Фейки щодо системи охорони здоров’я: через дії української влади кількість психічно хворих зростає. Випуск №92

Фейки щодо системи охорони здоров’я: через дії української влади кількість психічно хворих зростає. Випуск №92

Photo: pexels.com / Tima Miroshnichenko
24 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
1025

Аби відвести увагу від своїх воєнних злочинів, росіяни постійно вигадують фейки та маніпулюють інформацією. Так, із посиланням на видання The Guardian кремлівські медіа пишуть про збільшення психічних захворювань серед українців. Мовляв, усе через українську владу, яка «не береже» своїх мешканців, а обирає «битися до останнього українця». Паралельно із цим прихильники кремля залякують українців новими спалахами інфекційних захворювань, які буцімто невдовзі «накриють» Україну.  

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Через дії української влади кількість психічно хворих зростає

Російські новинні ресурси, посилаючись на статтю видання The Guardian, поширюють інформацію, нібито в Україні зростає кількість людей з психічними захворюваннями. У дописі телеграм-канали вказують, мовляв, через обрану стратегію української влади «битися до останнього українця» у війні з росією суспільство налаштоване песимістично, «люди перестають вірити в будь-яке хороше майбутнє для країни».

Як насправді?

У статті The Guardian не вказують, що кількість людей з психічними захворюваннями зросла через дії української влади.

Автор Люк Гардінг розповідає як війна, яку розпочала росія, вплинула на психічне здоров’я військових та цивільних в Україні. Військовий терапевт Михайло Парфонов повідомив, що часто ветерани страждають від посттравматичного стресового розладу (ПТСР), депресії, кошмарів та панічних атак. Зокрема  через перенесені тортури військові, які повернулися з російського полону, мають пригнічений психологічний стан і рідко звертаються за допомогою через страх осуду з боку суспільства. Водночас Парфонов зазначив, що близько 80% військових, які пройшли курс реабілітації, були придатними до служби. 

Журналіст пише, що війна вплинула на моральний стан цивільних, зокрема людей, які перебувають або перебували під окупацією. Також погіршення стосунків спостерігається всередині сімей, оскільки часто жінки з дітьми перебувають за кордоном, а чоловіки залишаються в Україні. До того ж дітям доводиться заново вибудовувати спілкування з батьками, які змінились на війні. Нещасними себе почувають також українці, яким довелось виїхати через повномасштабний напад росіян.

Пол Ніланд, який у 2019 році заснував гарячу лінію із запобігання суїцидам і підтримки психічного здоров’я військових та цивільних Lifeline Ukraine, сказав, що після вторгнення кількість звернень зросла в чотири рази. Унаслідок повномасштабного вторгнення кількість українців із ментальними проблемами дійсно збільшилась. Однак у матеріалі автор не надає статистику, за який період і наскільки це зростання відбулось. До того ж Люк Гардінг не звинувачує українську владу, а навпаки відзначає позитивні зрушення у питанні ментального здоров`я. Зокрема програму «Ти як?», яку ініціювала перша леді Олена Зеленська.   

Існує багато різних типів психічних розладів: депресія, тривожний, біполярний, харчовий, обсесивно-компульсивний розлади, ПТСР, порушення розвитку нервової системи. У 2019 році кожен восьмий у світі, мав психічний розлад, при цьому тривожні та депресивні розлади були найпоширенішими. У 2022 році Всесвітня організація охорони здоров’я звітувала про зростання поширення тривоги та депресії на 25%.

Раніше українські та міжнародні фахівці відзначали, що війна призведе до значного збільшення психічних розладів серед українців. За останніми даними Міністерства охорони здоров`я України, станом на жовтень 2023 року найчастіше українці звертались до фахівців з питань психічного здоров’я первинної ланки через відчуття тривоги, нервування, напруженості (27,4 тис. осіб), через порушення сну (17,4 тис. осіб), пригнічений настрій (5 тис. осіб), порушення памʼяті (майже 3 тис. осіб), гостру реакцію на стрес (2,2 тис. осіб) та відчуття роздратованості, злості (2,2 тис. осіб). 

Загалом у 2023 році 866 медичних закладів первинної ланки надали психологічну допомогу 114 тис. громадян.  Крім того, 70 тис. медпрацівників, з яких 16 тис. сімейні лікарі, пройшли онлайн-навчання для надання первинної психологічної підтримки. 

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України 

Теза, що у погіршенні ментального здоров’я українців винна українська влада, неправдива. Адже насправді війну у 2014 році розпочала росія. Саме через неї частина українців була змушена покинути домівки, а інша піти на фронт. 24 лютого 2022 року росія продовжила вторгнення, відтак кількість українців, яких у той чи інший спосіб торкнулась війна, зросла. 

Дезінформація: Незабаром в Україні може початися потік нескінчених спалахів інфекційних захворювань

Кремлівські телеграм-канали знову намагаються залякати українців та заявляють, нібито США продовжують свої «експерименти» над цивільними мешканцями. Тож, за словами інфекціоністки Ольги Голубовської, в Україні невдовзі слід очікувати начебто нові спалахи кору та гепатиту A, шлунково-кишкових та інших інфекційних захворювань.

Як насправді?

Заяви про «експерименти» США над українцями — чергова спроба росіян просунути наратив про «зовнішнє управління» Україною. Мовляв, українська система охорони здоров’я підпорядковується США, які так і «прагнуть нашкодити» здоров’ю українців. Насправді ж американці не проводять жодних «експериментів» над українцями.

Також росіяни перекрутили слова інфекціоністки та заслуженої лікарки України Ольги Голубовської. В інтерв’ю медикиню запитали щодо ймовірності спалаху захворювань на кір, шлунково-кишкові інфекції та гепатит А. Голубовська у відповідь зазначила, що соціальні катаклізми завжди супроводжуються спалахами інфекцій. За її словами, зараз є багато різних захворювань, які можуть передатися людині через кров або від гризунів. Тож ситуація може погіршитися. Однак медикиня не казала, що в Україні незабаром почнуться спалахи вже згаданих хвороб. Ба більше, вона закликала не панікувати через ймовірні спалахи, адже в медзакладах є все необхідне для лікування хворих.

Крім того, Ольга Голубовська повідомила, що гепатит A виявляють у різних регіонах України, а на Вінниччині цей показник досягнув рівня спалаху. У жовтні 2023 року в області справді оголосили режим надзвичайної ситуації через спалах гепатиту А. Хоча вже 8 грудня 2023 року заступник міністра охорони здоров’я України та головний державний санітарний лікар Ігор Кузін повідомив про ліквідацію цього спалаху. Загалом з 16 жовтня по 16 грудня 2023 року в області зафіксували 408 випадків захворювання.

Гепатит А — інфекційне захворювання печінки, яке супроводжується підвищеною температурою, болем у животі, нудотою, пожовтінням шкіри та білків очей тощо. Вірус передається через вживання забрудненої їжі або води. Найкращий спосіб запобігти хворобі — вакцинуватися.

У 2024 році відбулось незначне збільшення захворювань на гепатит A відбулося й у Волинській області. За перші два тижні року захворіло 12 мешканців. Однак спалахів хвороби в цій області або інших регіонах не фіксували. Усього в Україні за 11 місяців 2023 року на гепатит A захворіла 881 людина. 

Щодо кору, у грудні 2023 року Ігор Кузін зазначав, що, найімовірніше, спалаху хвороби по всій країні не буде. За 11 місяців минулого року зареєстрували лише 55 випадків захворювання. 

Також в Україні продовжують хворіти на ГРВІ, грип та COVID-19. Утім, Міністерство охорони здоров’я України наголошує, що в областях не перевищені встановлені рівні захворюваності. В українців є можливість вакцинуватися від грипу та COVID-19.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний