Фейки щодо системи охорони здоров’я: хвороба Х — черговий комерційний проект для експериментів над українцями. Випуск №94

Фейки щодо системи охорони здоров’я: хвороба Х — черговий комерційний проект для експериментів над українцями. Випуск №94

Photo: unsplash / Martin Sanchez
1 Лютого 2024
FacebookTwitterTelegram
1275

Пандемії від хвороби Х ще немає, але росіяни уже активно використовують потенційну загрозу для людства у своїх пропагандистських цілях. Зокрема цього разу вони заявили, нібито потенційна пандемія, ймовірно, є черговим комерційним проектом Міністерства охорони здоров’я України для подальших експериментів над людьми. В іншому кейсі конспірологи вигадали, мовляв, видання The Times, спрогнозувало, що після війни близько половини українців будуть мати психологічні проблеми після закінчення російсько-української війни.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Потенційна пандемія від хвороби Х є черговим комерційним проектом для експериментів над українцями

Російські телеграм-канали продовжують говорити про невідому хворобу Х та заявляють, начебто в «тісній» співпраці з Вашингтоном Україна готується протистояти вірусу. А також закликають українців задуматися, чи потенційна пандемія не є буцімто черговим комерційним проектом Міністерства охорони здоров’я України для подальших експериментів над людьми.

Як насправді?

Такі заяви росіян є маніпулятивними. Україна не веде ніякої «тісної» співпраці зі США щодо можливих спалахів хвороби Х, як про це пишуть кремлівські медіа. До того ж невідомий патоген Х не є новим поняттям. Уперше про нього згадала Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) ще у 2018 році та віднесла до списку патогенів, які можуть спричинити епідемію.

Сама ж хвороба Х — це умовна назва патогену, який ще невідомий для людей, проте в майбутньому може спричинити пандемію. 17 січня 2024 року в Давосі на Всесвітньому економічному форумі на одній із панелей обговорювали загрозу можливої пандемії від хвороби Х. Голова ВООЗ) Тедрос Адан Гебреєсус наголосив, що країни мають підписати спільну угоду про пандемію, яка допоможе країнам об’єднати ресурси та співпрацювати над дослідженням та розробкою нових стратегій для запобігання чи підготовки до неї. В іншому випадку, за словами Гебреєсуса, пандемія може застати країни зненацька та спричинити смерті, яких можна запобігти.

Міністерство охорони здоров’я України співпрацює з ВООЗ над запобіганням поширення небезпечних патогенів. В Україні працюють Національна вірусологічна референс-лабораторія та Одеська субрегіональна лабораторія, які мають акредитацію ВООЗ. У лабораторіях проводять діагностику інфекційних хвороб, які швидко передаються та можуть спровокувати епідемії.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко зазначив, що зараз Україна працює над трьома основними напрямками підготовки до можливої пандемії: збільшує кадровий персонал, посилює глобальне партнерство та лабораторну мережу, яка виявляє небезпечні патогени. Такі заходи є звичними для більшості країн, які співпрацюють із ВООЗ над запобіганням інфекцій. Тож систему охорони здоров’я в Україні покращують, а не вигадують «комерційні проекти», як заявляють пропагандисти, які усіляко намагаються дискредитувати українську медичну сферу.

Окрім цього, у контексті підготовки до можливої пандемії Віктор Ляшко додав, що однією з проблем у світі є резистентність до антибіотиків. Тобто коли організм звикає до препарату й перестає діяти. Щороку близько 4,9 млн смертей у світі пов’язані саме з антибіотикорезистентністю. Виникає вона через неконтрольоване та неправильне вживання ліків або якщо хворий не довів лікування до кінця та перестав приймати антибіотики після перших ознак покращення стану. Нагадуємо, що не варто займатися самолікуванням, антибіотики слід приймати виключно за призначенням лікаря. 

Розв’язати проблему антибіотикорезистентності можуть уже наявні вакцини або ж розробка нових. Вакцинація знижує ризик ускладнень та госпіталізації при небезпечних хворобах, а отже і зменшує потребу у використанні антибіотиків. В Україні епіднагляд за антимікробною резистентністю проводять 69 бактеріологічних лабораторій. Також там досліджують біологічний матеріал від пацієнтів, визначають чутливість мікроорганізмів до хіміотерапевтичних та антибактеріальних препаратів тощо.

Джерело: Всесвітня організація охорони здоров’я, Міністерство охорони здоров’я України

Дезінформація: Половина українців матиме психічні хвороби після закінчення війни — The Times

У мережі поширюють інформацію, нібито видання The Times спрогнозувало, що 50% українського суспільства буде мати психічні хвороби після закінчення війни. Також у соцмережах стверджують, що виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я України у 2016-2019 роках Уляна Супрун «вбила» українську медицину, тому в Україні немає лікарень та реабілітації.

Як насправді?

У статті від 27 січня «Боротьба за збереження свідомості травмованих військовослужбовців — перед тим, як відправити їх назад» журналіст Ентоні Лойд розповідає про психологічні проблеми, з якими стикаються військові ЗСУ. У центрі історії — український військовий Роман Трохимець, який отримав психічні травми після обстрілу росіянами піцерії у Краматорську 27 червня 2023 року. Однак у статті не наводять статистику, ніби 50% українців будуть мати проблеми з ментальним здоров’ям. 

Натомість автор матеріалу, посилаючись на звіт «Шрами на їхніх душах: ПТСР та ветерани України» міжнародного аналітичного центру Globsec, вказав, що проблеми з психічним здоров’ям можуть мати 20%-30% військових. «На основі останніх даних, а також статистики попередньої фази війни до вторгнення росії у 2022 році, у звіті зазначається, що в ситуації, коли сотні тисяч щойно мобілізованих цивільних піддаються безпрецедентному артилерійському обстрілу та психологічним травмам, від 20 до 30% солдатів на передовій, ймовірно, страждатимуть від гострих психічних розладів», — зазначає журналіст.  

Також у статті наведені дані Міністерства охорони здоров`я України, згідно з якими від 3 до 4 млн людей в Україні (це число включає військових та цивільних) потребуватимуть ліки для розв’язання проблем психічного здоров`я. Загалом за попередніми оцінками, число українців, які потребуватимуть психологічної допомоги після закінчення війни, може становити 15 млн. 

Водночас російські канали регулярно поширюють наратив, нібито Уляна Сурпун зруйнувала українську медицину. Раніше ми спростовували фейк, нібито через наказ посадовиці у 2019 році закрили всі протитуберкульозні диспансери. Немає і доказів, що Супрун ухвалювала рішення, що сприяли б розформуванню закладів реабілітації.

Наразі в Україні діють державні та приватні центри, які надають допомогу військовим з психологічними травмами, ветеранам та людям, які пережили полон чи тортури. Також допомогу військові та цивільні можуть отримати, зателефонувавши на одну з гарячих ліній кризової підтримки. У державний бюджет на 2024 рік заклали 2,6 млрд грн на заходи з ментальної, спортивної, фізичної, психологічної реабілітації та професійної адаптації військовослужбовців/-иць та членів їхніх сімей. 

Окрім цього, партнери України готові допомагати військовим та цивільним впоратися з психологічними наслідками війни. Зокрема у статті The Times вказано, що країни-члени НАТО вивчають звіт аналітичного центру Globsec, щоб оцінити, чи може організація допомогти у фінансуванні рекомендованих заходів із покращення системи охорони здоров`я України у сфері психічного здоров’я.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний