Фейки щодо системи охорони здоров’я: медикинь примусово відправляють у штурмові групи. Випуск №90

Фейки щодо системи охорони здоров’я: медикинь примусово відправляють у штурмові групи. Випуск №90

Photo: unsplash / matnapo
17 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
1198

У цьому випуску спростовуємо черговий фейк російської пропаганди, пов’язаний з мобілізацією жінок. Зокрема медіа поширили інформацію, нібито медикинь відправляють у штурмові групи, а через «жахливий» брак забезпечення спорядження їм збирають волонтери. Також російські ресурси вигадують нові теорії змов щодо хвороби Х, стверджуючи, що ВООЗ збирається її поширити, аби знищити населення Землі, а розроблена вакцина замість полегшення призведе до «спеціальних» наслідків.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Медикинь примусово відправляють у штурмові групи

Російські ресурси поширюють інформацію, нібито законопроект про мобілізацію ще не ухвалили, а жінок, найчастіше п’ятдесятирічних, уже відправляють на фронт. Зокрема, як вказують автори допису, найчастіше мобілізують медикинь, які потім працюють у  прифронтових госпіталях, також іноді їх відправляють працювати штурмовиками. У повідомленні заявляють, що ситуація із забезпеченням мобілізованих жінок жахлива, тому у мережі проводять збори, щоб закрити їхні потреби. Автори додають скриншот збору, аби підтвердити ці тези.

Скриншоти допису

Як насправді?

У законопроекті №10378 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби», який 25 грудня Кабмін вніс до Верховної Ради, не йдеться про запровадження обов`язкової мобілізації для всіх жінок. Секретар Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони і розвідки Роман Костенко повідомив, Міноборони пропонувало закріпити обовʼязкову постановку на військовий облік для всіх жінок, однак більшість депутатів відкинули цю ідею. «90% нашого комітету також проти повернення до цього питання…Я думаю, що це питання зніметься під час напрацювання комплексного плану проведення мобілізації в Україні, і більше ми до нього повертатися не будемо», сказав Костенко. 

Раніше подібну думку висловлював голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, стверджуючи, що мобілізувати жінок мають виключно за їхньою згодою. Ба більше президент Володимир Зеленський заявив, що не підпише закон, який передбачатиме загальну мобілізацію жінок. 

11 січня Кабмін відкликав законопроект про мобілізацію з розгляду. Натомість, за словами заступниці міністра оборони України Наталії Калмикової, відредагований текст документа планують внести до Верховної Ради протягом кількох тижнів. 

Тож наразі жінки, які мають суміжні з військовими спеціальності, можуть встати на військовий облік за власним бажанням. Водночас жінки, які мають медичну та фармацевтичну освіту зобов`язані стати на військовий облік до кінця 2026 року. У теорії їх дійсно можуть призвати на військову службу чи залучити для виконання робіт із забезпечення оборони держави (наразі таких випадків не зафіксовано), проте інформація, що медикинь примусово долучають до штурмових груп, безпідставна. 

На скриншоті, який додали у дописі, видно ім`я авторки допису — Наталія Личман. Вона є керівницею волонтерського загону «Шалені голки», який займається виготовленням маскувальних сіток та костюмів, аптечок, подушок, балаклав для військових. Личман дійсно опублікувала ці пости 12 січня. На першому скриншоті, який поширили, волонтерка звітувала, що загін відправляє спорядження для 56 бригади, а в наступному вона просила пожертвувати кошти на закупівлю тканини. У цих або інших повідомленням зі сторінки Личман немає згадок про те, що спорядження виготовляють саме для жінок. 

13 січня на сторінці Личман опублікувала ролик, як військові (на відео видно тільки чоловіків) йдуть у пошитих загоном маскувальних костюмах. Також відео із подяками за надіслану допомогу записували військовослужбовці інших підрозділів, зазвичай звітували саме чоловіки. Водночас в Україні також є жінки-штурмовики, але всі вони є доброволицями

На другому скриншоті жінки стоять у маскувальних костюмах, однак це не військовослужбовиці, а волонтерки загону «Шалені голки». Членкинь «Шалених голок» можна впізнати за фото, які Личман розміщувала раніше. До того ж це фото використала представниця благодійного фонду «Піщанські люди» та написала, що це волонтерки загону «Шалені голки».

1. Скриншот допису, який поширили; 2. Допис зі сторінки у фейсбуці Наталії Личман з іншими волонтерками загону «Шалені голки»   

Дезінформація: ВООЗ готується поширити серед населення новий вірус — невідому хворобу Х

Кремлівські телеграм-канали та псевдоексперти активно обговорюють невідому хворобу Х, яку нібито готуються поширити «глобалісти» через Всесвітню організацію охорони здоров’я для «знищення» населення Землі. У деяких країнах уже навіть готова вакцина, яка матиме «спеціальні» наслідки. Аби буцімто попередити людей про запуск хвороби, «глобалісти» проведуть Всесвітній економічний форум у Давосі 17 січня 2024 року.

Як насправді?

Це чергова вигадка конспірологів, яка не підкріплена жодними фактами, а будується лише навколо наративу про «глобалістів», які начебто хочуть знищити планету. Росіяни повторюють міф про «небезпечний Захід», який намагається організувати «цифровий табір», хоча не згадують про власні воєнні злочини в Україні та окупацію територій інших держав.

У листопаді 2022 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) скликала понад 300 вчених. Вони мали розглянути докази щодо 25 сімейств вірусів і хвороб, зокрема й хвороби Х, яка може перерости у світову епідемію. Тож 17 січня 2023 року на щорічній зустрічі Всесвітнього економічного форуму в Давосі вирішили обговорити підготовку до цієї невідомої хвороби Х.

Сама ж хвороба Х — це умовна назва небезпечного патогену, який у майбутньому може спричинити нову епідемію. Проте зараз він невідомий для людей. Про хворобу Х вперше згадали ще у 2018 році. Тоді у своєму другому щорічному огляді ВООЗ опублікувала список вірусів, які можуть спричинити епідемію. В останньому переліку названі такі загрозливі хвороби: COVID-19, віруси Ебола та Марбург, лихоманка Ласса, хвороба X тощо.

Виконавчий директор Програми ВООЗ із надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я Майкл Раян зазначав, що розробка контрзаходів проти вище згаданих 25 патогенів та вірусів важлива для швидкої та ефективної відповіді на епідемію та пандемію. Він нагадав про схожі дослідження щодо COVID-19, які дозволили в рекордні терміни розробити вакцину.

До того ж нові спалахи хвороб неминучі. Вони виникають унаслідок інфекції, що передається від людини до людини, від тварини до людини. Також на нові спалахи впливають екологічні фактори: харчування, клімат, вода тощо. До прикладу, холера, інфекційне захворювання, виникає після вживання заражених харчових продуктів або води та передається від людини до людини. Спалах деяких хвороб може виникнути й після отруєння хімічними речовинами чи радіоактивними матеріалами.

Джерела: Всесвітня організація охорони здоров’я, Центр громадського здоров’я

Програма ВООЗ із надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я співпрацює з державами-членами, аби вчасно реагувати на такі спалахи та запобігати пандеміям. Україна також співпрацює з партнерами для запобігання поширенню вірусів. Базовою стратегією в Україні та світі є програма «єдиного здоров’я». Тобто коли системи охорони здоровʼя враховують ризики для людей, тварин, довкілля і регулярно обмінюються інформацією і синхронно реагують на можливі загрози.

Однак це не означає, що «глобалісти» готуються поширити новий вірус проти людства. Навпаки, ВООЗ та міністерства охорони здоров’я інших країн намагаються запобігти поширенню смертоносних вірусів.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний