Фейки щодо системи охорони здоров’я: США знову виготовлятимуть біозброю в Україні. Випуск №25

Фейки щодо системи охорони здоров’я: США знову виготовлятимуть біозброю в Україні. Випуск №25

Photo: ua.depositphotos.com / ArturVerkhovetskiy
26 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
1002

Тема біолабораторій та біологічної зброї, яку нібито розробляють на території України, ніколи не зникали з російських новин. Проте цього тижня російські медіа поширили одразу кілька повідомлень на цю тему.  Цього разу в міноборони росії заявили, що США будують нові лабораторії в Україні, щоб створити біозброю на основі геному людини. Також ми спростували фейк, ніби у Варшаві можуть готувати провокацію із біозброєю, щоб звинуватити росію.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: США будують нові лабораторії в Україні для розробки біозброї, зокрема на основі геному людини

У мережі поширюють чергові заяви росії нібито про біолабораторії США в Україні. 12 квітня Госдума виклала доповідь парламентської комісії щодо діяльності біолабораторій США в Україні. У ній зібрані всі фейкові тези про діяльність біолабораторій, які росія коли-небудь поширювала. Приміром, «біологічна зброя, що створюється американськими фахівцями на основі розшифровки геному людини, кардинально змінює загальну світову геополітичну та військову ситуацію, яка нагадує початок “атомної ери” у 1940-1950 роки минулого століття». У той же час начальник військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту збройних сил росії Ігор Кирилов заявив про те, що США будує в Україні нові лабораторії для створення біозброї. 

Як насправді?

Україна бере участь у Програмі зі зменшення біологічної загрози (підпрограма в рамках загальної Програми спільного зменшення загрози від 1991 року, відомої як Програма Нанна-Лугара). У 2005 році була підписана Угода між Міністерством охорони здоров’я України та Міністерством оборони США стосовно співробітництва у галузі запобігання розповсюдженню технологій, патогенів та знань, які можуть бути використані  в ході розробки біологічної зброї. Якраз у рамках цієї угоди й надається допомога українським лабораторіям. Із 2005 року в рамках програми надана підтримка 46 українським лабораторіям, медичним закладам та діагностичним центрам. Станом на 2023 рік інформації про будівництво чи модернізацію нових лабораторій немає. 

Джерело: Агентство зі скорочення військової загрози Міністерства оборони США

Програма співпраці зосереджена на покращенні охорони здоров’я та сільськогосподарських заходів. Натомість кремль фальшиво представляє цю мирну співпрацю як нібито військову біологічну діяльність США за кордоном. Не маючи при цьому жодних доказів. Раніше VoxCheck вже спростовував звіт росії із «доказами» розробки США біозброї в Україні. «Доказами» буди вирізки із статей та хибне трактування офіційних документів. 

На запит місцевих ЗМІ заяви росії спростував представник американського посольства в Москві. Він підкреслив, що США не мають біологічної зброї і не ведуть її розробку будь-де. На відміну від самої росії, яка, за інформацією Державного департаменту США, продовжує підтримувати програму наступальної біологічної зброї та порушує свої зобов’язання за Конвенцією про біологічну зброю. Про потенційне використання хімічної та біологічної зброї росією попереджає також Міноборони Великобританії.  Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк зазначив, що брехнею про «американські біолабораторії» в Україні росія намагається виправдати свої агресивні дії. 

Звинувачення США у розробці біологічної зброї на основі геному людини справді нагадують минуле століття, коли подібні абсурдні тези просувало ще СРСР. Наприклад, у 1985 році КДБ поширювало дезінформацію про те, що «США разом із ПАР розробили бомбу, що вб’є усіх “чорних”, а білих залишить у живих, а із Ізраїлем таку, що вб’є лише арабів». Згодом вже напрацьовані фейки почала використовувати росія. Утім, створити таку генетичну зброю неможливо в рамках сучасної науки. Як пояснював генетик Олександр Коляда виданню «Куншт», у біології не існує поняття «нації», а разом із тим гену української чи російської нації. Вірус не розрізняє, де українець, де росіянин, а де змішаний генотип. І такої технології, яка б дозволила так змінити вірус, немає. До того ж віруси мутують самі по собі і є досить неконтрольованими. 

Дезінформація: У Варшаві можуть готувати провокації з біозброєю — міноборони росії

7 квітня міноборони росії опублікувало звіт, у якому вказало, ніби на навчальному курсі, організованому Українським науково-технічним центром для українських науковців у Варшаві, можуть готувати провокації з біологічною зброєю. Адже, мовляв, обов`язковою умовою для участі є досвід у дослідженнях подвійного призначення.

Як насправді?

1 січня 2023 року Український науково-технічний центр (УНТЦ) анонсував навчальний курс під назвою «Перевірка наукових досліджень, безпека знань, відповідальна наука та індивідуальне навчання з кібербезпеки для українських дослідників». Тренінг створений для українських науковців, технічних фахівців, інженерів, які мають досвід у дослідженнях подвійного призначення. Через війну деякі фахівці опинилися у скрутному фінансовому становищі, а цим можуть скористатися зловмисники та експлуатувати їх. Навчання триватиме три дні з 24 по 26 квітня, учасники можуть долучитись до зустрічі онлайн або офлайн у Варшаві.

На сайті УНТЦ вказано, що курс спрямований на покращення навичок у сфері перевірки досліджень, індивідуальної кібербезпеки та захисту інтелектуальної власності тощо. Про розробку біологічної зброї взагалі не йдеться: організатори заявили, що учасники зосередяться на вивченні кібергігієни, захисті важливих знань в умовах переміщення та дізнаються про практичні методи посилення безпеки і захисту дослідників у кіберпросторі.

Дослідження подвійного призначення — дослідження, що проводяться в законних цілях, для відкриття нової інформації, технологій та/або продуктів, що можуть бути використані як в корисних цілях, так і для створення загрози для громадського здоров’я або національної безпеки. Вчені часто створюють модифіковані версії небезпечних вірусів у лабораторіях, щоб вивчити, як вони поводяться в організмі людей і тварин, та як з ними боротися. Утім, без належного контролю вони можуть бути використані для навмисного зараження людей.

До прикладу науковці, які досліджували астму, розробили аерозолі, щоб доставляти ліки глибше в легені. Хоча ці дослідження принесли користь людям з астмою та іншими респіраторними захворюваннями, вони також можуть бути використані для збільшення шкоди від біологічної зброї.

Тобто будь-які дослідження вважаються подвійними, якщо методи, матеріали або результати можуть бути використані для заподіяння шкоди.  В Україні, як і в інших країнах, є інститути та лабораторії, які вивчають як поширюється той чи інший вірус та методи протидії. Такі лабораторії є зокрема і в росії.

Окрім цього, у Радянському Союзі вчені займались розробкою та випробуванням біологічної зброї, отже після його розпаду на території України залишилися науковці, які мають знання у цій галузі.

Український науково-технічний центр, заснований у 1993 році, займається розвитком та підтримкою культури нерозповсюдження хімічної, ядерної, радіологічної та біологічної зброї. Також центр допомагає колишнім радянським вченим та інститутам у галузі озброєнь інтегруватися у світову наукову та бізнес-спільноту, аби вони змогли підтримувати себе без прямої допомоги УНТЦ. 

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний