Фейки щодо системи охорони здоров’я: У Чорноморськ завезли радіоактивні речовини для підготовки провокацій. Випуск №15

Фейки щодо системи охорони здоров’я: У Чорноморськ завезли радіоактивні речовини для підготовки провокацій. Випуск №15

Photo: ua.depositphotos.com / belchonock
3 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
2361

У новому випуску розвінчуємо фейк, нібито в одеський порт завезли вантаж із радіоактивними речовинами, від яких працівники отримали опромінення. Уже традиційним для моніторингу дезінформації став фейк про чорну трансплантологію — цього разу в російських медіа вигадали, що в українських військових прямо в полі за лічені хвилини вилучають органи та відправляють їх у західні країни.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: В Україну завезли радіоактивні речовини для підготовки провокацій проти рф

Наприкінці лютого мережею почала ширитися інформація про нібито підготовку Києвом масштабної провокації для звинувачення рф у «грубому порушенні» вимог Конвенції про ядерну безпеку. Для цього в одеський порт Чорноморськ завезли бочки з радіоактивними речовинами, внаслідок чого працівники порту отримали радіоактивне опромінення. 

Як насправді?

Інформацію спростував речник голови Одеської обласної військової адміністрації Сергій Братчук. Він нагадав, що надмірна емоційність тексту новини та відсутність достовірної інформації про джерело є ознаками фейку. До того ж, вона не має підтвердження в офіційних джерелах та надійних українських ЗМІ.

В Одеській області, зокрема в місті Чорноморськ, регулярно проводяться радіаційні спостереження та дозиметричний контроль ДУ «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України». Станом на 20 лютого (інформацію про «прибуття таємного грузу» почали поширювати із 19 лютого) радіаційний фон як у Чорноморську, так і загалом по Одеській області, в нормі.  Не зафіксовано відхилень і 21, 23 та 24 лютого.

Для звинувачення рф у порушенні вимог Конвенції про ядерну безпеку не потрібно влаштовувати додаткових провокацій. Вона порушила міжнародні норми тоді, коли розв’язала бойові дії на території країни з АЕС. Наприклад, 18 лютого на Південноукраїнській АЕС зафіксували загрозу влучення ракети рф у ядерний реактор, коли дві ворожі крилаті ракети пролетіли небезпечно близько до ядерного об’єкту у напрямку м. Первомайськ на Миколаївщині. 

Небезпеку також становило знеструмлення атомних електростанцій внаслідок ракетних обстрілів енергетичної інфраструктури. За час окупації ЗАЕС тричі було повністю знеструмлено: 25 серпня, 2 жовтня і 2 листопада. Енергоблоки № 5 і № 6 регулярно відмикаються від енергомережі через обстріли та працюють на дизельних генераторах. Крім того, російська армія розміщувала на території ЗАЕС реактивні системи залпового вогню та іншу військову зброю, причому арсенал постійно оновлюють. Так, 8 грудня «Енергоатом» повідомив, що росіяни розмістили кілька реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) «Град» поруч із територією станційного сухого сховища відпрацьованого ядерного палива.

21 лютого рф призупинила участь у Договорі про стратегічні наступальні озброєння (СНО-3), останній варіант якого рф та США підписали у 2010 році, востаннє його продовжували у 2021 році на 5 років. Договір передбачає обмеження кількості ядерних боєголовок та носіїв ядерної зброї. Як пояснив Павло Аксьонов, кореспондент ВВС з питань озброєнь, припинення дії договору не призведе до негайного початку перегонів ядерних озброєнь. Проте це загрожує тим, що сторони перестануть контролювати одна одну: кожна сторона плануватиме розвиток власних ядерних сил і розроблятиме доктрини, виходячи з власних уявлень про ядерний арсенал потенційного супротивника.

Дезінформація: В Україні роблять пересадку органів у «польових умовах»

Також російські ЗМІ заявили, нібито в Україні поширена «чорна трансплантологія». Зокрема у повідомленнях вказують, що вилучення нирок займає в «польових умовах» не більше 10 хвилин і приносить на чорному ринку до $30 тисяч. Окрім цього, у ролі «чорного трансплантолога» на лінії фронту працює очільниця «гуманітарної місії» при ЗСУ Елізабет Дебрюк, а потім органи українських військових постачають в Європу та США.

Як насправді?

По-перше, в Україні немає так званої «чорної трансплантології». Як пояснювало Міністерство охорони здоров’я України, для операції з пересадки органів може бути залучено понад 100 медиків.  Крім того, має бути спеціальне обладнання для подальшого зберігання органів. Тобто провести операцію в «польових умовах» неможливо.

Автор публікації пише, що Україна нібито доставляє органи українських військових до Європи та США. Утім, зробити це не так легко, адже придатність органів обмежена в часі. Серце та легені залишаються придатними поза тілом лише впродовж 4–6 годин, печінка — 12–15 годин, а нирки — 36–48 годин.

По-друге, теза про те, що вилучення нирки займає не більше 10 хвилин, неправдива. Насправді операція з вилучення нирки в середньому займає майже 45 хвилин, а не 10, як про це пишуть російські медіа. Важливим фактором є і те, що посмертними донорами не можуть бути військовослужбовці та цивільні, які загинули внаслідок бойових дій. Здебільшого посмертними донорами стають пацієнти, які померли через порушення мозкового кровообігу.

Перед пересадкою органу від померлого лікар обов’язково має констатувати смерть мозку. Крім того, для пересадки органів пацієнт обов’язково має надати згоду на донорство. Якщо пацієнт за життя не висловив побажань стосовно донорства, згоду може надати родич пацієнта.

Джерела: Міністерство охорони здоров’я України, закон України про трансплантацію, Адміністрація з ресурсів і служб охорони здоров’я США

Як приклад «чорної трансплантології» в Україні російські медіа наводять діяльність Елізабет Дебрюк, яка нібито очолює «гуманітарну місію» з невідкладної допомоги та реанімації при ЗСУ. Утім, ми не знайшли жодних повідомлень від українських представників або медіа про діяльність Дебрюк. Так само немає підтвердження інформації, мовляв, ціна за живого військового чи військового при смерті становить $150–200.

У статті згадують фільм «Своїми очима», який показували на молдавських телеканалах. Зокрема у фільмі йдеться про історію українського солдата, який лікується від зараження українськими «експериментальними» ліками у Німеччині. Це нібито доводить, що в Україні функціонує «чорний ринок органів». Утім, ми не виявили жодної згадки про фільм «Своїми очима» на сторінці молдавського телеканалу ТVC21 та на сайті Realitatea.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний