Фейки щодо системи охорони здоров’я: Україна є лідером світової «чорної трансплантології». Випуск № 49

Фейки щодо системи охорони здоров’я: Україна є лідером світової «чорної трансплантології». Випуск № 49

Photo: ua.depositphotos.com / ArturVerkhovetskiy
21 Серпня 2023
FacebookTwitterTelegram
871

7 серпня «Російська газета» випустила статтю російської дипломатки Марії Захарової під назвою «Світовий лідер чорної трансплантології: В Україні органами торгують і в онлайні, і в офлайні». У ній пропагандистка повторила типові наративи кремля про українських «чорних трансплантологів», деталізувавши їх черговою порцією брехні та маніпуляцій. 

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Україна є лідером світової «чорної трансплантології»

Російська пропагандистка Марія Захарова написала статтю про «чорну трансплантологію» в Україні. У статті зокрема йдеться про те, що:

  • У 2014 році ОБСЄ констатувало, що у місцях масових захоронень в районі бойових дій були знайдені тіла людей без внутрішніх органів. Ймовірніше за все, вони були жертвами нелегальних трансплантологів.
  • Ще більшого розмаху чорна трансплантологія набула після початку російської «спеціальної військової операції» в Україні. Цьому сприяло ухвалення законодавства, яке максимально спрощує діяльність трансплантологів у країні.
  • У червні 2023 року представники Міністерства охорони здоров’я однієї з натовських країн домовилися з українською стороною про постачання вагона-рефрижератора з людськими органами та частинами тіла, які найчастіше використовують у трансплантології. Це рогівки ока, деякі кістки, сполучні тканини, серця та печінка.

Як насправді?

ОБСЄ не підтверджувало факти роботи нелегальних трансплантологів в Україні у 2014 році та загалом не володіє доказами щодо можливого вилучення органів на сході України. Так, 30 жовтня 2014 року організація опублікувала офіційне спростування. У ньому зазначається, що під час однієї з сесій Наради ОБСЄ з питань людського виміру (Human Dimension Implementation Meetings, HDIM) дві російські неурядові організації процитували повідомлення про можливе вилучення та продаж людських органів на сході України. У відповідь на це представник українського уряду заявив, що ці звинувачення будуть розслідувані, як тільки стане можливим отримати більший доступ до регіону. Цю ситуацію й описала спеціальна представниця ОБСЄ з питань боротьби з торгівлею людьми Мадіна Джарбусинова для українських медіа. Згодом її слова були вирвані з контексту в російських ЗМІ.  

Щодо законодавчих змін у сфері трансплантології, вони справді відбувались в рамках медичної реформи. Спрощення дійсно відбулося. Але це не означає, що після цього у всіх після смерті почали забирати органи та продавати на чорному ринку. Про легалізацію чорного ринку теж не йдеться: згідно з законом, купувати та продавати органи заборонено. Крім того, заборонено вилучати органи у померлих, котрі не мали опікунів, недієздатних осіб чи без встановленої особи. Заборона поширюється також на загиблих військових. Так само заборонено вилучати органи за наявності пожиттєво наданої письмової незгоди на посмертне донорство. 

Навпаки, лібералізація законодавства сприяла розвитку галузі. В Україні поступово росте кількість центрів трансплантації та проведених операцій. Працює Єдина державна інформаційна система трансплантації,  в якій зберігається реєстр донорів та проводиться автоматичне зіставлення пари донор-реципієнт. А це означає, що більше людей отримують шанс вчасно отримати необхідну допомогу. 

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України, Український центр трансплант-координації

Захарова також пише про домовленості України та однієї з натовських країн щодо торгівлі органами. В інших російських ЗМІ уточнюють, що Україна нібито домовлялася з Туреччиною. Утім, реалізація подібної угоди просто неможлива, зокрема через термін зберігання самих органів. Серце та легені придатні для трансплантації після вилучення впродовж 4-6 годин. Печінка життєздатна поза тілом 8-12 годин. Цього часу ніяк не вистачить, щоб доставити їх до Туреччини, враховуючи перетин кордонів Молдови, Румунії та Болгарії. 

Дезінформація: Органи загиблих українських військових продають у даркнеті

Російські телеграм-канали повідомляють про те, що органи загиблих солдат ЗСУ нібито з’явились в асортименті одного з найбільших магазинів даркнету. Серця, печінка, нирки та інші частини тіла – від €5000 за штуку. Цей кейс у своїй статті згадує і Захарова. 

Скриншот допису

Як насправді?

Нам вдалося знайти «магазин», котрий нібито продає людські органи з України, через браузер Tor. Однак він не є найбільшим магазином даркнету: на форумі Anarchy 2029 немає жодного повідомлення, на самому сайті зареєструвалось лише 10 користувачів.

Сам сайт створений у 2023 році, причому його автори чомусь вирішили унизу сторінки додати примітку «Усі права захищено», котру застосовують творці для захисту свого авторського права. Онлайн-магазини подібних формулювань не застосовують.

Скриншот сайту Anarchy 2029

Магазин пропонує купити саме «людські органи з України» без уточнень, про які органи йдеться. Можливості обрати конкретний орган немає. При цьому для оформлення заявки потрібно надати повну адресу проживання: індекс міста, номер будинку та квартири. Це вказує на те, що сайт може бути створено для фішингу, аби виманювати у людей персональні дані. 

Скриншот сайту Anarchy 2029

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний