Фейки щодо системи охорони здоров’я: Україну «накриває» новий метапневмовірус, який особливо небезпечний для ЗСУ. Випуск №145

Фейки щодо системи охорони здоров’я: Україну «накриває» новий метапневмовірус, який особливо небезпечний для ЗСУ. Випуск №145

15 Січня 2025
FacebookTwitterTelegram
54

Новий рік не став приводом для росіян відмовитися від старих і добре відомих тактик пропаганди. Одна із них — залякування українців. Лише інфопривід в цих повідомленнях може змінюватися. Наприклад, якщо у 2024 році росіяни лякали українців спалахом кору, то у 2025 році вони перемкнулись на новий — метапневмовірус. Далі розповідаємо, чи справді він новий і смертельний, як кажуть росіяни, та яка ситуація із захворюваннями на нього в Україні.

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі та росії.

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, начебто в Україну проник новий смертельний метапневмовірус, який особливо небезпечний для українських військових через «їхній слабкий імунітет та сирість в окопах». Росіяни додають, що вірус виник у Китаї й там вже лікарні переповнені хворими.

Скриншот публікації

Як насправді?

На початку 2025 року на півночі Китаю справді зафіксували зростання випадків зараження людей інфекційними захворюванням, зокрема і метапневмовірусною інфекцією (HMPV). Однак цей вірус не є новим. Ідентифікували метапневмовірус і дали йому таку назву ще у 2001 році в Нідерландах. Хоча дослідження показали, що насправді вірус циркулював серед людей щонайменше понад 60 років тому.

Джерело: Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України

Метапневмовірус — інфекційне захворювання, яке поширене на всіх континентах та циркулює в Україні кожного епідемічного сезону. У переважній більшості вірус схожий на застуду чи легкі випадки грипу. Проте, на відміну від грипу, протікає значно легше та рідко викликає ускладнення. Основні симптоми захворювання включають нежить, кашель, температуру. Інкубаційний період — від 3 до 6 днів. 

Метапневмовірус фіксували у Китаї й раніше. Наприклад, згідно з аналізом даних про інфекційні респіраторні захворювання у 2009-2019 роках, він входив до восьми найпоширеніших вірусів у Китаї. У 2022-2025 роках там також поширювався цей вірус. Проте Пекін не оголошував пандемію.

У Всесвітній організації охорони здоров’я підтвердили, що станом на 7 січня 2025 року організація не отримувала від Китаю жодних повідомлень про незвичайні моделі спалахів або повідомлень про введення надзвичайного стану. За словами наукової співробітниці Китайського центру контролю та профілактики захворювань Ван Ліпін, станом на 12 січня рівень інфікування метапневмовірусом на півночі країни навпаки почав знижуватися.

Окрім Китаю, випадки захворювання на метапневмовірус виявили й в Україні. Згідно з останніми даними, станом на 12 січня зареєстрували вже 15 хворих від початку епідемічного сезону. За аналогічний період в епідсезоні 2023-2024 років на метапневмовірус захворіло 20 людей. Водночас впродовж цього та попереднього сезонів не було жодного летального випадку. 

Хоча захворювання передається повітряно-краплинним шляхом, немає жодних доказів, що вірус масово поширюється серед військових на передовій.  Щобільше, вірус не є особливо смертельним, а заразитися може будь-хто, незалежно від статусу. У групі найбільшого ризику — діти до 5 років, дорослі старше 65 років, а також ті, хто переніс трансплантацію, має астму, імунодефіцити внаслідок ВІЛ тощо. Щоб захиститися від вірусу, варто уникати контакту з хворими людьми, регулярно мити руки з милом, провітрювати приміщення. 

Росіяни беруть інформацію про поодинокі випадки зараження та масштабують їх, щоб посіяти паніку серед українців. Насправді ж офіційні джерела не повідомляли про ризики нової епідемії. 

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який не обов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Фото: ua.depositphotos.com

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний