Фейки щодо системи охорони здоров’я: у Києві — спалах холери, а на Запоріжжі — епідемія туберкульозу. Випуск №34

Фейки щодо системи охорони здоров’я: у Києві — спалах холери, а на Запоріжжі — епідемія туберкульозу. Випуск №34

Photo: ua.depositphotos.com / photographee.eu
9 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
1159

Після підриву Каховської ГЕС в соцмережах почали поширювати тогорічний вкид про спалах холери в Києві або інших містах України. Окрім цього, російський колаборант Володимир Рогов побачив вплив «руки Заходу» у Запоріжжі. Він стверджує, що американські біологічні досліди та медична реформа призвели до зростання кількості хворих на туберкульоз у Запорізькій області.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: У Києві лікарі попереджають про спалах холери

Після підриву Каховської ГЕС в соцмережах з’явилися повідомлення, нібито у Київській міській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги головна лікарка повідомила про спалах холери найближчим часом. Водночас у деяких постах не називають конкретне місто, якому загрожує холера.

Приклади постів

Як насправді?

По-перше, «Київводоканал» спростував повідомлення про спалах холери. Там повідомили, що якість питної води контролюють і наразі немає відхилень від державних санітарних норм і правил. Тож водопровідна вода станом на 9 червня 2023 року є безпечною. Також «Київводоканал» на своїй фейсбук-сторінці щодня публікує дописи про якість води у столиці. 

У Міністерстві охорони здоров’я України зазначають, що під час війни існує ризик поширення холери, оскільки люди у зоні бойових дій змушені жити без належних санітарних умов. Утім, сьогодні немає підтверджених випадків холери у будь-якій області України.  У постраждалих від підтоплення територіях здійснюють посилений епідеміологічний нагляд, а також збільшують запас необхідних ліків. За словами головного санітарного лікаря Ігоря Кузіна, ситуація із захворюваннями стане більш зрозумілою після зниження рівня води.

По-друге, дописи з ідентичним текстом про нібито попередження головної лікарки поширювали ще у червні 2022 року. Міста теж вказували різні: Київ, Одеса, Запоріжжя, Херсон. Хвилю фейків про спалах холери зафіксували і у російських медіа: тільки там писали про загрозу не українським, а вже російським містам. 

Аналогічний пост про холеру у червні 2022 року

Холера — гостра інфекція, яка виникає внаслідок вживання їжі або води, що містять забруднену бактерію. Здебільшого симптоми холери з’являються від 12 годин до 5 діб після споживання зараженої їжі чи води. Більшість людей, що захворіли на холеру не мають ніяких симптомів або ж якщо вони і є, то у легкій або помірній формі. Утім, трапляються випадки розвитку гострої водянистої діареї. 

Серед симптомів холери виділяють водянисту діарею, блювоту, спрагу, судоми ніг та дратівливість. Аби уникнути захворювання на холеру варто дотримуватися декількох правил:

  • не купувати продукти харчування, особливо рибу, у місцях стихійної торгівлі;
  • не купатися й не ловити рибу в забруднених водоймах;
  • дотримуватися особистої гігієни; 
  • споживати лише чисту воду;
  • мити овочі і фрукти перед вживанням;

Щоб уникнути ризику інфекційних захворювань на територіях, постраждалих від підриву ГЕС, важливо мати доступ до чистої води. Якщо ви перебуваєте на таких територіях та не маєте бутильованої або привізної води, необхідно очистити забруднену воду.

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України

Дезінформація: Дії Заходу призвели до зростання кількості хворих на туберкульоз у Запорізькій області

У мережі поширюють заяву російського колаборанта Володимира Рогова, який стверджує, що з 2016 року на території Запорізької області зростає кількість хворих на туберкульоз. Він зазначив, що до цього призвели американські біологічні досліди, закриття бактеріологічної лабораторії у Запоріжжі, скасування діагностики туберкульозу для дітей та флюорографічного обстеження, а також реформа оптимізації протитуберкульозної допомоги. Рогов додав, що через дії Заходу 70% пацієнтів мають стійку до лікування форму туберкульозу.

Як насправді?

За даними Центру громадського здоров`я, у Запорізькій області упродовж 2015–2021 років рівень реєстрації нових випадків туберкульозу на 100 тис. населення зменшився з 77 до 50,5. Також кількість нових інфікувань в області зменшилась у 2022 році до 33,5 випадків на 100 тис. населення порівняно з 2021 роком. Хоча захворюваність на активний туберкульоз за перші три місяці 2023 року в порівнянні з аналогічним періодом 2022 року зросла на 13%.

Ігор Кузін зазначав, що високий рівень захворюваності пояснюється недостатнім рівнем вакцинації та несвоєчасним зверненням до лікаря.  Україна є однією з 9 країн світу, де найбільше хворих на мультирезистентний туберкульоз. У 2022 році в 119 пацієнтів у Запорізькій області вперше діагностували мультирезистентний туберкульоз. Однак високий показник захворюваності на стійку форму туберкульозу — результат не дій Заходу, а недотримання схеми лікування та неефективна система протитуберкульозної  допомоги, яка існувала раніше.

У Міністерстві охорони здоров`я України пояснили, що через нерегулярний прийом ліків або відмову від лікування туберкульозу збудник хвороби набуває медикаментозної стійкості. Відтак, лікування триває довше та є менш ефективним. А такий пацієнт може передавати стійкі форми інфекції оточенню, що впливає на формування найбільш несприятливої форми захворювання.

Також Наталія Кожан, кандидатка медичних наук, заслужена лікарка України, заявляла, що резистентні форми туберкульозу з`являються внаслідок випадків перехресного інфікування у протитуберкульозних диспансерах. Тому у 2019 році уряд України ухвалив Державну стратегію розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню. Документ передбачав перехід від стаціонарного лікування туберкульозу до амбулаторного. 

Усі протитуберкульозні установи області мали об’єднати в єдиний в області протитуберкульозний заклад. Кількість стаціонарних ліжок дійсно зменшили, адже пацієнти з легкою формою туберкульозу, які регулярно приймають ліки, перестають поширювати хворобу через 2-3 тижні. В одному з попередніх випусків ми розвінчували фейк про реформи протитуберкульозних диспансерів.

У 2020 році в Запоріжжі створили фтизіопульмонологічний центр на базі обласного протитуберкульозного диспансеру. Із 2007 року в Запоріжжі працює протитуберкульозна бактеріологічна лабораторія, яка проводить діагностику туберкульозу 3-го рівня. 

Як і в інших областях України, у Запоріжжі діагностика туберкульозу і препарати для лікування різних форм захворювання безплатні. Ліки пацієнтам видають у фтизіатричному кабінеті або у сімейного лікаря.

Заява Рогова про скасування діагностики туберкульозу маніпулятивна. Адже манту, яку роблять для виявлення збудника туберкульозу, є обов’язковою для дітей, які належать до груп ризику: малюки, які контактували з хворими або мають супутні захворювання, що призводять до послаблення імунітету. Той самий підхід використовують і для виявлення туберкульозу у дорослих: флюорографічне обстеження проводять за наявності симптомів туберкульозу та у групах ризику захворювання на туберкульоз. Окрім цього, із червня 2022 року в Україні впровадили нову методику діагностики туберкульозу в дітей за допомогою тесту Xpert Ultra, який дозволяє більш чітко виявляти хворобу та резистентність до протитуберкульозних ліків.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний