Фейки щодо системи охорони здоров’я: у біолабораторіях на військових ЗСУ тестували невідомі вакцини. Випуск №54

Фейки щодо системи охорони здоров’я: у біолабораторіях на військових ЗСУ тестували невідомі вакцини. Випуск №54

Photo: ua.depositphotos.com / [email protected]
7 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
1040

У цьому випуску ми спростовували чергові «викриття» діяльності західних біолабораторій в Україні. Цього разу фейкомети нібито знайшли документи, що підтверджують тестування невідомих вакцин на військових ЗСУ у компанії «Фармбіотест». Крім цього, росіяни поширювали інформацію про 50 медпрацівників на Волині, яких звільнили та мобілізували на фронт.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Військових ЗСУ використовували для тестування невідомих вакцин

Російські телеграм-канали знову і знову повторюють наративи про так звані «західні біолабораторії» в Україні. У дописах наводять інтерв’ю військовослужбовців ЗСУ, які кажуть, начебто їхнє командування віддавало накази робити щеплення «невідомо від чого». Досліди на військових проводила українська компанія «Фармбіотест» на окупованій Луганщині, про що свідчать документи, знайдені начебто на місці зруйнованої клініки.

Скриншот публікації

Як насправді?

У пропагандистському відео військовослужбовець ЗСУ Юрій Кузьмич розповідає про вакцину, після якої нібито померли солдати однієї з бригад. За його словами, у бригаді «ходили чутки», що досліди на військових проводили «західною» вакциною. В інших інтерв’ю, які публікували окупанти, Юрія Кузьмича називають військовим 24 або 63 окремої механізованої бригади ЗСУ. Другий військовий Віктор Хаєв, якого нам теж не вдалося ідентифікувати, також розповідає про «експерименти» над військовими ЗСУ. Оскільки чоловіки перебувають у полоні, їх могли змусити поширювати дезінформацію.

Водночас російські пропагандисти не наводять жодних справжніх доказів або документів, які доводять, що у клініці могли тестувати заборонені вакцини. До того ж для підсилення своєї пропаганди росіяни могли сфабрикувати відео. 

Військовий ЗСУ Юрій Кузьмич у пропагандистському ролику

Росіяни вже не вперше намагаються очорнити «Фармбіотест». Раніше кремлівські телеграм-канали робили схожі заяви, що в лабораторії випробовували небезпечні ліки на військових та цивільних. На сайті Державного експертного центру Міністерства охорони здоров’я України чітко зазначають перелік дослідів, які проводять різні клініки. Своєю чергою «Фармбіотест» проводила дослідження на біодоступність лікарських препаратів таких, як «Адезін», «Тензокард», «Кловаск» тощо. На офіційному сайті клініки немає згадок про тестування вакцин. 

Джерело: Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України

Усі вищеперераховані назви є звичайними лікарськими препаратами. Наприклад, капсули «Кловаск», які досліджували «Фармбіотест», виписують людям після інфаркту міокарда. Крім того, будь-які наукові чи медичні досліди над людиною в Україні проводяться лише за добровільною згодою. 

Згідно зі Статутом внутрішньої служби ЗСУ, військовим роблять щеплення проти основних інфекційних хвороб. Вакцинацію роблять планово за календарем щеплень або ж за епідемічними показаннями за наказом командира. Проте за висновком лікаря військові можуть звільнитися від вакцинації. 

Отже, немає жодних доказів, що клініка «Фармбіотест» випробовувала на військових ЗСУ вакцини від інфекційних хвороб. Інформаційні вкиди та звинувачення в розробці «біологічної зброї» давно лунають на адресу України. Мета такої пропаганди — показати, що Міністерство охорони здоров’я України, приватні клініки та лабораторії замість лікування українців навпаки піддають їх «західним експериментам». Тоді як в останньому звіті Міністерства оборони США наголошують, що саме росія продовжує наступальну програму біологічної зброї та порушує цим Конвенцію про біологічну зброю.

Дезінформація: На Волині медиків звільняють, щоб відправити на фронт

Користувачі, посилаючись на статтю «Суспільного», поширюють інформацію, нібито у Рожищенській багатопрофільній лікарні (Волинська область) розформовують два відділення та звільняють 50 медпрацівників, оскільки прийшло розпорядження відправити їх на фронт. Автори стверджують, мовляв, після мобілізації медпрацівників, зокрема жінок, на передову почнуть набирати інших бюджетників.

Як насправді? 

У лікарні справді відбуваються скорочення, але медиків не збираються мобілізувати. У статті «Суспільного» йшлося про те, що у Рожищенській багатопрофільній лікарні до кінця 2023 року планують розформовувати два відділення — пологове, дитяче, а відтак звільнити 50 працівників. За словами директора закладу Віктора Редзія, роблять це через нестачу фінансування та низьку відвідуваність. Він заявив, що через міграцію, демографічну кризу, яку посилила війна, народжуваність у місті падає уже кілька років. Так, у 2020 році в пологовому відділенні було 240 пацієнток, у 2021 році — 222, у 2022 році — 170, а за 7 місяців 2023 року — лише 77. 

Відповідно до реформи 2018 року, система фінансування медпослуг змінилась, відтепер заклад отримує гроші за кожен візит пацієнта, а не за ліжкомісце, як це було раніше. Відтак, оскільки менше пацієнтів звертається до лікарні, заклад отримує менше грошей від Національної служби здоров’я України (НСЗУ). За підрахунками керівництва, лікарні на зарплати працівникам не вистачає 4 млн грн. 

У лютому 2023 року уряд також ухвалив постанову щодо створення спроможної мережі медичних закладів України. Мережа об’єднує всі елементи надання допомоги в єдину систему. Завдяки цьому пацієнт отримує безперервність медичної допомоги на всіх етапах: від профілактики та діагностики до лікування і реабілітації. Рожищенська багатопрофільна лікарня увійшла до мережі як  загальна лікарня Відповідно медзаклад надає медичну допомогу за наступними напрямами:  анестезіологія та інтенсивна терапія, неврологія, інфекційне відділення, ортопедія і травматологія, терапія, хірургія. Натомість лікар-акушер або педіатр не входять до цього переліку.

«На пологах ми не заробимо, бо це не наш напрямок! На дитячому ми не заробимо, бо це не наш напрямок! В нас є напрямки: терапія, неврологія, хірургія, де заробляють, і які ми мусимо втримати», сказав Редзій на зборах персоналу. Директор зазначив, що для надання невідкладної допомоги у місті діятиме відділення реанімації, чергові лікарі, але меддопомогу дітям буде надавати окремий спеціалізований заклад. 

Директорка Західного міжрегіонального департаменту НСЗУ Тетяна Кудик, заявила, що у 2023 році лікарня отримала 24,7 млн грн на оплату 11 пакетів послуг. Також вона додала, що служба не втручається у внутрішні справи медзакладу та не займається реорганізацією відділень. У виступі ні персонал, ні керівництво лікарні не згадували про мобілізацію працівників чи працівниць, йшлося винятково про оптимізацію медзакладу. 

Джерело: Національна служба здоров`я України

Цікаво, що російські боти не зупинились на поширенні лише цього фейку. У фейсбуці Вікторія Белявцева, представившись лікаркою, яка 10 років пропрацювала в Рожищенській лікарні, заявила, нібито медиків не просто звільняють, а одразу відправляють на фронт у 14 бригаду до медичної роти. 

Коментар користувачки, яка видавала себе за працівницю медзакладу

Однак її фейсбук-сторінка виглядає підозріло: акаунт створили 24 серпня 2023 року як сторінку маркетингового агентства, містом проживання вказаний Харків, у розділі робота зазначено: «Медсестра фіз.кабінету у Волинській обласній дитячій клінічній лікарні». До того ж у коментарі ГО «Інформація в чистому вигляді» Віктор Редзій повідомив, що Белявцева не працювала у Рожищенській лікарні.

Фейкомети могли поширити дезінформацію про мобілізацію медпрацівниць, ґрунтуючись на змінах у законодавстві з 1 жовтня 2023 року. Лікарки, фармацевтки, медсестри мають стати на військовий облік. Представниці цих професій можуть добровільно стати на облік впродовж перехідного періоду до 2026 року, з 2027 року жінки, які цього не зробили, не зможуть працевлаштуватись за фахом. 

Так пропагандисти поширюють у суспільстві панічні настрої, мовляв, втрати настільки великі, що чоловіків не вистачає, тому воювати доводиться жінкам. Хоча постановка на облік не гарантує миттєве відряджання на передову. Це потрібно, аби держава розуміла, скільки є резервного потенціалу. Заступниця міністра оборони Ганна Маляр вказувала, що наразі жінок не мобілізують примусово. 

До того ж такі меседжі створюють враження, нібито всіх медиків без розбору кидають на фронт, відтак якість надання медпослуг страждає. Ворог намагається нагнітати ситуацію, стверджуючи, що цивільні скоро не будуть мати можливість отримати кваліфіковану допомогу. Раніше ми спростовували фейк, нібито у Волинській області масово мобілізують лікарів, а карет швидкої не вистачає, бо «всі віддали для ЗСУ».

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний