Фейки щодо системи охорони здоров’я: медикині тікають від мобілізації до тимчасово окупованих територій. Випуск №70

Фейки щодо системи охорони здоров’я: медикині тікають від мобілізації до тимчасово окупованих територій. Випуск №70

Photo: ua.depositphotos.com / ArturVerkhovetskiy
9 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
1193

Кремлівським пропагандистам не дає спокою постановка на військових облік жінок медичних та фармацевтичних спеціальностей в Україні. Вчергове вони вигадують фейки про «масову втечу медикинь із країни». Тепер вони «тікають» до тимчасово окупованих територій. Також пропагандисти перекручують новини про створення резерву медичних працівників Міністерством охорони здоров’я України. 

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Жінки-медикині через мобілізацію виїжджають на тимчасово окуповані території України

Кремлівські пропагандисти вкотре маніпулюють темою мобілізації та заявляють, нібито з України на тимчасово окуповані території виїжджають жінки-медикині. Як «доказ» наводять запис розмови із жінкою-лікаркою з Львівщини, яка хоче виїхати до окупованого Маріуполя та шукає квартиру для проживання. Мовляв, жінці прийшла повістка й через це вона хоче виїхати. У дописі додають, начебто від 1 листопада до ЗСУ можуть мобілізувати і людей з інвалідністю.

Скриншот публікації

Як насправді?

Зворотний пошук окремих кадрів цього відео у Google Images показав, що запис поширюють лише російськомовні ресурси. Зокрема це кремлівські медіа або користувачі, які підтримують рф. Також у відео є деякі нелогічні моменти. По-перше, відео має вигляд постановки, адже жінка ніби читає із заготовленого тексту. 

По-друге, на самому записі не чутно ім’я та прізвища жінки. Українка обирає працювати на тимчасово окупованих територіях, тоді як виїзд жінок, зокрема медикинь, за кордон не обмежений. Навіть якщо жінка має проросійські погляди, то шукала б вакансії у самій рф або тимчасово окупованому Криму. Росіяни нелогічно побудували фейк, адже у Маріуполі значно гірші умови через воєнні злочини росіян та можливі обстріли. 

Крім того, у відео пропагандисти не тільки хотіли дискредитувати Україну, але й відбілити росію. До прикладу, жінка каже, що її цікавить квартира лише в новобудові і у такий спосіб ніби натякає, що росія «відбудовує» Маріуполь. Також вона каже, що хоче влаштуватися в міську лікарню №3 у Маріуполі. Це та сама лікарня, яка розташована із пологовим будинком, який зруйнували росіяни на початку вторгнення, та відео якої облетіли майже увесь світ.

З 1 жовтня 2023 року жінки-медикині, фармацевтки, стоматологині, акушерки та інші зобов’язані стати на військовий облік. Водночас у Міністерстві охорони здоров’я України наголошують, що така процедура діє з 1992 року та більшість жінок-медикинь уже стоять на військовому обліку. Для постановки на військовий облік жінки мають 3 роки, кінцевий термін — 31 грудня 2026 року. Хоча загалом мобілізація жінок до армії є добровільною, тих, хто перебуває на військовому обліку, все ж можуть призвати на військову службу чи залучити для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

У Сухопутних військах ЗСУ додають, що постановка жінок на військовий облік потрібна для узагальнення даних про резерв медичних фахівців в Україні. Повістка або постановка на військовий облік жінок-медикинь не означає безпосереднє відрядження на фронт. 

Джерело: закон України «Про військовий обов’язок і військову службу»

До армії справді можуть призвати осіб з інвалідністю, однак лише за їхньою згодою (закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»). Вони проходитимуть військову службу в межах тієї області, у якій зареєстровані чи проживають.

Дезінформація: Завдяки резерву медпрацівників примусово перенаправлятимуть до інших регіонів чи на фронт

Пропагандисти поширюють інформацію, нібито резерв медичних працівників створюється для того, щоб:

  • примусово переводити медичних працівників на нове місце роботи до інших регіонів країни за клопотанням місцевої адміністрації;
  • відправляти лікарів-резервістів на фронт.

Як насправді?

Міністерство охорони здоров’я України справді працює над створенням кадрового резерву працівників сфери охорони здоров’я для роботи на звільнених та майбутніх деокупованих територіях. У системі міститиметься інформація про потребу в працівниках, зокрема в Автономній Республіці Крим, м. Севастополь, Донецькій, Луганській, Запорізькій, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях тощо. 

Йдеться про добровільні відрядження, а не примусове переведення. Резерв працюватиме у формі електронної системи, де саме медичні працівники будуть безпосередніми користувачами. Згідно з Порядком створення резерву, зарахування до нього здійснюватиметься добровільно. Кожен медичний працівник матиме особистий кабінет, завдяки якому зможе обмінюватись інформацією та документами з іншими користувачами. Лікарні зі свого боку вноситимуть до системи дані про потребу у працівниках. Посередником між лікарнями та медичними працівниками виступатиме адміністратор сайту, котрий надсилатиме запити до медичних працівників щодо направлення до певного закладу охорони здоров’я на основі потреб лікарень.

Резерв не призначений для мобілізації. Мобілізація медичних працівників в умовах воєнного стану проводиться на таких самих умовах та в такому самому порядку, як і мобілізація всіх інших категорій населення. Як повідомляє Міністерство охорони здоров’я України, система взаємодіятиме з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Єдиною державною електронною базою з питань освіти — для отримання відомостей про фаховість медпрацівників. Немає згадок про зв’язок із реєстром військовозобов’язаних «Оберіг».

За словами заступниці міністра охорони здоров’я з питань цифрового розвитку Марії Карчевич, система відряджень на прифронтові території вже показала свою ефективність, хоча електронний резерв ще не запрацював. «Ми відряджаємо медичних працівників на два-чотири тижні з ротацією. Зібрали усіх охочих з усіх регіонів країни. Це понад 1 тис. працівників, які виявили бажання їхати на деокуповані та прифронтові території та допомагати своїм колегам. Так, для підсилення лікарень у Херсонській та Миколаївській областях вже було залучено 196 медиків-добровольців. Найбільше медиків працювали або й досі працюють на Херсонщині —  146 осіб, ще 48 — на Миколаївщині. А нещодавно медиків почали залучати й для медзакладів Запорізької області». 

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України 

Відповідні відрядження реалізуються в рамках проєкту з підтримки спроможності медичних закладів Херсонської, Миколаївської та Запорізької областей внаслідок підриву Каховської ГЕС. Підтримку проєкту надає Всесвітня організація охорони здоров’я. Добровольці окрім заробітної плати отримують додаткову компенсацію та покриття витрат, пов’язаних із проїздом та проживанням.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний