Фейки щодо системи охорони здоров’я: Американський телеканал підтвердив існування біолабораторій в Україні. Випуск №14

Фейки щодо системи охорони здоров’я: Американський телеканал підтвердив існування біолабораторій в Україні. Випуск №14

Photo: ua.depositphotos.com / dusanpetkovic
3 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
2262

У цьому випуску ми спростовуємо дезінформацію про те, що український уряд не виділяє коштів на реабілітацію військових із посттравматичним стресовим розладом (ПТСР). Крім того, росіяни, посилаючись на американське конспірологічне медіа, безуспішно намагаються знайти докази існування біолабораторій в Україні.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Американський телеканал підтвердив існування біолабораторій в Україні

Російські медіа знову намагаються знайти біолабораторії в Україні. Цього разу вони посилаються на сюжет американського телеканалу OAN, у якому йдеться про те, що Україна разом зі США нібито проводять небезпечні експерименти в українських біолабораторіях. У статті додають, що заступниця держсекретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд визнала, що в Україні є біолабораторії.

Як насправді?

У сюжеті телеканалу One America News ведучий справді говорить про «американські біолабораторії в Україні». Також він поширює інші фейки, як-от про «зовнішнє управління Україною в інтересах Заходу», та займається дискредитацією українського президента. Ресурс Media Bias/Fact Check, який агрегує оцінки незалежних фактчекерів мережі IFCN, пише, що One America News — ненадійне видання, яке регулярно поширює пропаганду, теорії змов та інші неперевірені новини. Росія часто посилається на подібні західні медіа для легітимізації власної дезінформації, спрямованої проти України.

Насправді ж в Україні немає американських лабораторій, які б проводили небезпечні досліди. Із 2005 року Україна співпрацює з США за Програмою зменшення біологічної загрози — у рамках неї модернізуються українські лабораторії, проводяться дослідження, а також контролююється захист біологічних матеріалів для зменшення ризику викрадення або використання небезпечних патогенів в Україні. Тобто США працює разом із Україною, щоб лабораторії, навпаки, стали більш ефективними та безпечними. 

Наприклад, у 2019 році США передали Україні чотири мобільні лабораторії для допомоги військовослужбовцям і цивільному населенню під час пандемії COVID-19. Того ж року США допомогли побудувати дві лабораторії для Держслужби України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів. 

США та ООН неодноразово підкреслювали, що в Україні немає програми розробки біологічної зброї. Росія використовує такі повідомлення, аби вкотре виправдати свої злочини.

Повідомлення про те, що Вікторія Нуланд визнала існування біолабораторій, — фейк, її слова вирвали з контексту. Під час слухань у Сенаті у Нуланд запитали, чи має Україна біологічну та хімічну зброю. Вона відповіла, що в Україні є дослідницькі об’єкти, біологічні матеріали яких можуть потрапити до росіян. Крім того, Нуланд зазначила, що якщо в Україні і станеться інцидент із небезпечними біологічними чи хімічними матеріалами, то саме росія буде винна в цьому. За її словами, це класична російська схема — звинувачувати Україну в тому, що рф робить сама.

У російській публікації також пишуть, мовляв, біолабораторія «Фармбіотест» у Рубіжному випробовувала небезпечні ліки на військових та цивільних. Насправді клініка «Фармбіотест» проводила клінічні випробування звичайних лікарських препаратів. На сайті Державного експертного центру Міністерства охорони здоров’я України можна побачити, що «Фармбіотест» проводила дослідження на біоеквівалентність препаратів таких, як «Адезін», «Тензокард», «Кловаск» тощо.

Дослідження на біоеквівалентність — це порівняння біодоступності двох препаратів, аби визначити, чи можна застосовувати аналогічні препарати. Таблетки «Адезін» та «Тензокард», які випробовували у «Фармбіотест», призначені для людей із підвищеним артеріальним тиском. Капсули «Кловаск» призначають людям як терапію після інфаркту міокарда. Щобільше, компанія «Мікрохім», виробник ліків «Кловаск» та «Тензокард», які тестували у «Фармбіотест», раніше спростовувала фейк про біолабораторію в Рубіжному.

Дезінформація: Уряд не виділяє кошти для лікування ПТСР у військовослужбовців

У мережі поширюють інформацію, посилаючись на статтю журналу The Economist, ніби український уряд не виділяє коштів на реабілітацію військових із посттравматичним стресовим розладом (ПТСР). Автори публікацій у соцмережах вказують, що лікування посттравматичного розладу коштує 150 доларів на тиждень, але Володимир Зеленський, мовляв, вирішив замість розтрати коштів відправити тисячі військових у найгарячіші точки на фронті.

Як насправді?

У статті The Economist журналісти розповідають про військовий реабілітаційний центр для лікування ПТСР, розташований у Харківській області. Щотижня на лікування прибувають близько 100 військовослужбовців. «Але згідно з нинішніми правилами України, хоча військовий бюджет покриває реабілітацію після тілесних ушкоджень, він не оплачує лікування посттравматичного стресового розладу. Тож витрати на центр беруть на себе волонтерські організації», — йдеться у статті The Economist.

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — це хронічне порушення психічного стану, що може розвинутися після травматичної події. Постійні думки про травматичну подію тривають понад місяць та зазвичай виникають протягом 6 місяців після події. Думки з’являються мимоволі, коли якийсь тригер нагадує про травму. Терапія ПТСР включає психотерапію та/чи медикаменти.

Джерела: Міністерство охорони здоров’я України, Центр громадського здоров’я України

Проте відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує безоплатну психологічну допомогу: 

  • військовослужбовцям, які проходять військову службу на території України та виконують військовий обов’язок за її межами, 
  • військовим, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби,  
  • членам добровольчих формувань територіальних громад.

Під час військової служби психологічна допомога для військових безкоштовна, адже кошти на медико-психологічну реабілітацію виділяються з державного бюджету, а відповідальність за надання психологічної допомоги покладається на психологічні та медичні служби сектору безпеки й оборони. Директор центру полковник Олександр Васильківський у коментарі The Economist зазначив, що з 2014 року кількість психологів в армії збільшили приблизно на 40%.

Право на безплатну психологічну допомогу також мають особи, які звільняються або звільнені з військової служби з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, члени сімей таких осіб та члени сімей загиблих ветеранів. Для цього особа має отримати направлення від лікаря або звернутись до фахівця із психологічного здоров`я самостійно.

У держбюджеті на 2023 рік виділили 540 млн грн на виконання програм Міністерства у справах ветеранів по психологічній реабілітації, професійній адаптації, санаторно-курортного лікування військових. Ця сума вдвічі більша, ніж у попередньому році.

Також у серпні 2022 року почав працювати Реєстр надавачів послуг із психологічної реабілітації для ветеранів та їх сімей. Так, фахівці у галузі психологічного здоров`я, які хочуть займатись реабілітацією військових, можуть подавати заяви в електронній формі до Реєстру. Станом на 15 грудня 2022 року (остання доступна інформація на момент публікації) до реєстру включені 45 закладів охорони здоров`я. 

До того ж в Україні формується Національна програма психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, яка передбачає зокрема навчання психологів, соціальних працівників, освітян швидких методик психологічної підтримки. Окрему увагу Міністерство охорони здоров’я України приділяє навчанню сімейних лікарів, щоб фахівці могли здійснювати ранню діагностику та надавати необхідну допомогу. Основні цільові групи — люди із ПТСР, родини військових, постраждалі цивільні.

Окрім цього, як зазначила  заступниця міністра у справах ветеранів України Інна Драганчук, відомство розпочало роботу над реалізацією проєкту «Перехід». Він передбачає створення системи переходу ветерана від військової служби до цивільного життя. За прогнозами Драганчук, запуск програми має відбутися до першої демобілізації.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний