Фейки щодо системи охорони здоров’я: повномасштабна війна довела фейковість пандемії. Випуск №29

Фейки щодо системи охорони здоров’я: повномасштабна війна довела фейковість пандемії. Випуск №29

Photo: ua.depositphotos.com / newmanstudio
17 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
1513

У цьому випуску ми вкотре спростували повідомлення міноборони росії про «військово-біологічні досліди», які проводили в Україні на замовлення Пентагону. За словами російських посадовців, українці вивчали можливість неконтрольованої передачі пташиного грипу. Також дезінформацію поширювали і українські блогери, стверджуючи, що COVID-19 — це звичайний грип, а повномасштабне російське вторгнення довело фейковість пандемії.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Повномасштабна війна показала, що пандемію вигадали

Українські блогери-антивакцинатори Остап Стахів та Сергій Гула прокоментували новину про завершення пандемії COVID-19. Зокрема вони заявили, що:

  • коронавірус — це просто різновид грипу, якого не варто боятись;
  • COVID-19 був вигаданий, щоб заробити гроші;
  • Віктор Ляшко, ще будучи санітарним лікарем, заявляв, що здоровим людям не потрібно носити маски;
  • пандемія закінчилася, коли в Україні почалась повномасштабна війна;
  • вакцинація була не потрібна, а тепер Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) її тихо скасовує.

Як насправді?

COVID-19 — це не грип. COVID-19 респіраторне захворювання, спричинене коронавірусом SARS-CoV-2. Грип також є респіраторним захворюванням, але він викликається не коронавірусом, а іншими вірусами (H1N1, H3N2 тощо). Коронавірусна інфекція відрізняється від грипу вищою заразністю, летальністю та більш серйозними та тривалішими наслідками для здоров`я людини. 

Коронавіруси — це велика група вірусів, які викликають захворювання верхніх дихальних шляхів. Лише 7 із них можуть передаватися людям. Вперше коронавірус, який інфікував людину, вчені виявили у 1965 році. Тоді як поширення вірусу SARS-CoV-2 зафіксували лише наприкінці 2019 року. У той час як перша велика пандемія грипу сталася у 1918 році, а ідентифікувати вірус, який спричинив хворобу, змогли лише у 1933 році.

Віктор Ляшко не говорив, що здоровим людям не потрібно носити маски. Насправді на брифінгу в березні 2020 року тодішній головний санітарний лікар України Віктор Ляшко закликав усіх носити маски в громадських місцях. Маска захищає не того, хто її носить, а оточення від можливого зараження. Також маска зменшує відстань, на яку інфікована людина поширює збудник хвороби.

У квітні 2020 року Ляшко також рекомендував носити маски: «Так, ми розуміємо, що маска не захищає людину. Це не засіб індивідуального захисту. Коли є маска, то виділення біологічного матеріалу, яке може містити збудник, зменшується, і не досягає півтора метра, а може виділятись не більше ніж на 10-15 сантиметрів. Тому у разі недотримання соціальної ізоляції, маска на обличчі людини, яка ще можливо без симптомів, але може бути інфікованою, знижує ризики зараження інших».

Згідно з останніми рекомендаціями ВООЗ, маску слід носити в людних місцях, закритих або погано вентильованих приміщеннях та при контакті з людьми, які мають симптоми COVID-19. Маска зменшує кількість інфекційних часток, які можна вдихнути або видихнути, тому носіння маски може захистити і носія маски, і оточення.

Після початку повномасштабного вторгнення медіа менше писали про пандемію, проте хвороба нікуди не зникла. 5 травня 2023 року генеральний директор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреісус повідомив про закінчення COVID-19 як глобальної надзвичайної ситуації в галузі охорони здоров’я (пандемії). Він зазначив, що завдяки вакцинації імунітет населення зростає, а смертність знижується. Однак він зазначив, що вірус нікуди не зник та існує ризик появи нових штамів.

9 травня 2023 року головний санітарний лікар Ігор Кузін заявив, що Міністерство охорони здоровʼя України розглядає можливість скасування карантину, а базові профілактичні та протиепідемічні норми продовжать свою дію. Він заявив, що на тиждень в Україні фіксують у середньому 6,5 тис. випадків інфікувань.   

Кузін зазначив, що коронавірус нікуди не зникне і стане сезонним. У кожній області реагуватимуть на нього в міру досягнення епідемічного порогу. Якщо будуть максимально допустимі рівні захворюваності, то карантин посилять.

Після початку повномасштабного вторгнення росії коронавірус також нікуди не зникав. У березні 2022 року Національна академія наук України оприлюднила статистику, згідно з якою середня за тиждень кількість нових інфікованих в Україні становила 5057 на день для України, а середня кількість нових летальних випадків — 79 на добу. Хоча у відомстві зазначили, що через російську агресію збір та аналіз епідемічних даних істотно ускладнився, тому статистика захворюваності на COVID-19 стала неповною.

У липні того ж року лікар Ігор Кузін зазначав, що в Україні фіксують менше випадків захворювань, ніж у довоєнний період. Хоча це може бути пов`язане з тим, що лікарі реєструють випадки лише тих пацієнтів із важким перебігом хвороби, які госпіталізуються, у той час як пацієнти із легким перебігом або із середнім ступенем тяжкості здебільшого залишаються поза увагою. 

За даними ВООЗ, з 24 квітня по 1 травня в Україні зареєстрували 8898 випадків інфікувань, це на 18% нижче, ніж за попередній тиждень. За цей час 82 людини померли. Усього з початку повномасштабного вторгнення рф від COVID-19 померли 6981 людина. Загалом в Україні за два з половиною роки пандемії зафіксували 5,5 млн випадків інфікування вірусом, із них 112 тис. випадків були летальними.

Вакцинація стала одним із головних факторів, який дозволив знизити рівень захворюваності на Covid-19 та скасувати пандемію. Вакцини, схвалені ВООЗ, пройшли клінічні випробування. Вакцина допомагає запобігти серйозному перебігу захворювання, госпіталізації та смерті. 

До того ж скасовувати вакцинацію повністю ВООЗ не планує.  Згідно зі Стратегічним планом готовності реагування на COVID на 2023−2025 роки, вакцинацію від COVID-19 планують інтегрувати до рутинної вакцинації. Як повідомив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, під кожен циркулюючий штам будуть розробляти нову вакцину. 

Джерело: Всесвітня організація охорони здоров`я

Дезінформація: В Україні експериментують із вірусом пташиного грипу

У мережі поширюють заяви міноборони рф, нібито в інтересах Пентагону в Україні вивчались умови неконтрольованої передачі пташиного грипу, зокрема у Херсонській області. Також додають, що Міністерство енергетики США вербувало в Україні спеціалістів з досвідом та знаннями в області зброї масового ураження.

Як насправді?

У рамках Програми зі зменшення біологічної загрози українські вчені справді співпрацювали з американськими колегами в рамках проекту «Оцінка ризиків поширення окремих особливо небезпечних збудників пташиного грипу, які потенційно переносяться мігруючими птахами над Україною». Утім, подібні дослідження є поширеною світовою практикою для протидії поширенню вірусу у визначеній місцевості. Пташиний грип негативно впливає на природну екосистему, підвищуючи рівень смертності серед диких птахів. Також він загрожує громадському здоров’ю, оскільки вірус може передаватись від диких популяцій до свійської птиці, а від неї — до людини. Міграцію птахів та поширення ними вірусів пташиного грипу досліджують і в росії. Сама міграція і є тими «умовами неконтрольованої передачі», про які пишуть пропагандисти. 

Фейки про таємну біолабораторію США в Херсоні з’явився ще у 2015 році. Тоді кандидатка на посаду Херсонського міського голови Тетяна Томіліна розповідала про неї в рамках своєї передвиборчої кампанії. 

Тетяна Томіліна — колаборантка, під час повномасштабного вторгнення росії в Україну встала на бік окупантів, самопроголошена «ректорка Херсонського університету». У 2015 році місцеві журналісти та активісти звинувачували її у сепаратизмі через відповідні пости у соцмережах. Того ж року стала співзасновницею громадської організації «Громадська безпека та розвиток» разом із Олександром Гуляєвим, котрий у 2014 році представляв неіснуючу «Херсонську народну республіку» на «з’їзді республік» у Ялті. 

Згодом про нього згадали у 2020 році, після заяв тодішніх депутатів від наразі забороненої проросійської партії ОПЗЖ Рената Кузьміна та Віктора Медведчука щодо роботи 15 лабораторій в Україні, куратором яких нібито є Пентагон. СБУ офіційно прокоментували поширення фейкових звинувачень: «У 2005 році Міністерство охорони здоров’я України та Міністерство оборони США підписали рамкову Угоду про запобігання розповсюдженню технологій, патогенів та знань, які можуть бути використані у ході розробки біологічної зброї. У межах цієї Угоди було модернізовано (проведено ремонтні роботи, оновлено обладнання, закуплено витратні матеріали тощо) низку державних лабораторій, розташованих в Одеській, Харківській, Львівській, Київській, Вінницькій, Херсонській, Дніпропетровській областях. Наголошуємо, що ці лабораторії фінансуються з держбюджету, підпорядковані МОЗ і Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів». 

Щодо «вербування спеціалістів зі зброї масового ураження», ймовірно, йдеться про наймання освітніх експертів для практичних курсів підготовки Національної поліції, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України. Навчання відбувалось за підтримки Міжнародної програми з протидії розповсюдженню зброї масового ураження Агентства США зі зменшення загрози у сфері оборони (DTRO). Практичні семінари розроблялися для того, що навчити працівників відповідних відомств виявляти потенційні вироби подвійного призначення та блокувати їхнє переміщення. 

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний