Фейки щодо системи охорони здоров’я: лікарям не виплачуватимуть зарплату через відсутність зовнішньої фінансової допомоги. Випуск №87

Фейки щодо системи охорони здоров’я: лікарям не виплачуватимуть зарплату через відсутність зовнішньої фінансової допомоги. Випуск №87

Photo: ua.depositphotos.com / BiancoBlue
5 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
2165

Пропагандисти системно дискредитують українську владу. Цього разу вони заявили, що уряд бреше про вчасну виплату зарплат медикам. Бо ж домовленості України з міжнародними партнерами «нічого не означають». 

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

У мережі поширюють інформацію, нібито Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль бреше про те, що заробітні плати учителям та лікарям у 2024 році будуть виплачувати вчасно, а індексація пенсій пройде у березні, як передбачено законом. Пропагандисти додають, що днями скасування виплат у разі ненадходження західної допомоги допустила міністр соцполітики Оксана Жолнович. А про можливу затримку виплат говорила міністр економіки Свириденко.

Скриншот допису

Як насправді?

Звинувачення у брехні щодо виплат заробітних плат медикам безпідставні. Ми не знайшли заяв очільниці Міністерства соціальної політики Оксани Жолнович про затримку виплати заробітних плат для лікарів чи інших бюджетників. Вона зазначала, що можуть бути складнощі з проведенням індексації пенсій. Натомість виплата базових сум точно відбудеться, усі планові підвищення соціальних виплат також передбачені. 

Міністр економіки України Юлія Свириденко справді у коментарі Financial Times наприкінці грудня 2023 року говорила про можливу затримку виплат через нестачу фінансової допомоги. Однак йшлося про довгострокову перспективу. Крім того, посадовиця казала про державних службовців та вчителів, а медиків не згадувала. 

«У короткотерміновій перспективі перших місяців року, Уряд має альтернативний план, що робити, якщо фінансування затримається. Водночас у довготривалій перспективі є ризик затримки виплат соціальним категоріям, адже пріоритетом буде підтримка безпеки та оборони. Але ще раз повторюся, що до цього моменту може не дійти й це лише один із десятків варіантів, які ми аналізуємо» —  уточнила міністр на своїй сторінці у фейсбуці. 

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №28, мінімальний розмір заробітної плати лікарів та фармацевтів у державних та комунальних закладах охорони здоров’я становить 20 000 грн. Для інших медичних працівників-фахівців —  13 500 грн. Основою для виплат є Програма медичних гарантій. Заклади охорони здоровʼя та Національна служба здоров’я України (НСЗУ) укладають договір про надання пакетів медичних послуг, за їхнє виконання лікарні отримують державні кошти. З них вони й виплачують заробітну плату медичним працівникам. 

Джерело: Кабінет Міністрів України

У 2024 році Програма медичних гарантій розширюється. Бюджет Програми на рік становить 159 млрд грн, з яких 5,2 млрд грн виділено на реімбурсацію лікарських засобів. Не зменшувались і тарифи, за якими НСЗУ сплачуватиме медичним закладам. 

Програма медичних гарантій у 2024 році включає 44 пакети послуг. Зокрема, три нові:

  • «Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro)»;
  • «Лікування дорослих та дітей методом трансплантації органів»;
  • «Лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин».

За послуги з трансплантації НСЗУ сплачуватиме в залежності від трансплантованого органу. Наприклад, за послуги з трансплантації серця НСЗУ сплачуватиме понад 2 млн грн, а за трансплантацію легень — понад 2,6 млн грн.

Ставка за лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro) складе 60 324 грн за один повний цикл. За одним з найвищих тарифів у Програмі медичних гарантій оплачуватиметься медична допомога новонародженим, у тому числі за проведення хірургічних операцій. У 2024 році тариф переглянуто, розмір оплати більше залежатиме від складності випадку. Таким чином розроблено 16 груп складності з відповідними коефіцієнтами, які застосовуються до базової ставки у  8 735 грн.

Також збільшено тарифи за такими групами як опіки та реконструктивна хірургія. Загалом тарифи на хірургічні операції та реабілітаційні послуги відтепер матимуть більше підвищувальних коефіцієнтів залежно від складності послуги. 

«Другий рік наша країна живе в умовах повномасштабної війни. Щодня наша медична система змушена долати нові виклики та проходити випробування на стійкість. Попри всі складнощі ми не зменшуємо перелік медичних послуг, які фінансуються державою. Щобільше — ми цей перелік розширюємо. Враховуючи потреби ветеранів, створюємо можливості універсального доступу до медичної допомоги для всіх українців. Війна, повʼязане з нею збільшення кількості травм та загострення хронічних захворювань диктують необхідність удосконалення системи оплати за медичну допомогу хірургічного напряму (політравма, опіки тощо). Тому наступного року ми збільшуємо відповідні тарифи, зокрема, за такими групами, як опіки та реконструктивна хірургія, на майже 13 млрд грн»,  — сказав міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. 

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний