Фейки щодо системи охорони здоров’я: у держбюджеті на 2024 рік не вистачає грошей на виплати медикам. Випуск №76

Фейки щодо системи охорони здоров’я: у держбюджеті на 2024 рік не вистачає грошей на виплати медикам. Випуск №76

Photo: ua.depositphotos.com / VitalikRadko
29 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
2406

Український депутат та колаборант Олег Царьов поширив фейк про держбюджет України. Він повідомив, що, оскільки в України не залишилося грошей на соціальні виплати, кошти на зарплати лікарям виділив Світовий банк. Також російські ресурси вкотре просували дезінформацію про легалізацію медичного канабісу, стверджуючи, нібито в Україні хочуть декриміналізувати наркотики. Мовляв, до такого рішення українська влада вирішила вдатись, прислухавшись до ВООЗ.  

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: ВООЗ сприяє декриміналізації наркотиків в Україні

У мережі поширюють інформацію, нібито Всесвітня організація охорони здоров`я (ВООЗ) ухвалює акти, які лібералізують канабіс та інші наркотики. У такий спосіб у різних країнах світу, зокрема і в Україні, декриміналізують наркотичні засоби.

Скриншот допису

Як насправді?

ВООЗ не ухвалювала акти про лібералізацію наркотиків. Організація не впливає на законодавство держав-членів, а лише консультує Комісію ООН з наркотичних засобів (CND) щодо потенційної шкоди та користі від застосування певної наркотичної речовини у лікуванні.  В Україні хочуть легалізувати лише медичну, а не рекреаційну марихуану чи інші наркотики.  

ВООЗ послідовно протидіє поширенню наркотиків та проводить Форуми з питань алкоголю, наркотиків і залежності. Під час зібрання у 2023 році учасники обговорювали прогрес у заходах, спрямованих на посилення профілактики та лікування залежностей. У структурі організації є відділ з боротьби з алкоголем, наркотиками та адиктивною (залежною) поведінкою, який займається розробкою, поширенням та підтримкою впровадження інструментів для профілактики, виявлення, діагностики та лікування хвороб, спричинених вживанням психоактивних речовин. 

Комітет експертів ВООЗ з лікарської залежності (ECDD), який складається з експертів у галузі психоактивних речовин та медицини, оцінює ризики та переваги  для здоров’я від вживання наркотичних препаратів з лікувальною метою. Цей Комітет збирається щорічно та рекомендує Комісії ООН з наркотичних засобів, чи варто включати певну психоактивну речовину до списку препаратів, які перебувають під міжнародним контролем. До складу Комісії ООН своєю чергою входять 53 держави-члени, а контроль за виконанням ухвалених комісією рекомендацій здійснює Міжнародний Комітет з контролю над наркотиками.

Також ВООЗ рекомендувала Комісії ООН не вносити препарати на основі медичного канабісу (з чистим канабідіолом) до списку препаратів, які перебувають під міжнародним контролем, аби дозволити його використання у терапевтичних цілях. У 2020 році Комісія ООН визнала терапевтичне використання медичного канабісу. Однак ВООЗ наголосила, що висновки її фахівців мають рекомендаційний характер, кожна країна може на власний розсуд впроваджувати заходи контролю на своїй території та вирішувати, легалізовувати медичний канабіс чи ні.   

Канабідіол — речовина, яка міститься у медичному канабісі. Вона не має вираженої психоактивної дії, не викликає залежності, не підходить для рекреаційного вживання. Має сильну протисудомну та протиепілептичну дію.

Відтак ВООЗ не змушували українську владу легалізовувати медичний канабіс або рекреаційні наркотики. Науковці різних країн відзначали позитивний вплив препаратів на основі медичного канабісу для полегшення симптомів мігрені, посттравматичного стресового розладу, наслідків хімієтерапії, а також для профілактики та лікування шлунково-кишкових розладів та розсіяного склерозу.

Законопроект про легалізацію канабісу має на меті дозволити людям, які потребують  лікування за допомогою препаратів на основі медичного канабісу, купувати їх за рецептом в аптеках. Проте він не декриміналізує, тобто не знімає відповідальність з людей, які зберігатимуть рекреаційний канабіс в невеликих кількостях. Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко пояснював, що препарати на основі медичного канабісу будуть частиною комплексу заходів з подолання негативних наслідків війни для психічного здоров’я. На момент написання тексту народні депутати внесли поправки до законопроекту, який готували до другого читання. Про легалізацію або декриміналізацію рекреаційного канабісу або інших наркотичних засобів не йдеться. В Україні продаж наркотичних або психотропних препаратів здійснюється лише за рецептом. 

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України 

Дезінформація: У держбюджеті України не вистачає грошей на виплати медикам

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито в держави не залишилося грошей на виплати соціальних гарантій, а без міжнародної підтримки українська система охорони здоров’я руйнується. Унаслідок цього Велика Британія начебто виділила $400 млн і цим самим «кинула подачку» українським медикам та пенсіонерам.

Скриншот публікації

Як насправді?

23 листопада 2023 року Велика Британія під гарантію надала Україні $400 мільйонів. Гроші надійшли через Трастовий фонд Світового банку. Кредит надали на пільгових умовах, Україна зобов’язана погасити борг за 19 років та має 5 років пільгового періоду. Гроші Великої Британії справді спрямують частково на відшкодування пенсійних виплат та медпрацівникам за Програмою медичних гарантій.

Кремлівські пропагандисти вкотре намагаються дискредитувати систему охорони здоров’я в Україні. Мовляв, держава нічого не робить для своїх мешканців, тож вони змушені «виживати» коштом міжнародної допомоги. Україна справді залежна від міжнародної допомоги. Утім, відбувається це через щоденні російські обстріли та збитки, які завдають російські військові. 

Однак це все одно не означає, що держава не запланувала видатки на медичну та соціальну сфери. У 2024 році з держбюджету на Міністерство охорони здоров’я України виділять майже 202 млрд грн. Із цієї суми майже 159 млрд грн піде на фінансування Програми медичних гарантій. Повідомлення росіян є безпідставними, адже держава не лише виділяє кошти на медицину, а й щороку збільшує ці витрати. Детальніше про зміну бюджету у порівнянні з 2023 роком читайте у попередньому випуску

Окрім цього, у травні 2023 року уряд підвищив заробітні плати медиками, які працюють у зоні активних бойових дій та на прифронтових територіях. Відтак мінімальна заробітна плата для лікарів, фармацевтів та професіоналів у галузі охорони здоров’я або з вищою немедичною освітою має бути не менше 28 тисяч грн. Тоді як заробітні плати медиків з інших регіонів залишилися незмінними, востаннє їх підвищували в січні 2022 року.

Також росіяни пишуть про «крах» медичної системи в Україні, але не згадують, хто саме її руйнує. За даними Міністерства охорони здоров’я України, унаслідок російських обстрілів від початку вторгнення в Україні повністю зруйновано 193 медзаклади та пошкоджено 1468 об’єктів. 

Від 24 лютого 2022 року міжнародні організації та іноземні уряди виділяють Україні додаткову допомогу у сфері медицини. Наприклад, у липні 2023 року Євросоюз виділив €4,6 мільйона на 9 проектів Міністерства охорони здоров’я України. Загалом медичну гуманітарну допомогу надають близько 35 країн, міжнародні та партнерські організації, український бізнес тощо. За словами головного санітарного лікаря Ігоря Кузіна, сумарно в українському секторі охорони здоров’я працюють понад 170 міжнародних партнерів. Усього за період вторгнення Україна отримала медичну гуманітарну допомогу на суму понад 16 млрд грн. 

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний