У травні український блогер та антивакцинатор Остап Стахів вкотре поширював неправдиві повідомлення, нібито Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) планує нові пандемії. Стахів, посилаючись на слова голови ВООЗ, заявив, що «перелякане покоління погодиться на новий розводняк». Також пропагандисти не оминули тему так званої «чорної трансплантології» в Україні. Зокрема російські канали поширили відео начебто з камери загиблого українського військового, який випадково побачив «операцію» з вилучення органів.
За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.
Дезінформація: Військовослужбовець ЗСУ став свідком «чорної трансплантології»
Російські пропагандисти знову намагаються дискредитувати Збройні Сили України. Зокрема поширюють відео з камери начебто загиблого українського військового, який «випадково» потрапляє на місце операції з пересадки органів у «польових умовах». Також у дописі додають, що логотип на контейнері з відео дуже схожий на логотип кардіологічного центру у Великій Британії.
Скриншот допису
Як насправді?
Уперше це відео поширив російський пропагандист Андрій Руденко, який системно публікує дезінформацію про Україну. На відео, яке поширюють у мережі можна побачити військового із жовтою пов’язкою. Однак траплялися випадки, коли російські військові перевдягалися у форму ЗСУ, аби ввести їх в оману. Тож немає підтвердження, що це саме військові ЗСУ. До того ж окрім жовтих пов’язок у військових більше немає упізнавальних знаків ЗСУ.
Крім того, пересадити органи в «польових умовах» технічно неможливо. Раніше голова Директорату високотехнологічної медичної допомоги та інновацій Міністерства охорони здоров’я України Василь Стрілка зазначав, що для трансплантації залучають велику команду людей. У коментарі «Громадському радіо» завідувач першого хірургічного відділення першого медичного об‘єднання Львова Гнат Герич підкреслює, що є декілька рівнів перед пересадкою органів.
Спершу колектив із близько 10 лікарів різних напрямків має констатувати смерть людини та визначити, чи придатна вона для трансплантації. Після цього, аби виконати пересадку органів, треба безпосередня згода родичів загиблого. Утім, згідно з законом України «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині» заборонено вилучати органи в осіб, які загинули внаслідок бойових дій, тобто військових.
За словами Гната Герича, безпосередній забір органів людини під час операції проводить команда з 6-8 людей. Тоді як на відео пропагандистів їх лише троє.
Крім того, військовий на відео, який «охороняє» місце проведення «операції» дивився в телефон та навіть не відреагував на те, що інша людина спокійно зайшла до приміщення. Так званий «охоронець» почав виганяти військового лише тоді, коли на нього став кричати «лікар». Сам лікар на записі говорить німецькою: «Вийшов звідси! Геть!». Ця історія ідеально збігається з російським наративом росіян про те, що чорної трансплантологією в Україні займаються саме іноземні лікарі, які вивозять органи за кордон.
Пропагандисти звертають увагу, що на червоному контейнері видно символ, схожий на логотип Британського кардіологічного фонду (British Heart Foundation), який займається дослідженням серцево-судинних захворювань. Тоді як на записі не видно жодного логотипа через погану якість відео.
Контейнер із відео, яке поширюють російські телеграм-канали
Логотип Британського кардіологічного фонду, на який посилаються росіяни
А «продати» вилучені органи за кордон, як заявляють росіяни насправді майже неможливо через їхню обмежену придатність. Наприклад, серце та легені придатні для трансплантації після вилучення впродовж 4-6 годин. Печінка життєздатна поза тілом 8-12 годин, а нирки — 24-36 годин.
Приблизно в один і той самий час російські медіа поширили інформацію, нібито в херсонському госпіталі у загиблих військових ЗСУ вилучають органи, а потім спалюють їхні тіла в крематоріях. Утім, медіа посилається на анонімного «представника рф у силових структурах». Немає жодного реального доказу вилучення органів у госпіталі в Херсоні. Тож найімовірніше постановочне відео та анонімне повідомлення про вилучення органів у Херсоні є частиною єдиної пропагандистської кампанії з дискредитації України.
Дезінформація: ВООЗ планує нові пандемії
Український блогер та антивакцинатор Остап Стахів опублікував відео, у якому заявив, ніби ВООЗ планує нові пандемії. Посилаючись на слова голови ВООЗ Тедроса Аданома Гебреїсуса, Стахів зазначив, що «перелякане покоління легко погодиться на новий розводняк».
Як насправді?
ВООЗ не планує нову пандемію, а закликає провести реформи для підготовки до можливого виникнення нових епідемій та надзвичайних ситуацій. Адже, як повідомив голова ВООЗ на 10-денній 76-й Всесвітній асамблеї охорони здоров’я в Женеві, хоча пандемія COVID-19 більше не є надзвичайною ситуацією у сфері охорони здоров’я, загроза появи інших штамів залишається. До того ж пандемія може розпочатись від іншого смертоносного збудника.
Під час засідання країни-члени схвалили бюджет на 2024-2025 роки у розмірі $6,83 млрд. Своєю чергою ВООЗ зобов’язалася провести реформи, зокрема у сфері бюджету, управління та фінансової політики.
У 2024 році 194 країни-члени організації планують ухвалити Міжнародну угоду про запобігання пандемії та готовність до неї. У документі визначать цілі та принципи для боротьби з пандемією. За попередньою інформацією, країни-члени будуть проводити моніторинг та обмінюватися даними, щоб вчасно виявити нову хворобу та розробbnb спільний план реагування. Підготовка та запобігання надзвичайним ситуаціям у сфері охорони здоров’я є одним із завдань ВООЗ.
«Зусилля цього покоління (у підписанні угоди щодо пандемії) важливі, тому що саме це покоління відчуло, наскільки жахливим може бути маленький вірус», — сказав Тедрос Гебреїсус.
Пандемію неможливо запланувати або передбачити, вона може початись у будь-якій точці світу. ВООЗ прогнозує, що наступна пандемія може бути спричинена зоонозним (хворобою, яку поширюють тварини) та сезонним грипом. Зоонозні хвороби становлять найбільшу загрозу людству, адже патогени, які долають видовий бар’єр, можуть поширюватись швидше і мати вищу летальність порівняно з іншими захворюваннями.
Головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін також заявляв, що нові віруси з`являтимуться набагато частіше: інтервал появи нових інфекцій може скоротитися зі 100 до 20-50 років. Крім того, він повідомив, що поки в Україні немає базового імунітету у населення, небезпека нових спалахів COVID-19 залишаються високою.
Джерело: доктор медичних наук Абрахам Хайлеамлак
Абрахам Хайлеамлак, доктор медичних наук, професор педіатрії, зазначив, що у майбутньому пандемії можуть виникати частіше через такі причини:
- Збільшення кількості подорожей: переміщуючись з однієї країни до іншої, люди можуть переносити збудники небезпечних хвороб та заражати інших.
- Зміна клімату впливає на поширення хвороб у нових регіонах, що може ускладнити їх відстеження . Так, змінюючи природний ареал поширення, комахи, гризуни, кажани, паразитичні гриби зможуть переносити небезпечні патогени серед різних біологічних видів у нових місцевостях.
- Посилення контакту між людьми та тваринами, а відтак зростання ризику передачі зоонозних захворювань.
- Збільшення кількості людей, які живуть у перенаселених і антисанітарних середовищах, у яких можуть процвітати інфекційні захворювання, а система охорони здоров’я не здатна протистояти цим загрозам.
- Нестача медичних працівників у системах охорони здоров’я країн може вплинути на зростання загрози спалахів захворювань.
Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний