Фейки щодо системи охорони здоров’я: Українські військові проводять примусову евакуацію лікарів із Херсона. Випуск №16

Фейки щодо системи охорони здоров’я: Українські військові проводять примусову евакуацію лікарів із Херсона. Випуск №16

Photo: ua.depositphotos.com / joasouza
8 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
2208

У новому випуску спростовуємо фейк, ніби ЗСУ примусово евакуйовують мирних жителів із Херсону, насамперед лікарів. Також у мережі поширили «оголошення» з української лікарні, яка з 1 березня приймає донорську кров виключно у «чистокровних українців».

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: ЗСУ проводять примусову евакуацію лікарів із Херсона

У проросійських каналах поширюють цитату колаборанта Володимира Сальдо про те, що українські військові здійснюють примусову евакуацію з Херсона. Зокрема стверджують, що першочергово евакуюють лікарів на захід України. 

Як насправді?

21 листопада 2022 року віцепрем’єрка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила про можливість безплатної евакуації для жителів Херсону. Через постійні обстріли міста росією та проблеми з інфраструктурою херсонці можуть евакуюватися до Кривого Рогу, Миколаєва та Одеси з можливим подальшим переміщенням на Кіровоградщину, Хмельниччину чи до західних регіонів України. Евакуюватися можуть не лише такі вразливі категорії громадян, як-от жінки з дітьми, літні, хворі та маломобільні, а й усі охочі жителі міста. 

Верещук також зазначила, що в регіонах евакуйованих забезпечують безплатним проживанням у прихистках, гуманітарною допомогою, харчуванням, медичною підтримкою, допомогою в оформленні довідки ВПО та грошовою допомогою від держави та міжнародних організацій. Для того, аби повідомити про бажання евакуюватися, можна звернутися за допомогою у «пунктах незламності», зателефонувати на гарячу лінію Херсонської ОВА за телефонами: 0 (800) 330 951; (091) 481 78 45 або написати у месенджери Viber, Telegram, Signal, WhatsApp на номер (098) 176-16-98. Також можна повідомити в чат-бот волонтерської організації Helping to leave.

3 березня 2023 року Мінреінтеграції повідомило, що ініціює проект постанови, яка б дозволила примусово евакуювати дітей із їхніми батьками із зони активних бойових дій. 7 березня уряд підтримав цю ініціативу, примусова евакуація дітей здійснюватиметься за супроводом одного з батьків або особи, яка їх замінює, або іншого законного представника. Наразі під критерії застосування такої евакуації підпадає лише Бахмут. В уряді не обговорювали евакуацію лікарів чи представників інших професій.

Волонтерка Червоного Хреста Наталія Шатілова, яка наразі перебуває у Херсоні і жила там під час окупації, зазначила у коментарі виданню «Мост», що в місті немає примусової евакуації, люди виїжджають з власної ініціативи. За її словами, немає і примусової евакуації для лікарів: з міста не тільки не виїжджають медики, а й приїжджають у Херсон з інших українських міст. Отже, про примусову евакуацію жителів Херсону, зокрема лікарів, не йдеться. 

Дезінформація: Здавати кров можуть лише «чистокровні українці»

У мережі поширюють нібито оголошення від онлайн-сервісу «Doc.ua» про те, що з 1 березня 2023 року прийом донорської крові буде здійснюватися тільки тоді, коли донор є «чистокровним українцем». Іноземним громадянам бути донорами заборонено. 

Скриншот допису

Як насправді?

Про те, що оголошення не належить сервісу, написав на своїй фейсбук-сторінці його співзасновник Ігор Ліскі. Спершу він припустив, що подібну акцію могли організувати конкуренти для «чорного» піару. Згодом, знайшовши такі ж повідомлення на російських телеканалах, повідомив, що йдеться про психологічну операцію російських спецслужб для впливу на українців. 

Спростував оголошення і сам сервіс. «У зв’язку з поширенням недостовірної інформації в мережі від бренду Doc.ua, ми хочемо зазначити, що не маємо стосунку до жодного збору крові чи до будь-яких інших процедур, пов’язаних з донорством» — зазначено у дописі на фейсбук-сторінці Doc.ua. 

За українським законодавством, іноземці та особи без громадянства можуть бути донорами, якщо мають посвідку на постійне проживання в Україні. Важлива не національність донора, а стан його здоров’я.  Донорами крові в Україні можуть бути здорові люди віком від 18 років і вагою від 50 кг, без тимчасових (наприклад, нещодавно перехворіли, вживали ліки, зробили татуювання чи вакцинувалися) чи абсолютних (серцево-судинні захворювання, цукровий діабет тощо) протипоказань. 

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний