Фейки щодо системи охорони здоров’я: немає закону, який забороняє дітям відвідувати навчальні заклади без вакцинації. Випуск №57

Фейки щодо системи охорони здоров’я: немає закону, який забороняє дітям відвідувати навчальні заклади без вакцинації. Випуск №57

Photo: ua.depositphotos.com / IgorVetushko
15 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
1463

Український блогер Сергій Гула продовжує поширювати неправдиві повідомлення та заявляє, начебто немає жодного закону, який забороняє дітям відвідувати школу без щеплень. За його словами, обов’язкові профілактичні щеплення порушують право на освіту дітей. Також у мережі шириться відео, де жителька Херсона заявляє, що система охорони здоров`я в Україні корумпована, а послуги платні, включно з аналізами та диспансеризацією. 

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Немає закону, який забороняє дітям відвідувати навчальні заклади без вакцинації

Український блогер Сергій Гула заявляє, що, згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я України, діти без щеплення не зможуть навчатися офлайн у школах. За словами Гули, нібито немає жодного закону, який би забороняв відвідувати школи нещепленим дітям. Накази Міністерства нібито є «незаконними» та порушують безумовні права на освіту. Крім того, Гула каже, що батьки не зобов’язані приносити до школи довідку №063/о, бо це є «розголошенням медичної таємниці».

Як насправді?

По-перше, Сергій Гула поширює неправдиві твердження щодо відвідування шкіл без вакцинації. Згідно із законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», дітей приймають до навчальних та інших закладів за наявності довідки після медичного огляду, де записані усі щеплення дитини. У законі чітко зазначають, що дітям, які не отримали вакцинації за календарем щеплень, заборонено відвідувати дитячі заклади.

Відповідно до затвердженого календаря профілактичних щеплень, дітям потрібно зробити вакцинацію від 7 груп захворювань у перші 18 місяців життя та від 2 до 16 років. Водночас до профілактичних щеплень є певні протипоказання. Зокрема це алергічна реакція на попередню дозу вакцини, імунодефіцит або гострі захворювання із температурою вище 38°C. Також для вакцинації дітей є виключення: якщо профілактичні щеплення провели з порушенням строків через медичні протипоказання при нормальній епідеміологічній ситуації, за рішенням лікарів дитину можуть допустити до очного навчання. 

По-друге, у законі України «Про освіту» йдеться, що особа має право здобувати освіту в різних формах — очній або дистанційній. Отже, батьки можуть обрати дистанційну форму навчання для дитини, яка не має всіх профілактичних щеплень.

Завідувачка відділу імунопрофілактики Полтавського центру контролю і профілактики хвороб Олена Асаул каже, що для безпечного навчання рекомендується, щоб охоплення щепленнями було близько 95%. Асаул зазначає, що здебільшого батьки відмовляються робити щеплення дітям через особисті міркування та релігійні переконання. 

Центр громадського здоровʼя повідомляє, що рівень охоплення профілактичними щепленнями в Україні за 7 місяців 2023 року проти деяких захворювань не досягає необхідних 56%. Всесвітня організація охорони здоров’я зазначає, що для протидії спалахам кору рівень охоплення відповідними щепленнями має становити 95%.

Джерело: Центр громадського здоровʼя Міністерства охорони здоров’я України

Сергій Гула безпідставно заявляє, що довідка №063/о щодо вакцинацій дітей є «розголошенням медичної таємниці». Насправді пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров’я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при його медичному обстеженні. Також заборонено вимагати та надавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз та методи лікування пацієнта. Міністерство охорони здоровʼя України наголошує, що медична таємниця — це звернення до лікарів чи діагноз, тоді як довідка про вакцинацію не містить таких даних.

Сергій Гула — український адвокат, який на своєму ютуб-каналі поширював фейки про пандемію COVID-19, вакцинацію. Також блогер намагався очорнити систему охорони здоров’я в Україні та казав, що введення електронних медичних карток призведе до того, що людей начебто без їхнього дозволу залучатимуть до участі в експериментах.

Зрештою такими заявами Сергій Гула намагається дискредитувати Міністерство охорони здоров’я України, яке нібито не допускає дітей до навчання без щеплень. Тоді як сам блогер системно поширює фейки та підіграє кремлівським наративам.

Дезінформація: Медицина в Україні корумпована, а більшість медпослуг платні

У мережі поширюють відео, у якому жителька Херсона розповідає про свій досвід відвідування дитячої лікарні, при цьому порівнюючи російську та українську медицину. Вона заявляє, нібито в Україні система охорони здоров`я корумпована, а послуги платні. У той час як в російських лікарнях «можна всіх лікарів пройти за день», при цьому повністю безплатно, а в медзакладах на окупованих територіях за здачу аналізів та диспансеризацію також не потрібно платити. 

Скриншот допису

Як насправді?

За допомогою інструменту з ідентифікації людей фото PimEyes ми знайшли авторку відео, її звати Світлана. 12 серпня 2022 року вона, переселенка з Херсона, потрапила у мовний скандал у Львові, обізвавши хлопчика, який запитав чому донька її подруги говорить російською. Жінка опублікувала відео на своїй сторінці у тіктоці, яку пізніше видалила. Відео перепостила інша користувачка. 

У кінці липня 2023 року Світлана почала публікувати відео з міста Скадовськ, яке перебуває в окупації, нарікаючи на українську медицину та вихваляючи медицину на захоплених росією територіях. Відео, яке поширили у мережі, жінка опублікувала 23 серпня. Також на сторінці у тіктоці Світлана не вживає слово «війна», замість цього вона використовує слово «хаос», звинувачує українських військових у вбивствах у Маріуполі та радіє приходу російських окупаційних військ.

Скриншоти із відео: 1 яке поширили у мережі; 2. зі сторінки у тіктоці жительки Херсона Світлани  

Інформація, нібито медицина в Україні повністю платна, не відповідає дійсності. Із 2018 року за Програмою медичних гарантій (ПМГ) уряд щорічно виділяє кошти на покриття пакетів медпослуг різного спрямування. Зокрема у 2023 році Національна служба здоров’я України (НСЗУ) виділила понад 142 млрд грн на 39 пакетів медпослуг. Серед них зокрема основні види медичної допомоги: первинна, спеціалізована, високоспеціалізована, екстрена, паліативна допомога та медична реабілітація.

У бюджеті передбачене покриття медпослуг для лікування онкохворих: хіміотерапія — 36 тисяч, допомога дітям при онкозахворюваннях — до 131 тис. грн. Пріоритетними напрямками є педіатрія та акушерство. Тариф за медичну допомогу при пологах складатиме понад 15 тис. грн. Для немовлят покриваються лабораторні та інструментальні дослідження, офтальмологічний та аудіологічний скринінг для недоношених дітей, вакцинація згідно з календарем профілактичних щеплень тощо.  

ПМГ передбачає відшкодування коштів за проведення хірургічних операцій дорослим та дітям у стаціонарних умовах, допомогу при інсульті, інфаркті міокарда. Також за медичний нагляд під час вагітності в амбулаторних умовах також не доведеться платити. 

До того ж за програмою реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки» на яку виділили 4,7 млн грн, пацієнти зможуть отримати імуносупресивні препарати, тест-смужки для інсулінозалежних та знеболювальні для паліативних хворих.

Обов`язкову диспансеризацію — регулярний огляд усіх груп населення — в Україні скасували у 2018 році. Міністерстві охорони здоров’я України повідомляло, що такий огляд є неефективним та обтяжливим для лікарів. Натомість відомство запровадило регулярні безплатні скринінги для груп ризику, зокрема для виявлення підгрупи людей з найбільшою ймовірністю захворювання на туберкульоз або ВІЛ.

Пацієнти, які не входять до груп ризику, за наявності підписаної з сімейним лікарем декларації можуть безплатно зробити ультразвукову діагностику (УЗД), мамографію, цистоскопію, бронхоскопію, загальний аналіз крові, сечі, аналіз рівня холестерину та глюкози в крові, а також здати тест на виявлення ВІЛ, туберкульозу, гепатитів та інфекцій, які передаються статевим шляхом. Внутрішньо переміщеним особам, які ще не уклали декларацію, не можуть відмовити у наданні первинної допомоги. А сімейний лікар уже може направити особу до фахівця вузької спеціалізації. 

Окрім цього, безплатними є електрокардіографія, перевірка гостроти зору, слуху.  Прийом у лікаря будь-якої спеціальності є безплатним за наявності направлення та за умови, що медзаклад має договір із НСЗУ. 

Заяви про катастрофічний рівень корупції в українській медицині також неправдиві. Більшість запроваджених медреформ спрямовані на подолання корупції в системі охорони здоров’я. Так, Програма медичних гарантій встановлює фіксовану вартість на медпослуги. А реформа, ухвалена у 2017 році, змінила принцип фінансування медзакладів. Відтак лікарні отримують гроші не за площу та кількість ліжкомісць, а за візит кожного пацієнта. Чим краще медпрацівники надають послуги, тим більше пацієнтів, а відповідно і вища зарплатня. 

У 2023 році мінімальна заробітна плата для лікаря становить не менше 20 00 тис. грн, медичної сестри/брата — не менше 13,5 тис. грн. У травні цього ж року Кабмін підвищив мінімальну зарплату для медперсоналу в зоні активних бойових дій. Так лікарі, фармацевти отримують не нижче 28 тис. грн, медсестри/медбрати — 18 тис. грн, молодші медпрацівники — 9 тис. грн. 

До того ж корупція — двосторонній процес. Тому випадки вимагання хабаря не можна толерувати, варто звертатись на гарячу лінію НСЗУ за номером 1677 або подати скаргу через електронну форму на сайті служби у розділі «Громадянам». У заяві потрібно вказати свої дані та прізвище, ім`я, посаду лікаря, який вимагав хабар. За можливості також варто прикріпити чеки, фото чи відео вимагання.

Джерело: Національна служба здоров’я України 

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний