Фейки щодо системи охорони здоров’я: через медреформу психічно хворі розгулюють по вулицях. Випуск №19

Фейки щодо системи охорони здоров’я: через медреформу психічно хворі розгулюють по вулицях. Випуск №19

Photo: ua.depositphotos.com / chromatika2
22 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
1595

Одним із традиційних прийомів проросійських та російських пропагандистів є системне використання старих наративів. Заради згадки «вічнозелених» міфів вони хапаються за будь-який інфопривід. Наприклад, цього тижня відео неадекватної поведінки невідомого чоловіка посеред проїжджої частини використали як доказ того, що в Україні психічно хворі «заполонили вулиці» через невдалу медреформу. 

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Усі психлікарні закрили після реформи «американської ставлениці» Уляни Супрун

У мережі поширюють відео, на якому невідомий чоловік поводиться неадекватно посеред проїжджої частини на Хрещатику. При цьому підписи під відео різняться. Так, у телеграм-каналі «Мрія» написали, що він був там через те, що всі психіатричні заклади України закрили після реформ «американської ставлениці» Уляни Супрун. 

Скриншот допису

Як насправді?

Ми не знайшли згадок про це відео раніше березня 2023 року. Однак актуальність запису не підтверджує жодну з тез.

У рамках реформи спеціалізованої медичної допомоги тотального закриття психіатричних закладів не відбулося. Як і інші медичні заклади, почали працювати за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Тобто кількість лікарень почала залежати від потреби населення. Право закрити або перепрофілювати заклади отримали місцеві територіальні громади та обласні ради. 

В Україні до медреформи частина лікарень надавала не суто медичну, а й соціальну допомогу, фактично здійснюючи функції закладу соціальної підтримки. Натомість НСЗУ фінансує саме медичні послуги. Такими послугами є амбулаторна або стаціонарна психіатрична допомога, у залежності від потреб пацієнта. НСЗУ системно укладає договори щодо надання психіатричної медичної допомоги. Наприклад, у 4 кварталі 2022 року 241 психлікарня отримала виплати за пакетом послуг «Психіатрична допомога дорослим та дітям», загальна сума оплат склала 930 млн грн. Із них 6 закладів розташовані у Києві, які у цей період надали послуг на суму майже 70 млн грн.

Потрібно розуміти, що більшість пацієнтів психіатричних закладів потребують лише амбулаторного лікування або короткотривалого стаціонару. Як пояснюють у Міністерстві охорони здоров’я України, до 30% людей, яких раніше госпіталізували, взагалі не треба було класти в лікарні. Вони потребували лише адекватної медикаментозної терапії. Принципи ізоляції пацієнтів психіатричних лікарень від решти світу давно є неактуальними та переглядаються світовою спільнотою. 

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) розробила спеціальний інструментарій «Програма дій з подолання прогалин у сфері психічного здоров’я. Керівництво для ведення психічних, неврологічних розладів і розладів, пов’язаних зі вживанням психоактивних речовин, у неспеціалізованих закладах охорони здоров’я (Mental Health Gap Action Programme, MHGAP)». У 2017 році український уряд також прийняв Концепцію з охорони психічного здоров’я, яка зокрема передбачає, що переважна більшість послуг повинна надаватись в амбулаторних умовах, а певний перелік послуг — на первинній ланці. 

Під час проведення другого етапу медреформи у 2020 році мережею поширювались спекуляції про те, що через брак фінансування тяжкохворі пацієнти «заполонять вулиці». Однак цього не сталося. Пацієнти, які скоїли суспільно-небезпечні діяння, отримують допомогу в окремих спеціалізованих закладах, які фінансуються за медичною субвенцією. Це питання регулюється Кабміном. Відповідна постанова про надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров’я приймається щороку.

Джерело: Звіти Національної служби охорони здоров’я

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний