Тема «чорної трансплантології в Україні» завжди актуальна для російських пропагандистів. За типовим сценарієм вони подали аудиторії відео восьмирічної давності як нове. Нібито на кладовищі в Одесі з’явились таблички з написами «хірургічні відходи», що має свідчити про роботу в регіоні «чорних трансплантологів». Також у незаконній діяльності звинувачують медичну місію FRIDA Ukraine, в рамках якої ізраїльські лікарі начебто «збирають органи для потреб Японії». Такий висновок пропагандисти роблять з того, що частково проект фінансує японський уряд.
За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.
У мережі поширюють інформацію, нібито сучасні кадри з українського кладовища «хірургічних відходів» під Одесою, натякаючи на роботу «чорних трансплантологів». Також лунають звинувачення в сторону проекту медичної місії FRIDA Ukraine за підтримки Програми розвитку ООН та уряду Японії. Місія нібито не надає медичну допомогу людям на прифронтових територіях, а займається «пересадкою органів». Бо ж Японія гостро потребує донорів, а ізраїльські лікарі — найкращі у світі трансплантологи.
Скриншот допису
Як насправді?
Зворотний пошук у гуглі показав, що насправді відео з кладовища хірургічних відходів поширюється мережею щонайменше з 2015 року. Тоді російські ЗМІ поширювали фейк про те, що під виглядом «хірургічних відходів» таємно ховають загиблих бійців АТО. Місцеві медіа взяли коментар у завідувача Західного кладовища Сергія Стасенка, котрий спростував чутки. «Такого не було, і не може бути, це кримінальний злочин таємно ховати людей чи останки. На кожну могилу є документи, які також відповідають запису в морзі. Наприклад, у грудні минулого року у нас під табличками “хірургічні відходи” було 48 могил, цього – 31. Мабуть, комусь вигідно поширювати такі чутки та розбурхувати суспільство».
Тож на Західному кладовищі в Одесі справді є ділянка, де утилізуються «хірургічні відходи»: абортовані матеріали, ампутовані частини тіла і т.д. Також там можна знайти безіменні могили з написами на бетонних табличках: «невідомий чоловік» та «невідома жінка». Як пояснював у 2010 році тодішній директор кладовища Анатолій Головань, йдеться про безхатьків, осіб, імена яких не вдалось встановити, померлих новонароджених. Іноді знайдені родичі встановлюють на могилах пам’ятники або хрести.
Утилізація хірургічних відходів не є чимось атиповим та є елементом будь-якої системи охорони здоров’я. Наявність подібних ділянок на кладовищах жодним чином не вказує на роботу в регіоні «чорних трансплантологів».
Безпідставними також є звинувачення у «таємних трансплантаціях для Японії» українсько-ізраїльської місії медичних волонтерів FRIDA Ukraine. Місію заснували ізраїльтяни Роман Гольдман та Марк Нев’язький, вона об’єднує 980 медиків з України та Ізраїлю. Медики від початку повномасштабного вторгнення надають медичну допомогу дітям, людям з інвалідністю та людям похилого віку у найгарячіших точках України. Операції з пересадки чи трансплантації органів вони не проводять.
За підтримки Уряду Японії та Програми розвитку ООН організація реалізовує лише один зі своїх проектів — «Посилення обізнаності щодо прийняття та розуміння осіб, що постраждали від мінно-вибухової діяльності серед лікарів-волонтерів, членів територіальних громад та широкої громадськості». Ба більше, проект не передбачає проведення жодних операцій чи трансплантацій. Його завдання полягають у підвищення обізнаності лікарів-волонтерів та членів цільових територіальних громад щодо правил роботи та взаємодії з жертвами мінно-вибухової діяльності, закупівлі обладнання та привернення уваги суспільства до проблеми. Реалізація проекту складається з проведення тренінгів та інформаційної кампанії в інтернеті.
Міністерство охорони здоров’я України теж комунікує з населенням щодо того, як спілкуватися з людьми без кінцівки або з протезом. Фахівці та самі військові наводять 5 порад для спілкування з людьми з інвалідністю: не витріщайтеся, не ігноруйте, не питайте про травму, не жалійте та не допомагайте, якщо вас про це не просили.
Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний