Фейки щодо системи охорони здоров’я: на Харківщині очікують спалахи епідемій кору, паротиту та кашлюку. Випуск № 28

Фейки щодо системи охорони здоров’я: на Харківщині очікують спалахи епідемій кору, паротиту та кашлюку. Випуск № 28

Photo: ua.depositphotos.com / Bumble-Dee
10 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
929

У травні російські телеграм-канали поширюють повідомлення про «серйозну епідеміологічну ситуацію» на Харківщині. Посилаючись на «свої джерела», автори пишуть, що Україна з метою економії начебто не закупила вакцини для населення. Тож через те, що понад 60% дітей не отримали щеплення, у Харкові «очікують» епідемію кору та інших інфекційних хвороб. Для підсилення своєї пропаганди телеграм-канали заявляють про відсутність в Україні препаратів для лікування епілепсії, оскільки російські ліки начебто закінчилися.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Російські телеграм-канали поширюють інформацію про те, що в Харківській області нібито почнуться епідемії кору, паротиту, кашлюку та дифтерії через недостатню вакцинацію серед дітей. Також пропагандисти додають, що в Україну не привозять імпортні ліки (на заміну російським) проти епілепсії, а дітям перестали робити щеплення від туберкульозу. Дезінформатори пишуть, що повна вакцинація дитини в перший рік народження обійдеться в близько $1000. 

Як насправді?

По-перше, пропагандисти свідомо залякують населення можливою епідемією кору. Кількість дітей, яким у 2023 році зробили щеплення від кору, справді зменшилася. Наприклад, за перші два місяці 2023 року 15,6% дітей (від річного плану) отримали щеплення проти кору, паротиту, краснухи, тоді як необхідний показник за цей період має становити щонайменше 17%.

За словами керівника відділення імунопрофілактики Центру профілактики хвороб Максима Фокіна, зменшення кількості щеплень пов’язано з тим, що багато людей виїхали за кордон. Фахівець зазначає, що недостатнє охоплення щепленнями справді може призвести до спалаху кору. Однак від початку 2023 року зафіксовано всього 6 випадків хвороби по всій Україні. Проте у Харківській області хворих на кір не було. Останній спалах кору в Україні був у 2017–2019 роках.

У лютому в Міністерстві охорони здоров’я України повідомили, що ВООЗ та ЄС передали Україні 59 мобільних автобусів вакцинації. Зокрема в таких мобільних бригадах можна зробити щеплення проти інфекційних захворювань, таких як COVID-19, кір та дифтерія. У березні ЮНІСЕФ доставили в Україну 35 200 доз комбінованої вакцини проти кору, паротиту та краснухи. Вже 1 квітня, за даними Центру громадського здоров’я при Міністерстві охорони здоров’я України, у країні було понад 117 тисяч доз цієї вакцини. Утім, ми не знайшли жодних повідомлень про нібито погану якість цих вакцин, як про це пишуть пропагандисти. 

Немає підтвердження, що на Харківщині можлива епідемія паротиту чи кашлюку. У відкритих джерелах відсутні дані про зростання випадків цих захворювань. 

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України

По-друге, в Україні є ліки проти епілепсії. Пацієнту із епілепсією варто звернутися до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, який випише рецепт на ліки. Препарати для лікування цієї хвороби включені до програми «Доступні ліки». Тож пацієнти можуть отримати їх безплатно або із невеликою доплатою. На сайті аптек можна побачити широкий вибір наявних препаратів від епілепсії. Ліки проти епілепсії є не лише російського виробництва, а ще й з Індії, Канади чи Франції. 22 травня 2022 року Верховна Рада внесла зміни до закону «Про лікарські засоби» щодо обмеження обігу лікарських засобів, виробництво яких розташовано на території росії чи Білорусі.

Крім того, пропагандисти пишуть, що єдиний дієвий препарат, що запобігає судомам у дітей, — російського виробництва. Це неправда. До прикладу, на сайті однієї з аптек можна знайти протисудомні препарати «Карбамазепін» або «Габантин» від українського виробника. 

Російські телеграм-канали заявляють, що дітям начебто перестали робити щеплення від туберкульозу (БЦЖ), оскільки раніше вакцини були лише російськими. У Центрі громадського здоров’я зазначають, що в лютому 2023 року показник щеплення проти туберкульозу (БЦЖ) у дітей до року збільшився. Загальний показник щеплення вакциною БЦЖ у новонароджених на 3 добу життя станом на лютий складав майже 80%. У 2015 році Україна вирішила відмовитися від вакцин БЦЖ російського виробника. На офіційному сайті Державного реєстру лікарських засобів України вказано, що вакцини БЦЖ купують в індійських та болгарських виробників. За даними Центру громадського здоров’я, станом на 1 квітня 2023 року в Харківській області було понад 6,7 тисяч вакцин БЦЖ.  

Повна вакцинація дитини в перший рік народження не коштуватиме $1000. В Україні дітям до року мають зробити обов’язкові щеплення від 10 захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту B, краснухи, гемофільної інфекції та епідемічного паротиту. Вакцини закуповують за державні кошти, а отже зробити їх можна безплатно. 

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» у рамках контракту № 72012118C00001.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний