Фейки щодо системи охорони здоров’я: скорочення тривалості життя — наслідок геноциду, який чинить українська влада. Випуск 110

Фейки щодо системи охорони здоров’я: скорочення тривалості життя — наслідок геноциду, який чинить українська влада. Випуск №110

Photo: unsplash.com / Bret Kavanaugh
4 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
3308

Російські пропагандисти нарешті «викрили» тих, хто вчиняє геноцид українського народу. Звісно ж, вони вкотре звинуватили українську владу. Мовляв, через оголошення мобілізації середня тривалість життя українців різко скоротилась, тож саме політики винні у смертях громадян. Проте другий кейс пропаганди суперечить попередньому. Адже у ньому стверджують, нібито Володимир Зеленський та інші очільники профільних відомств створили секретну програму «Заратустра», метою якої є збільшення народжуваності в Україні шляхом примусового запліднення жінок. 

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Скорочення тривалості життя — наслідок геноциду, який чинить українська влада

Російські канали, посилаючись на дані Міністерства соціальної політики України, поширюють інформацію, нібито в Україні різко скоротилась середня тривалість життя, і влада приховує головні причини цього — відсутність доступу до медпослуг та мобілізація усіх чоловіків від 25 до 75 років, яка призводить до «колосальної» кількості загиблих. Автори зазначають, мовляв, ці дані підкреслюють, що українська влада вчиняє геноцид населення.

Як насправді?

Ця інформація не відповідає дійсності, насправді росія відповідальна за смерті не лише військових, а й цивільних українців. Низка дослідників вбачають у діях рф вчинення геноциду щодо українського народу.

На сайті Міністерства соціальної політики України справді опублікували проєкт Стратегії демографічного розвитку України на період до 2040 року. У тексті серед причин скорочення чисельності населення вказали вимушену масову міграцію, низький рівень народжуваності, погіршення стану здоров’я населення тощо. Всі ці проблеми посилились після початку повномасштабного вторгнення рф. 

У Стратегії зазначено, що середня очікувана тривалість життя у чоловіків скоротилась з 66,4 року (2020 рік) до 57,3 (2023 рік), а в жінок з 76,2 до 70,9 року. Високий рівень передчасної смертності, передусім чоловіків, пов’язаний з роботою у в шкідливих і небезпечних умовах, потраплянням у ДТП, зловживанням алкоголем, психоактивними речовинами, палінням тощо. Також на тривалість життя вплинули анексія Криму та частини Донецької і Луганської областей, а також подальша агресія рф у 2022 році. Однак загибель військових — не єдина та далеко не основна причина скорочення тривалості життя населення в Україні. 

Щобільше, теза про мобілізацію усіх українських чоловіків від 25 до 75 років не відповідає дійсності. Адже граничний вік мобілізації становить 60 років для усіх військовозобов’язаних, також вище військове командування може перебувати на посаді до 65 років.

У лютому президент Володимир Зеленський повідомив, що з 24 лютого 2024 року на війні проти росії загинула 31 тис. українських військових. Схожу статистику наводили в листопаді 2023 року автори проєкту «Книга пам’яті полеглих за Україну», які займаються підрахунком кількості загиблих військових на основі відкритих джерел. За їхніми оцінками, кількість померлих може складати трохи більше як 30 тис. 

Крім військових, росія вбиває цивільних. Зокрема за даними ООН, з початку повномасштабного вторгнення загинули понад 10,7 тис. цивільних, більше ніж 20 тис. поранені. Реальна кількість втрат серед мирних мешканців значна вища, адже немає точних даних щодо загиблих на тимчасово окупованих територіях. Зокрема в Маріуполі кількість жертв може вимірюватися щонайменше в десятках тисячах. 

Окрім цього, росія насильно вивозить з окупованих територій українських дітей, вперше цей злочин зафіксували ще у 2014 році у Криму. 7 грудня 2023 року уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що після 24 лютого 2022 року лише за офіційними даними росія депортувала 19 546 українських дітей. Саме умисне масове вбивство цивільних та викрадення дітей деякі українські та західні дослідники кваліфікують як геноцид росії щодо українського народу. Також 25 січня Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) одноголосно ухвалила резолюцію «Становище дітей України». У документі країни-членів закликають визнати депортацію українських дітей геноцидом українського народу

«Конвенція про запобігання злочину геноциду та покарання за нього» визначає поняття «геноцид» як будь-яку з наступних дій, вчинених з наміром повністю або частково знищити національну, етнічну, расову чи релігійну групу як таку:

  • вбивство членів групи;
  • заподіяння тяжких тілесних або психічних ушкоджень членам групи;
  • навмисне створення групі умов життя, розрахованих на повне або часткове її фізичне знищення;
  • вживання заходів, спрямованих на запобігання народженню всередині групи;
  • примусове переведення дітей з групи в іншу групу».

У Стратегії демографічного розвитку України також вказані заходи, які мають знизити рівень передчасної смертності. Наприклад, у медичній сфері пропонують заохочувати людей вести здоровий спосіб життя, покращувати діагностику та лікування, підвищувати рівень вакцинації тощо.

Джерело: Міністерство соціальної політики України

Дезінформація: Український уряд розробляє таємні програми з примусового запліднення жінок

Російський «Фонд боротьби з репресіями» вчергове дискредитує Україну. Зокрема організація опублікувала псевдорозслідування про секретну програму «Заратустра», яку начебто розробив Володимир Зеленський та інші очільники профільних відомств в Україні у квітні 2023 року. Мета програми — збільшити народжуваність в Україні через примусове запліднення жінок. Для цього по Україні начебто спеціально запустили проєкт «Нація героїв».

Розробку таких програми підтверджують «документи» та свідчення співробітників Міністерства охорони здоров’я України, СБУ і «постраждалої» жінки. Також «надсекретну програму» підтверджує нідерландська журналістка Соня ван ден Енде і відео з камер спостереження в українській поліклініці, на якому жінку начебто готують до примусового запліднення. 

Як насправді?

Це черговий матеріал, який є частиною дискредитаційної кампанії кремля проти системи охорони здоров’я в Україні та уряду. Стаття, яку опублікували росіяни, насправді містить неправдиву інформацію, фейкові докази та набір анонімних джерел. 

Так званий «Фонд боротьби з репресіями»організація, яку заснував Євгеній Прігожин та яка, за задумом росіян, мала б боротися з порушеннями прав людини в країнах Заходу та підтримувати громадських активістів. Натомість організація просуває фейки та дискредитує Україну та країни Заходу. В одному з попередніх випусків ми вже спростовували заяви голови фонду Міри Теради про начебто продаж української донорської крові за кордон. 

Матеріал про «примусове запліднення українок» росіяни починають із вічнозеленого наративу про так званий «нацизм» в Україні. Зокрема порівнюють програму «запліднення жінок в Україні» із проєктом нацистської Німеччини — «Лебенсборн». У 1935 році нацисти справді заохочували вагітних німкень народжувати дітей у будинках Лебенсборнів, аби збільшити «чистокровне арійське» населення Німеччини та забороняли їм робити аборти. У статті пропагандисти також заявили, що міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко безпосередньо брав участь у розробці проєкту із запліднення жінок. Однак ці історії ніяк не пов’язані з Україною та є повністю вигаданими.

Хоча росіяни пишуть, що частина документів «секретної» програми «Заратустра» потрапила у відкритий доступ, нам не вдалося їх знайти. Самі ж пропагандисти не додають жодних документів на підтвердження своїх заяв. У відкритих джерелах теж немає згадок про програму сурогатного материнства із назвою «Заратустра». Так само пропагандисти посилаються виключно на анонімні джерела, як-от колишнього співробітника СБУ. Хоча так звані «співробітники» міністерств можуть бути насправді колаборантами або зовсім вигаданими персонажами.

Щобільше, проєкт «Нація героїв», про який згадують в тексті, є ініціативою приватного медичного центру «Мати та дитина», а не державною програмою. У травні 2023 року медцентр запустив проєкт кріоконсервації, у рамках якого українські військовослужбовці можуть безплатно зберігати свої біоматеріали. Надалі дружини військових, чиї чоловіки зберегли свої біоматеріали, але загинули або отримали важкі поранення, можуть скористатися ними для запліднення. Проте цей процес добровільний, а не примусовий, як пишуть росіяни. 

Окрім цього, росіяни використали фейкове відео для підтвердження своєї інформації. На записі, який опублікував фонд, гінеколог насправді проводить жінці ультразвукову діагностику (УЗД) органів малого таза. Проте це жодним чином не пов’язано зі штучним заплідненням, яке нібито проводили у лабораторії в Івано-Франківську. До того ж на записі росіян відсутня дата та місце зйомки, а також не видно облич людей. Тож ідентифікувати, чи справді відео зняли в Івано-Франківську, — неможливо. 

Скриншот із відео, яке опублікував «Фонд боротьби з репресіями»

Для надання більшої легітимності своїм словам росіяни використали слова «нідерландської журналістки» Соні ван ден Енде, яка розповіла про нібито схожі «секретні» програми запліднення жінок в Україні. Утім, вона є частиною російської пропаганди, а не «незалежною журналісткою». Соня ван ден Енде неодноразово відвідувала росію, виступала на псевдореферендумах на тимчасово окупованих територіях та заявляла про «демократію» у рф. 

Отже, стаття «Фонду боротьби з репресіями» — фейкова, =росіяни не надають жодних справжніх доказів «таємних програм» із запліднення українок. Натомість дискредитують сферу охорони здоров’я України, зокрема медцентри сурогатного материнства.  

Водночас в Україні є програми, що сприяють народженню дітей та допомагають батькам. Так, для покращення демографічної ситуації Міністерство охорони здоров’я України у 2024 році за Програмою медичних гарантій додало новий пакет «Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro)». Такі послуги будуть безплатними для пацієнтів, за попередніми оцінками впровадження програми допоможе народитися більше ніж 10 тис. дітей. Щоб отримати відповідні послуги жінка може отримати електронне направлення від медзакладу, де створено спеціальний мультидисциплінарний консиліум чи лікарню, яка має договір з НСЗУ на надання відповідних послуг.

Також у рамках програми «єМалятко» батькам доступно до 10 державних послуг, із яких 5 є базовими для тих, хто не отримав свідоцтва про народження дитини. На вибір батькам також доступні послуги грошової допомоги при народженні дитини, реєстрації її місця проживання, компенсація за пакунок малюка та допомога багатодітним сім’ям. У 2023 році послугами «єМалятко» скористалося понад 108 тисяч осіб.

Джерела: «Дія», Державна податкова служба України

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний