Фейки щодо системи охорони здоров’я: фото масового поховання жертв «чорної трансплантології». Випуск № 47

Фейки щодо системи охорони здоров’я: фото масового поховання жертв «чорної трансплантології». Випуск № 47

Photo: ua.depositphotos.com / XiXinXing
10 Серпня 2023
FacebookTwitterTelegram
843

«Чорна трансплантологія» залишається одним із найпопулярніших наративів російської пропаганди. Цього разу фейкороби видавали фото масового поховання жертв російської агресії за докази незаконних пересадок органів. Також продовжується кампанія з дискредитації ЗСУ: мовляв, українські військові знищують аптеки на Донеччині. Насправді ж зруйнована інфраструктура — справа рук окупантів.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Фото масового поховання жертв «чорної трансплантології»

У мережі поширюють повідомлення про те, що при розкопках могили біля лікарні №6 в Харкові знайшли трупи без органів, зокрема немовлят. Голова Всеукраїнської федерації багатодітних сімей Тетяна Захарова висловила побоювання, що новонароджені могли бути продані безпринципним дослідникам або клінікам, які роблять ін’єкції краси стовбуровими клітинами.

Скриншот допису

Як насправді?

Зворотний пошук у Google показав, що насправді на фото зображено процес ексгумації тіл із братської могили в Лимані. Українські війська повернули Лиман на початку жовтня 2022 року. 8 жовтня у звільненому місті почали ексгумацію загиблих під час окупації. Місто Лиман розташоване в Донецькій області, відстань між ним та Харковом складає близько 200 км. 

Насправді поширюваний матеріал написаний 14 років тому. Він є набором цитат зі статті Грема Сміта, московського кореспондента канадської газети The Globe and Mail. Стаття опублікована на сайті Європейського центру права та справедливості. 

Свого часу ситуацію коментував директор Інституту проблем кріобіології і кріомедицини НАН України Грищенко Валентин Іванович. В інтерв’ю «Дзеркалу тижня» він пояснив, що сама ідея викрадення дітей заради стовбурових клітин є безглуздою. Існують наступні джерела стовбурових клітин:

  • Ембріональні клітини, що утворюються в перші дні розвитку організму. Їх можна отримати тільки при штучному заплідненні яйцеклітини поза організмом — «у пробірці».
  • Матеріал після штучного переривання вагітності. Використовується лише за письмової згоди жінки.
  • Плацентарна кров, що залишається в пуповині після пологів. Раніше вона разом з плацентою йшла у відходи, тепер її використовують як джерело стовбурових клітин. Стовбурові клітини з плацентарної крові — найбільш невинний, етично нейтральний і простий спосіб їх отримання. 

У жодному з випадків дитячі органи не потрібні. Офіс Генерального прокурора України (раніше — Генеральна прокуратура України) та Міністерство охорони здоров’я України тоді спростували інформацію про використання органів новонароджених з метою отримання стовбурових клітин. А Координаційний центр трансплантації органів заявив про відсутність сенсу у використанні органів новонароджених з метою трансплантації, оскільки незрілі органи не можна використовувати для пересадки дорослій людині через їхню функціональну неповноцінність. У рамках розслідування під відеозапис проводилась ексгумація похованих дітей та біоматеріалів на 17-ому кладовищі Харкова. Фактів, що свідчили б про викрадення й торгівлю дітьми або їхніми органами, встановлено не було. 

Еволюція галузі трансплантології в Україні.Джерело: Міністерство охорони здоров’я України 

Дезінформація: ЗСУ знищили аптеку в Часовому Ярі

У російських телеграм-каналах поширили фото аптеки з Часового Яру, яку нібито пограбували та підпалили військові ЗСУ. При цьому такі дії називають типовою тактикою української армії.

Скриншот допису

Як насправді?

За допомогою зворотного пошуку зображень в Google ми визначили, що вперше фото зруйнованого будинку опублікував Павло Кириленко, начальник Донецької обласної військової адміністрації. Він повідомив, що станом на ранок 26 липня від ворожих обстрілів постраждали цивільні об’єкти, зокрема 2 будинки в Часовоярській громаді. Щоправда, Кириленко не уточнював, в якому населеному пункті знаходиться пошкоджена аптека. За вказаною на фото адресою (вул. Горького, 8) в Часовому Ярі справді розташована аптека №1 «Чергова». 

Саме російські окупанти знищують аптеки та інші фармацевтичні або медичні заклади в Україні. За оцінками Київської школи економіки, опублікованими 2 серпня 2023 року, від початку повномасштабного вторгнення росія завдала прямих збитків українській охороні здоров’я на $2,8 млрд.

Згідно з дослідженням, проведеним компаніями «Дарниця» та Top Lead, за рік повномасштабного вторгнення кількість працюючих аптек зменшилася на 18,5%, а обсяг продажу ліків упав на 6%. Наслідки російської агресії (знищення інфраструктури, окупація, економічне падіння, міграція) — головні причини негативних тенденцій на аптечному ринку.

Джерело: фармацевтична фірма «Дарниця»

4 серпня 2023 року уряд ухвалив постанову, яка дозволяє створювати мобільні аптеки в селах, прифронтових територіях та зонах надзвичайної ситуації. Це дозволить розширити доступ до ліків, адже залишається понад 20 тисяч сіл без аптечних пунктів. У мобільних аптеках діятимуть ті ж правила відпуску препаратів, як і у звичайних аптеках.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний