Фейки щодо системи охорони здоров’я: «швидких» не вистачає, тож люди помирають, а допомога — лише платна. Випуск №89

Фейки щодо системи охорони здоров’я: «швидких» не вистачає, тож люди помирають, а допомога — лише платна. Випуск №89

Photo: ua.depositphotos.com / Pro100Dzu
12 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
1686

Пропагандисти намагаються видати фрагменти окремих новин за тенденцію. Нібито через брак карет швидкої, спеціалісти не виїжджають на виклики. А люди помирають, бо вчасно не отримали допомогу. Зникнення автомобілів пов’язують з роботою ТЦК. Також зазначається, що відтепер викликати лікаря можна лише за гроші. 

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

У мережі поширюють інформацію, нібито українці масово помирають через неприїзд швидкої. Наводяться скриншоти новин українських ЗМІ про смерть людей від «порівняно нешкідливих хвороб». Так, на Харківщині дівчинку вкусила кішка, заражена сказом, проте лікарі не зробили їй уколів; на Прикарпатті дівчина померла від грипу, ще кілька випадків, коли педагогам та вихователям середніх ставало погано з серцем, а лікарі просто не приїжджали до них. Також додається фрагмент діалогу, нібито швидка відмовилась їхати на виклик, коли в дитини розболівся зуб.

Відсутність доступних карет швидкої пояснюють зокрема використанням медичних автомобілів працівниками ТЦК для проведення мобілізації. Наприклад, випадок в Одесі в грудні 2023 року. Також згадують начебто слова керівника Волинського медичного центру Володимира Шмаля, що у 2022 році на Волині «закінчились автомобілі швидкої, а згодом і лікарі, котрих мобілізували в ЗСУ». 

Все це буцімто призвело до створення корупційних схем, коли лікаря викликають лише за гроші. Так, у Харкові почали брати гроші за швидку допомогу. Місцева адміністрація збільшила кількість платних клінік, оскільки медичні заклади перевантажені пораненими українськими військовими. Виклик швидкої допомоги коштує 2000 гривень, супровід за межі міста — від 1600 до 2500 гривень, госпіталізація до лікарні — 800 гривень.

Скриншот допису

Як насправді?

Перелічені смертельні випадки не вказують на проблему роботи системи швидкої допомоги. У жодній з новин не вказано, що смерть настала через відсутність належної допомоги. Ба більше, у новині про укус дитини твариною, хворою на сказ, не говорять про те, що дитину відмовились вакцинувати. 

Згадані грип та сказ не є «порівняно нешкідливими хворобами». Грип — це високозаразне вірусне захворювання, яке може призвести до ускладнень й навіть до смерті. Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким ушкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча.

Перевірити достовірність діалогу про виклик швидкої дитині із зубним болем неможливо. Однак, згідно з Правилами виклику бригад швидкої допомоги, бригада не виїжджає до пацієнтів для надання стоматологічної допомоги. Тож за такої ситуації диспетчер мав право відмовити у виїзді за викликом. 

Джерело: Правила виклику бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги

Загалом звернення до швидкої поділяють на критичні та екстрені. Критичним звернення вважається за умов відсутності чи неефективності дихання або ж масивної крововтрати/кровотечі, що зумовлені травмою, впливом зовнішніх факторів (ураження електричним струмом, блискавкою тощо), інтоксикацією та отруєнням, у тому числі укусами тварин, комах тощо, гострими та хронічними захворюваннями.

До екстрених належать звернення при станах, що супроводжуються: порушенням свідомості; ознаками кровотечі; ознаками гострого коронарного синдрому; ознаками гострого мозкового інсульту; розладами дихання і т.д.  

Норматив прибуття за зверненнями, що належать до категорії критичних, —  10 хвилин з моменту надходження звернення до диспетчера та приймання виклику, екстрених —   20 хвилин. 

Масового дефіциту карет швидкої чи застосування їх як транспорт для роботи ТЦК також немає. Раніше ми вже спростовували фейк про відсутність автомобілів швидкої допомоги та лікарів у Волинській області через мобілізацію. Жодних офіційних повідомлень про нестачу карет швидкої, бо їх віддали на потреби ЗСУ, не було, телеграм-канали вигадали цю новину. Про те, що всіх лікарів на Волині мобілізували, не повідомляли ні у Волинському медичному центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, ні в інших медичних закладах області. 

Наприкінці грудня в Одесі справді зафільмували, як нібито працівники ТЦК намагаються насильно посадити чоловіка в медичний автомобіль, їм перешкоджає жінка. Утім, службове розслідування показало, що співробітники ТЦК не брали участі в подіях. Натомість громадянка попросила свого знайомого, військовослужбовця одної з бригад, що виконує бойове завдання на сході України, «налякати мобілізацією» чоловіка, з котрим розлучається та не може розділити майно. Це зробили з використанням службового спеціального транспорту. Наразі автомобіль повернули до бригади, де його застосовують за призначенням.

За даними інструмента для аналізу ринків YC.Market за 2023 рік у Харківській області відкрилось 15 нових приватних клінік. Найбільша кількість нових медичних закладів зафіксована у Києві —  47 клінік. Та місцеві адміністрації не мають до цього жодного відношення, вони не регулюють діяльність приватних установ. Послуги за такою вартістю, як наведено у дописі, пропонує лише один із приватних медичних закладів. Державні послуги надаються безплатно. Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у Харківській області працює в штатному режимі, у соцмережах регулярно ділиться результатами своєї роботи та подяками від пацієнтів. 

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний