Фейки щодо системи охорони здоров’я: українські військові влучили в аміакопровід на Харківщині. Випуск №38

Фейки щодо системи охорони здоров’я: українські військові влучили в аміакопровід на Харківщині. Випуск №38

Photo: ua.depositphotos.com / oleksii.chumachenko
26 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
869

У червні російські медіа активно просували відео із хмарою аміаку та звинувачували Україну в підриві аміакопроводу. Окрім цього, пропагандисти системно поширюють теорії змов про Всесвітню організацію охорони здоров’я (ВООЗ). Як пишуть кремлівські медіа, ВООЗ нібито наказує урядам держав ухвалювати певні рішення. Зокрема через боротьбу зі зміною клімату уряд Німеччини начебто планує урізати споживання м`яса до 10 грамів на день.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Українські військові влучили в аміакопровід на Харківщині

Російські медіа й телеграм-канали намагаються приховати свої злочини та повідомляють, нібито українські військові підірвали аміакопровід у Куп’янському районі на Харківщині. Пропагандисти поширюють відео хмари аміаку і заявляють, начебто у повітрі здійнялося понад 100 тонн речовини, яка потрапила на позиції ЗСУ. Унаслідок цієї хмари є загиблі, а також багатьох з отруєнням відправили до госпіталів.

Скриншот допису

Як насправді?

5 червня 2023 року очільник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов повідомив про влучання російських військових у трубопровід з аміаком.  Пізніше Синєгубов зазначив, що у Куп’янську не було зафіксовано аміаку в повітрі. За його словами, стався витік близько 134 тонн аміаку. 

Вже 6 червня 2023 року Синєгубов заявив, що вимірювання аміаку у повітрі у найближчому селищі Масютівка видало показник у 7 мг/м³. Тоді як норма складає до 10 мг/м³. Олег Синєгубов додав, що життю та здоров’ю людей у найближчих селах нічого не загрожує, а необхідності в евакуації жителів цих сіл немає. Того ж дня росіяни вдруге обстріляли аміакопровід. Загалом у районі насосної станції селища Масютівка зафіксували 6 влучань.  

Крім того, ми не знайшли жодних повідомлень від офіційних осіб або в українських  медіа про те, що аміак розповсюдився на позиції ЗСУ. Також немає жодних доказів, що багатьох із отруєнням повезли в госпіталі. 

Росіяни поцілили в аміакопровід «Тольятті — Одеса», який проходить через росію та Україну. Зокрема трубопровід пролягає вздовж Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської, Дніпропетровської, Миколаївської областей та має кінцеву точку в Одеському припортовому заводі. Утім, від 24 лютого 2022 року аміакопровід «Тольятті — Одеса» не працює, а витік стався із залишків аміаку. Із посиланням на анонімне джерело інформагентство «Укрінформ» пише, що пошкодження аміакопроводу було на тимчасово окупованій території України, тому складно оцінити масштаби руйнувань.

Ще у 2022 році росіяни вимагали відновити роботу аміакопроводу в обмін на зерновий коридор. У листопаді 2022 року Володимир Зеленський допустив відновлення аміакопроводу, але за умови обміну військовополоненими за формулою «всіх на всіх». Водночас росіяни продовжують обстрілювати аміакопровід та намагаються його зруйнувати. 

Аміак — безбарвний газ, що складається з азоту та водню. Аміак має сильний запах, може подразнювати шкіру, очі, ніс, горло та легені. Також  аміак можна перетворити на рідину та використовувати в ліках, добривах, побутових миючих рідинах та інших продуктах.

Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України виділяє такі ознаки отруєння аміаком: 

  • сильний кашель та задуха;
  • подразнення очей та шкіри;
  • порушення частоти пульсу;
  • почервоніння шкіри;

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України, Центр громадського здоров’я 

Дезінформація: Під приводом підготовки до нової пандемії ВООЗ узурпує владу

У мережі поширюють інформацію, посилаючись на виступ Мислава Колакушича, депутата Європарламенту від Хорватії, що ВООЗ варто оголосити терористичною організацією. Користувачі наводять кілька аргументів:

  1. ВООЗ намагається узурпувати владу та отримати повноваження керівників 194 держав-членів під прикриттям нової пандемії, яку оголосили на 76-й Всесвітній асамблеї охорони здоров`я.
  2. Міжнародна угода про запобігання пандемії та готовність до неї дозволить ВООЗ закривати кордони, запроваджувати карантинні обмеження без попередньої консультації з лідерами країн.
  3. Голова ВООЗ Тедрос Гебреїсус уже фігурує в Глобальній базі даних щодо тероризму за організацію геноциду в Ефіопії;
  4. ВООЗ впливає на рішення урядів держав уже зараз. Через боротьбу зі зміною клімату уряд Німеччини планує урізати споживання м`яса до 10 грамів на день

Як насправді?

На 76-й Всесвітній асамблеї охорони здоров’я у травні 2023 року генеральний директор ВООЗ Тедрос Гебреєсус закликав провести реформи для підготовки до можливого виникнення нових епідемій та надзвичайних ситуацій. На це є об`єктивні причини: по-перше, після скасування пандемії COVID-19 залишається загроза появи інших штамів. По-друге, пандемія може розпочатись від іншого збудника. А зміна клімату, перенаселення міст, посилення контакту між людьми та тваринами, нестача медиків лише сприяють цьому.

Саме тому члени ВООЗ розпочали розробляти розробки угоди щодо запобігання пандемії, готовності та реагування. Для цього створили Міжурядовий орган для ведення переговорів, який представлятиме країни світу. За задумом країни-члени будуть проводити моніторинг та обмінюватися даними, щоб вчасно виявити нову хворобу або патоген та створювати спільний план реагування на надзвичайні ситуації у сфері охорони здоров`я. 

Проте про жодну «узурпацію влади» ВООЗ не йдеться. Голова ВООЗ заперечив звинувачення, ніби підписанти нової угоди відмовляться від свого суверенітету. Він заявив, що процесом укладання угоди керують держави-члени, а Міжурядовий орган для ведення переговорів проводить глобальні громадські слухання за участю всіх зацікавлених сторін. Орган не визначає зміст будь-якої ​​міжнародної угоди. «ВООЗ є вираженням суверенітету держав-членів, і ВООЗ є повністю такою, якою хочуть бачити її суверенні 194 держави-члени», — заявив очільник організації.

За Статутом ВООЗ, організація має повноваження лише давати рекомендації державам-членам. У проєкті угоди про запобігання пандемії теж вказано, що держави мають право визначати свій підхід до системи охорони здоров’я, якщо їхня діяльність не загрожує іншим народам чи країнам. Міжнародна угода не контролює внутрішню політику країн, а такому не дає повноважень організації закривати кордони чи запроваджувати карантинні обмеження у будь-якій країні.

На сайті Глобальної бази даних про тероризм немає даних про Тедроса Гебреєсуса. У міжнародних медіа також не було новин про визнання голови ВООЗ терористом. У 2020 році також поширювали новину, ніби голову ВООЗ заарештували за злочини проти людства та геноцид. Утім, це вигадана новина, її опублікував американський сатиричний сайт The Vancouver Times.

У 2020 році письменник та журналіст Девід Стейнман подав прокурору Міжнародного кримінального суду позов до Тедроса Гебреєсуса, якого звинуватив у відповідальності за геноцид, злочини проти людяності в Ефіопії. Із 2012 до 2016 року голова ВООЗ був міністром закордонних справ Ефіопії та членом Виконавчого комітету Народно-визвольного фронту Тиграя.  Стейнман заявив, що Тедрос мав повноваження контролювати правоохоронців, адже був третім найважливішим посадовцем Ефіопії. Відповідно до слів позивача, голова ВООЗ віддавав накази правоохоронцям вбивати та катувати протестувальників, які вийшли на мітинг у 2015 році. Прокурор Міжнародного кримінального суду мав розглянути скаргу та вирішити, чи проводити розслідування. Однак у відкритих джерелах немає повідомлень щодо передачі скарги до суду чи початку розслідування.  

Також інформація про урізання добової норми м`яса у Німеччини до 10 грамів на день хибна.  Як пояснив Бернхард Вацль, президент Німецького товариства харчування (DGE), відомство переглядає свої рекомендації щодо харчування. 10 грамів — одна із запропонованих моделей, але не рекомендація. Він запевнив, що кількість споживання м`яса на день буде набагато більшою за 10 грамів. За чинними рекомендаціями товариства, на тиждень варто вживати не більше 300-600 грамів м`яса. Зменшення кількості м`яса в раціоні є більш корисним для здоров`я людей та допомагає протистояти зміні клімату.

Мислав Колакушич поширював антинаукові тези щодо COVID-19, виступав проти вакцинації та звинувачував ВООЗ у брехні щодо пандемії.  Відео, на якому депутат пропонує оголосити ВООЗ терористичною організацією, швидко стало популярним серед антивакцинаторів, його почали поширювати у мережі. Утім, ці твердження неправдиві. У попередніх випусках ми детально розбирали, чому пандемія — не вигадка, а реальна загроза, та спростовували фейк, ніби після завершення пандемії ВООЗ визнала шкоду вакцин від COVID-19.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний