Фейки щодо системи охорони здоров’я: на Україну чекає епідемія туляремії та лептоспірозу через навалу щурів. Випуск 103

Фейки щодо системи охорони здоров’я: на Україну чекає епідемія туляремії та лептоспірозу через навалу щурів. Випуск №103

Photo: pexels.com / Rodolfo Clix
5 Березня 2024
FacebookTwitterTelegram
1234

Росіяни продовжують вигадувати нові фейки, аби змістити увагу зі своїх злочинів на «проблеми» в Україні. Так, кремлівські телеграм-канали пишуть, нібито в Україні незабаром може трапитися «катастрофа» через поширення туляремії та лептоспірозу. Небезпечні хвороби буцімто масово розповсюджують щури на Півночі країни. У продовження дискредитації системи охорони здоров’я в Україні, росіяни заявляють, що командування 110 бригади ТрО, яка начебто обороняла Авдіївку, «заборонило» лікувати поранених у Харкові. 

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Зграї щурів масово розносять туляремію та лептоспіроз в Україні

У мережі поширюють інформацію, нібито на Україну чекає катастрофа через поширення туляремії та лептоспірозу. Автори допису вказують, мовляв, на півночі України хвороби почали розповсюджуватись через велику кількість щурів, які живуть на звалищах на околицях міст. 

У іншому пості йдеться про те, що на звалищі на Рівненщині водій сміттєвоза виявив труп. Вказують, що ця подія викликала шок серед рівненських поліціянтів, з якими СБУ проводить «виховні бесіди». Окрім цього, на звалищі начебто знайшли ще кілька решток трупів, які розклалися, а навколо була купа щурів. У дописі наводять слова правоохоронців: «Мине кілька місяців і звалище наблизиться впритул до міста, а разом із ним і купа щурів, які переносять усі захворювання». 

Як насправді?

За зворотним пошуком по фото ми знайшли допис, який поліція Рівненщини опублікувала 1 березня. У повідомленні зазначили, що 29 лютого у місті Дубно на місцевому сміттєзвалищі загинув працівник комунальної служби. Це сталось випадково, його колега, який був за кермом «ГАЗ-53», рухаючись заднім ходом, наїхав на чоловіка. Від отриманих травм потерпілий загинув на місці. 

Скриншоти: ліворуч — допис, який поширили пропагандисти; 2. праворуч — допис поліції Рівненщини

Правоохоронці розпочали досудове розслідування за ч. 2 ст. 271 Кримінального кодексу України, заподіяння тяжких тілесних ушкоджень. Це вся доступна інформація щодо інциденту на момент публікації матеріалу. У дописі поліції не йшлося про інші трупи чи щурів. Також нам не вдалось знайти цитату, яку пропагандисти додали у повідомленні.

За заголовком на скриншоті, який поширили в іншому дописі, ми знайшли новину про загрозу поширення туляремії та лептоспірозу у місті Ржищів, Волинської області. Однак цю статтю опублікували у жовтні 2018 року. Натомість у 2024 році немає повідомлень про спалахи цих захворювань в Україні. Згідно з останніми даними НСЗУ на момент публікації, у січні 2024 року в Україні не зафіксували жодного випадку туляремії. Також про випадки туляремії протягом лютого — початку березня 2024 року не повідомляли медіа.

Туляремія — це гостра інфекційна хвороба тварин і людей, збудником якої є бактерія франсіселла (Francisella tularensis). Основним джерелом зараження є гризуни, рідше — комахи, вода, забруднена бактеріями. Симптомами захворювання є збільшення лімфовузлів, сильний головний біль, виразки у роті, нудота, почервоніння обличчя та очей, висип, який лущиться на 8–12-й день хвороби. Лікування відбувається стаціонарно. Для профілактики туляремії необхідно вакцинуватись та ревакцинуватись через п’ять років за показанням лікаря.

Водночас порівняно з січнем 2023 року захворюваність на лептоспіроз у січні 2024 року зросла з 6 до 20 випадків, зокрема випадки фіксували на Черкащині, Закарпатті. Упродовж 2023 року фахівці виявили 433 випадки (найчастіше джерелом поширення були миші), а у 2022 році — 141 випадок. Як пояснювала Головна державна санітарна лікарка Тернопільської області Оксана Чайчук, лептоспіроз — це сезонне захворювання, яким можна інфікуватись через порушення правил особистої гігієни. Найчастіше на лептоспіроз хворіють працівники сільського господарства, люди, які мають свійських та домашніх нещеплених тварин. Однак станом на 5 березня в Україні немає спалахів цього захворювання.

Лептоспірознебезпечне інфекційне захворювання, спричинене бактерією Leptospira, яка потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше — гризунів, хоча можна заразитись і від свійських тварин. Захворіти на лептоспіроз можна під час купання у заражених водоймах, при контакті з інфікованими тваринами. Захворювання може викликати підвищення температури, головний біль, діарея, почервоніння білків очей, в особливо складних випадках може призводити до ураження нирок, ураження печінки, менінгіту. Для профілактики необхідно дотримуватись правил гігієни.

Джерела: Міністерство охорони здоров’я України, Головна державна санітарна лікарка Тернопільської області Оксана Чайчук

Дезінформація: Командування 110 бригади ТрО ЗСУ заборонило лікувати своїх військових у Харкові

Кремлівські телеграм-канали продовжують дискредитувати українських військових, зокрема поширюють скриншот начебто волонтерки 110 бригади ТрО ЗСУ. Вона у своєму дописі «шокує» користувачів тим, що поранених військових везуть на лікування до Запоріжжя, а не в Харків. Росіяни вказують, що саме 110 бригаду ТрО вони «знищили» в Авдіївці та, за їхньою логікою, було б швидше привезти поранених до Харкова, а не через «пів країни» до Запоріжжя. Росіяни пояснюють, що таку стратегію командування обрало буцімто через те, що харківські лікарі «допомагають військовим дезертувати та ховатися у великому місті».

Скриншот публікації

Як насправді?

Такі заяви росіян є частиною дезінформаційної кампанії кремля із вигаданими доказами, на що вказують декілька фактів.

По-перше, Єва Миронова, допис якої опублікували росіяни, насправді не волонтерка 110 бригади ТрО, а запорізька кореспондентка. 1 березня 2024 року на своїй сторінці у фейсбуці вона оголосила збір на реанімобіль для медиків 110 бригади ТрО ЗСУ. Однак вона не писала нічого щодо так званих заборон командування везти військових на лікування до Харкова.

По-друге, росіяни переплутали бригаду, яка обороняла Авдіївку від російських військ. 110-та окрема механізована бригада з Авдіївки названа на честь генерал-хорунжого Марка Безручка. Тоді як збір оголосили для 110-ї окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ, яка дислокується в Запоріжжі. Щобільше, ця бригада брала участь у боях саме на Півдні. Тож інформація росіян про начебто заборону лікувати військових у Харкові — фейкова. На сторінці жодної з бригад не повідомляли таку інформацію. У такий спосіб росіяни лише намагаються дискредитувати систему охорони здоров’я в Україні.

У серпні 2023 року видання The New York Times випустило статтю про медичну допомогу пораненим українським бійцям на фронті. Зокрема автор пише, що за 40 хвилин після поранення на Запорізькому напрямку, військових 110-ї бригади ТрО привезли до стабілізаційного пункту, де надали необхідну меддопомогу. Загалом на фронті створили розгалужену систему медичної евакуації із чотирма лініями надання допомоги, які охоплюють близько 20 міських обласних лікарень, стабілізаційні пункти та окремі пункти допомоги при бригадах.

Окрім цього, як пише автор The New York Times, швидкі, які перевозять військових, часто потрапляють під російський обстріл. Трапляються випадки, коли російські військові обстрілюють самі стабілізаційні пункти, де пораненим можуть оперативно надати допомогу. Проте росіяни приховують ці факти, а натомість кажуть, що це Україна «винна, що не надає допомогу пораненим». Тоді як за два роки повномасштабної війни росія пошкодила 103 цивільні автівки екстреної медичної допомоги, 258 знищила та ще 125 захопила. 

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний