У російських фейках часто поєднують тему військових втрат та медицину. Цього разу пропагандисти залякують українців повідомленнями про нібито дефіцит донорської крові у Харкові через операцію на Курщині.
Російські телеграм-канали поширюють новину, нібито Харківський обласний центр служби крові закликає українців терміново здати кров через дефіцит запасів всіх груп крові. Причина — погіршення ситуації на Курщині та велика кількість поранених серед ЗСУ.
Скриншот публікації
Як насправді?
13 січня 2025 року Харківський обласний центр служби крові дійсно повідомляв про нестачу запасів усіх груп донорської крові та закликав українців стати донорами. Проте у повідомленні не казали, що кров потрібна виключно військовим. «Донорська кров рятує солдатів ЗСУ та цивільних. Здавайте кров, будь ласка», — зазначили в центрі.
Попри те, що на фронті дійсно є постійна потреба у донорській крові, дефіцит у Харкові не пов’язаний з операцією ЗСУ на Курщині, як стверджують пропагандисти. Раніше 8 січня директорка центру Олена Малигон у коментарі «Суспільному» пояснила, що нестача крові, особливо негативних груп, виникла унаслідок різдвяно-новорічних свят, адже кількість донорів у цей період зменшилася утричі.
До того ж у соцмережах Харківського обласного центру служби крові й до серпня 2024 року (початок Курської операції) публікували пости про дефіцит крові. Нестача крові була й до повномасштабного вторгнення.
Як пояснює виконавча директорка платформи «ДонорUA» Ірина Славінська, проблема дефіциту крові існувала і до 2022 року, оскільки пацієнтів завжди більше, ніж охочих здати кров. До повномасштабної війни для забезпечення належного запасу крові Україні потрібно було щонайменше 30 донорів на 1000 громадян. Водночас у 2020 році в Україні було лише 11 донорів на тисячу осіб, через що 2/3 пацієнтів не отримували кров вчасно або взагалі. За даними «ДонорUA», вторгнення на 60% збільшило навантаження на систему крові.
Наразі дефіцит крові залишається гострою проблемою. Для покращення ситуації необхідно більше активних донорів. У відкритих джерелах немає повних даних щодо чисельності донорів і зібраної крові по всій Україні. Наведені нижче дані відображають лише частину загальної картини донорства, здійсненого за допомогою «ДонорUA» у 2024 році.
Фото: depositphotos.com/ua/
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний