Як вказувала трансплант-координаторка 1-ої Полтавської міської клінічної лікарні Галія Мустафіна, операцію з трансплантації проводять після констатації смерті мозку, при цьому функціонування організму (дихання, кровообіг) штучно підтримується за допомогою обладнання та препаратів. «Іншими словами, трансплантологія можлива, лише поки підтримується серцебиття. Якщо людина померла, і у неї припинилось серцебиття — її органи не можуть бути вилучені і трансплантовані, вони все одно вже не запрацюють в тілі реципієнта», — пояснювала лікарка.

Також печатку та підпис полковника Олексія Привала могли скопіювати з наказу про проведення мобілізації, який Оболонський ТЦК та СП опублікував 19 червня 2023 року. 

Скриншоти: 1. печатка та підпис у фейковому документі; 2 печатка та підпис полковника Оболонського ТЦК та СП 

Своєю чергою, для шаблону листа із вказаною адресою медзакладу, де нібито перебуває військовий, обрали корінець сповіщення сім`ї загиблого/померлого військового ЗСУ. У цьому ж документі звертання «Ваш» написали з малої літери, хоча зазвичай у документах звертання пишеться з великої, а слово «відділення» вжили без подвоєння «н».

1. Лист, який поширили у мережі; 2. корінець сповіщення сім`ї загиблого/померлого військового ЗСУ

У листі з проханням про дозвіл на посмертне донорство припустились аналогічної помилки та написали звертання «Вас» та «Вашого» з малої літери. Також слово «на жаль» написане разом. У «документі» за більш детальною інформацією щодо надання дозволу на трансплантацію радять звернутись до медзакладу, де перебуває військовий, ТЦК або військкомату. Однак останню структуру замінили на територіальні центри комплектування ще у 2020 році, а засвідчити згоду на пересадку органів померлого родича можна лише у медзакладах. Для цього людина має передати відповідну заяву трансплант-координатору. Інформація про згоду або незгоду є закритою і стане доступною лише у випадку діагностування смерті мозку.

Попри війну, система трансплантацій успішно розвивається та продовжує рятувати життя. За останньою інформацією Міністерства охорони здоров’я України, цьогоріч провели 507 трансплантацій, що на 32% більше за торішні показники.

Джерела: Міністерство охорони здоров`я України, Український центр трансплант-координації

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний