Фейки щодо системи охорони здоров’я: усі карети швидкої забрали для видачі повісток, а на виклики громадян палива не вистачає. Випуск №10

Фейки щодо системи охорони здоров’я: усі карети швидкої забрали для видачі повісток, а на виклики громадян палива не вистачає. Випуск №10

Photo: ua.depositphotos.com / pixelaway
31 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
2483

У мережі вчергове поширювали фейки щодо системи охорони здоров`я в Україні, намагаючись підірвати довіру громадян до медичної системи та водночас показати, ніби на окупованих територіях росія відроджує медицину. Цього разу ми спростовували новий фейк про трансплантологів, які масово розбирають військових на органи, та карети швидкої, які не приїжджають на виклики. А також міф про нібито покращення медичної системи в окупації.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Російські лікарі проводять «високотехнологічні» операції на окупованих територіях

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, що у січні 2022 року лікар із росії нібито провів «високотехнологічну» операцію в окупованому Генічеську. У повідомленні зазначають, що операцію провели завдяки гуманітарній допомозі з росії. У дописі додають, мовляв, адміністрація окупованої Херсонщини працює над удосконаленням медичного оснащення.

Як насправді?

19 січня у Центрі національного спротиву повідомили, що росіяни мають дефіцит лікарів на тимчасово окупованих територіях, адже місцеві українці відмовляються співпрацювати з росії. Аби поповнити медичний персонал, росіяни завозять лікарів зі своєї країни та заохочують їх додатковими виплатами від 4,5 до 18 тисяч рублів.

Крім того, зафіксовані випадки, коли російські медики лікують лише свій особовий склад. До прикладу, у Генічеському районі Херсонської області російські військові переобладнують дитячі садочки під польові шпиталі, адже лікарні переповнені. Є випадки, коли місцевих лікарів звільняють, а на їхнє місце влаштовують медперсонал з Криму. Водночас лікують лише поранених російських військових, а місцевим мешканцям забороняють приходити до лікарень.

Заяви росіян про те, що медицина на окупованих територіях покращується, — маніпуляція. Під приводом «братньої допомоги» рф приховує правду, що окупаційні війська переобладнали лікарню для лікування своїх поранених військових, а хворих місцевих мешканців примусово виписали з лікарні.

Також у повідомленні заявляють про оновлення росіянами медичного обладнання у лікарнях на тимчасово окупованих територіях. Водночас рф замовчує правду про пограбування російськими військовими медобладнання в Скадовську, Новій Каховці та інших окупованих містах. 

Джерело: Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко 19 січня 2023 року в ефірі загальнонаціонального телемарафону; Київська школа економіки станом на 24 січня 2023 року 

Крім того, унаслідок російської агресії постраждала медична інфраструктура. 19 січня міністр охорони здоров’я повідомив, що від початку повномасштабного вторгнення зруйновано майже 200 медичних закладів, ще близько 1000 медичних об’єктів пошкоджено. За оцінками Київської школи економіки (КШЕ), сфері охорони здоров’я в Україні завдано прямих збитків на суму $1,7 млрд

Місінформація: В Одесі швидкі не приїжджають на виклики через те, що карети швидкої допомоги використовують для роздачі повісток

У російських медіа також поширюють інформацію, нібито в Одесі використовують машини швидкої допомоги для маскування видачі повісток до військкомату, натомість для оперативного виїзду на виклики транспорту та палива для нього не вистачає. 

Скриншот допису

Як насправді?

Насправді йдеться не про масове явище, а конкретний випадок використання карети швидкої допомоги військовими. За словами начальниці координаційного пресцентру сил оборони та охорони Півдня Наталі Гуменюк, карета швидкої не була обладнана для медичних послуг, зараз щодо цього випадку проводять перевірку:

«У ній немає обладнання медичного, вона була передана по мобілізації як автотранспортний засіб. Так, це негативно впливає на імідж. Проводиться службова перевірка з використання такого транспорту зокрема для відповідної роботи, тому за результатами перевірки, якщо будуть виявлені дисциплінарні порушення, то будуть притягнуті винні до дисциплінарної відповідальності». 

Інформацію про нестачу палива для обслуговування швидких спростував Олександр Міхайленко, директор комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний центри екстреної медичної допомоги і медицини катастроф». У своємі коментарі Українській службі інформації він зазначив, що машини забезпечені згідно з нормами витрат і кілометражу, а бригади виїжджають 24/7 на екстрені та критичні виклики. 

Варто відзначити, що виїзд бригади залежить від статусу виклику. Так, за постановою Кабміну №1271, виклики поділяються на критичні (відсутнє або неефективне дихання, масивна кровотеча), екстрені (порушення свідомості, ознаки інсульту чи інфаркту, розлади дихання), неекстрені (стан потребує оцінки), непрофільні (надання медичної допомоги на місці непотрібне). 

Як пояснює МОЗ, на критичний виклик бригади мають доїхати за 10 хвилин, на екстрений за 20. На неекстрені або непрофільні виклики медики не виїжджають. Водночас у разі неекстрених звернень до пацієнта можуть направити медиків, але лише за умови, що є вільні бригади та немає доступу до отримання первинної медичної допомоги у сімейного лікаря. Щодо непрофільного, то пацієнта можуть проконсультувати за телефоном. Разом з тим, в умовах воєнного стану у разі ведення активних бойових дій на території, з якої надійшов виклик, виїзд бригади буде відтермінований до припинення загрози. 

Дезінформація: В Україні збільшується кількість лікарень, які проводять трансплантацію, тому що з’являється більше поранених військових

У мережі поширюють інформацію, нібито через збільшення кількості тяжкопоранених українських військових у західних областях України збільшується мережа медзакладів, які проводять операції з трансплантації. Так, автори наводять приклад, мовляв, 19 січня у Волинській обласній лікарні донором став чоловік, який загинув від травми, несумісної з життям, натякаючи, що чоловік міг бути військовим.

Як насправді?

За даними Українського центру трансплант-координації, у 2022 році кількість медичних центрів, які проводять трансплантацію, збільшилася з 27 до 32. Однак кількість проведених операцій з трансплантації дуже відрізняється у кожному центрі незалежно від регіону. Так, у Львівському територіальному медичному об’єднанні провели 97 операцій, тоді як у Львівській обласній клінічній лікарні лише 3; у Хмельницькій обласній лікарні одну, а у Херсонській обласній клінічній лікарні — 5.

Збільшення кількості медичних центрів не пов`язане зі збільшенням кількості поранених військовослужбовців. Із початком впровадження реформ у галузі трансплантології кількість операцій та медичних центрів невпинно зростає.

У 2018 році Кабмін затвердив зміни до закону «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині». Документ дозволив давати згоду на донорство повнолітнім особам, проводити трансплантацію органів від померлих та створив професію трансплант-координатора.

У 2021 році почала працювати Єдина державна інформаційна система трансплантації органів та тканин, до якої вносять дані про потенційних донорів та реципієнтів.

Окрім цього, керівник Директорату високотехнологічної допомоги МОЗ Василь Стрілка пояснив, що до запровадження реформ лікарі майже не констатували смерть головного мозку. Після встановлення цього вердикту консиліумом лікарів, пацієнта під`єднують до штучної вентиляції легень, аби зберегти органи для трансплантації. Однак через відсутність операцій з трансплантації лікарі не бачили сенсу робити цього.

До того ж у період 2018-2023 років триває реалізація пілотного проекту з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів від неродинного донора. Проект передбачає, що всі витрати за операції з трансплантації повністю покриваються з державного бюджету. Долучитись до проекту можуть заклади охорони здоров’я і наукові установи, які відповідають критеріям, визначеним МОЗ.

Міністр охорони здоров`я Віктор Ляшко відзначав, що після початку повномасштабного вторгнення участь у проекті також взяла Волинська обласна клінічна лікарня, яка у 2022 році зайняла сьоме місце за кількістю виконаних операцій. Минулого року найбільше пересадок виконали у Першому медичному об’єднанні Львова, Національному інституті хірургії та трансплантології імені О. О. Шалімова та клініці «Оберіг». 

Заява, нібито чоловік у Волинській обласній клінічній лікарні був військовим, безпідставна. У повідомленні на сторінці хірурга цієї лікарні не вказані деталі смерті донора. Крім цього, для проведення пересадки потрібна прижиттєва згода майбутнього донора, а якщо такий дозвіл не був наданий за життя, рішення ухвалюють члени родини донора після смерті. 

Окрім цього, після констатації смерті головного мозку та проведення вилучення органів у лікарів є кілька годин, аби здійснити пересадку реципієнту:  органи поза тілом можуть функціонувати недовго. До того ж потрібно підібрати реципієнта зі схожим зростом, масою тіла та ідентичною групою крові.

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України, Український центр трансплант-координації

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний