Фейки щодо системи охорони здоров’я: «документальний» фільм про жертв вакцинації від COVID-19. Випуск №35

Фейки щодо системи охорони здоров’я: «документальний» фільм про жертв вакцинації від COVID-19. Випуск №35

Photo: ua.depositphotos.com / IgorVetushko
13 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
4119

Цього разу мережею поширюють псевдодокументальне відео про те, що відомі спортсмени, знаменитості та телеведучі помирають після вакцинації від COVID-19. Кадри, як вони раптово втрачають свідомість на полі чи у прямому ефірі, нібито мають доводити, що в усьому винна вакцинація.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

У мережі поширюють відео із заголовком «763 знаменитості померли після вакцинації COVID-19». Воно складається з нарізки кадрів раптових втрат свідомості різними людьми, як-от телевізійних ведучих чи спортсменів, та вирізок зі статей про випадки смерті через вакцинацію від COVID-19.

Скриншот допису

Як насправді?

В Україні триває кампанія вакцинації. Щеплення — добровільні та безоплатні, їх можна зробити у пункті щеплень чи центрі масової вакцинації. Доступні такі вакцини: AstraZeneca (Covishield, SKBio), CoronaVac/Sinovac Biotech, Comirnaty/Pfizer-BioNTech, Moderna — усі схвалені Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання.

Міністерство охорони здоров’я України нагадує, що вакцинація від COVID-19 допомагає розвинути імунітет до вірусу, ефективно запобігає тяжкому перебігу хвороби та рятує життя. Головний санітарний лікар України Ігор Кузін пояснює, що загальний курс вакцинації складається із двох базових та двох бустерних щеплень. «Є так званий первинний курс щеплення, базовий. Це дві вакцинації для більшої частини вакцин, або одна для вакцини Johnson & Johnson, бо вона рахується за два щеплення. Через чотири місяці після завершення базового курсу щеплення ми радимо проводити перший бустер. Далі впродовж 6-7 місяців робиться другий. Ці чотири щеплення формують достатній захист, навіть для людини, яка має підвищений ризик інфікуватися коронавірусною хворобою. Оцей базовий курс є мінімально необхідним. Станом на зараз його отримали 15 мільйонів українців, тобто це трішки більше ніж 35%» — описує він.

Відео з’явилось у мережі ще у квітні 2023 року на німецькому сайті «Kla.tv» як «документальний фільм» про глобальні наслідки вакцинації. Окрім російськомовної версії, існує ще 22 варіації, озвучені мовами як країн Європи, так і Сходу. Незалежні німецькі фактчекери із BR24 ще у 2016 році виявили, що на сайті системно публікують новини із конспірологічними теоріями, а сам сайт пов’язаний із швейцарським проповідником Іво Сасеком та його організацією «Organic Christ Generation» (OCG). У Європі організацію вважають сектанською, зокрема після заяв сина Сасека, Саймона, що покинув секту у 2019 році та почав публічно говорити про неправомірну діяльність батька. Зокрема, він звинувачує Сасека в антидемократичності та навмисному сіянні недовіри до засобів масової інформації та політиків шляхом відтворення конспірологічних наративів. 

Немає підстав стверджувати, що вакцина є причиною того, що люди на відео раптово втрачають свідомість. Наприклад, розглянемо один із уривків відео, на якому помітно спортсмена, що впав під час тренування. На відео говорять, що Джейк Левер знепритомнів внаслідок вакцинації. 

Джерело: відео із допису

Спортсмен на відео — справді Джейк Левер, який грає у футбольному клубі «Мельбурн». Під час першого тренування в рамках передсезонної підготовки йому стало недобре після бігу, під час якого він побив свій особистий швидкісний рекорд. Як пояснює сам гравець, падіння стало наслідком перевантаження від інтенсивних фізичних вправ, до яких Джейк після перерви ще був не готовий. Щобільше, інші члени команди також відмічали надмірну спеку під час тренування. Уже через декілька днів спортсмен повернувся до тренувань. 

У багатьох згаданих у відео випадках причиною смерті спортсмена вказують серцевий напад. Автор відео подає це як наслідок вакцинації. Утім, проблема широкого поширення серед спортсменів запалення серцевих м’язів — міокардиту — спостерігалася і до початку пандемії COVID-19. Річ у тому, що міокардит найчастіше вражає здорових молодих людей, що ведуть активний спосіб життя, причому до групи високого ризику належать чоловіки віком до 30 років. Ризик міокардиту після вакцинації від COVID-19 нижче, ніж потенційні важкі наслідки інфікування у невакцинованих.

Розглянемо також випадок із німецькою репортеркою Кларою Пфеффер у прямому ефірі. Відео, на якому Пфеффер дезорієнтується та втрачає рівновагу під час розмови, з’явилося під час прямої трансляції ранкового шоу RTL News «Ntv-Frühstart» 15 лютого 2022 року. 

Джерело: відео із допису

Того ж дня у своєму твіттері репортерка подякувала команді за своєчасну допомогу і пояснила, що не поснідала перед ранковим ефіром. Це й стало причиною тимчасової втрати свідомості. Фактчекери американського видання Associated Press звернулися за коментарем до представників каналу. Ті повідомили, що у ведучої сталася гіпоглікемія, тобто різке зниження цукру у крові. Пропуск приймання їжі є однією із причин розвитку гіпоглікемії. 

Джерело: Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України

Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України щотижня публікує звіт про результати спостереження за безпекою застосування вакцин проти COVID-19. Із квітня 2021 року по травень 2023 року в Україні зафіксовано 4,8 тисяч випадків несприятливих подій після імунізації (НППІ). Загальна кількість введених доз вакцини за цей період — 35,5 млн доз. Тобто випадки виникнення НППІ складають 0,01% від загальної кількості використаних доз вакцин усіх типів. Найчастіше фіксуються загальні розлади: підвищена температура, втомлюваність, нездужання, озноб, почервоніння, біль та набряк в місці введення. Ці реакції минають за кілька днів після вакцинації та не загрожують здоров’ю.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний