Фейки щодо системи охорони здоров’я: в «американській лабораторії» на Харківщині розробляли небезпечні патогени. Випуск №140

Фейки щодо системи охорони здоров’я: в «американській лабораторії» на Харківщині розробляли небезпечні патогени. Випуск №140

4 Грудня 2024
FacebookTwitterTelegram
906

Кремлівські пропагандисти системно намагаються відвести увагу від своїх злочинів та перекласти відповідальність за свій напад на Україну. Для цього вони продукують різні фейки. Наприклад, про «американські біолабораторії», які нібито поширюють різні захворювання та проводять «експерименти» над цивільними. Цей наратив не новий, росіяни використовують його ще з 2014 року, щоб виправдати агресію «захистом від біологічних загроз».

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Пропагандисти поширюють заяву російського «експерта» юрія нікуліна про те, що Центральна реферативна лабораторія у місті Мерефа Харківської області є нібито важливим пунктом у програмі «біологічних» дослідів, які фінансували США. З 2019 по 2021 рік «американські вчені» з лабораторії в Мерефі буцімто проводили випробування потенційно небезпечних біологічних препаратів на пацієнтах харківської психіатричної лікарні №3. І хоча, як пишуть росіяни, три роки тому з Мерефи начебто евакуювали обладнання і препарати, там все ще можна знайти сліди «американських біолабораторій».

Скриншот публікації

Як насправді?

У 2013 році справді з’явилися новини, що у Мерефі на Харківщині хотіли побудували лабораторію на базі Інституту експериментальної клінічної ветеринарної медицини. Однак проти будівництва виступили місцеві мешканці. За словами журналістів, місцеві писали скарги до держорганів, а після перегляду російського документального фільму «Зараза» казали, нібито Міноборони США хоче використати їх для «експериментів у біолабораторії». Проте тодішній директор Інституту Борис Стегній зазначив, що лабораторія не становить жодної загрози для людини, адже там планували вивчати хвороби тварин, наприклад, африканську чуму. За словами Стегнія, хвороби тварин в Інституті вивчали й до цього, але рівень захисту був меншим. 

Попри такі плани у листопаді 2013 року тодішній голова Харківської обладміністрації Михайло Добкін сказав, що будувати бактеріологічну лабораторію у Мерефі не будуть та наголосив, що вона б все одно не становила загрози життю людей. Про відновлення будівництва не казали і після цього. Отже, росіяни у своїх дописах пишуть про лабораторію, якої насправді не існує. Так само немає жодних доказів, що будь-яка лабораторія на Харківщині проводила «експерименти» на пацієнтах харківської обласної клінічної психіатричної лікарні №3.

Крім того, США навпаки допомагають Україні контролювати небезпечні патогени і не допустити їхнє розповсюдження. Так, ще у 2005 році Україна і США уклали угоду про підтримку українських лабораторій, які виявляють і повідомляють про можливі спалахи захворювань, перш ніж вони стануть загрозою. Усіма ними керує саме український уряд, тоді як США лише підтримують їх. За час існування програми США допомогли 46 подібним лабораторіям та інвестували в це щонайменше $200 мільйонів. До речі, до 2014 року США співпрацювали й з російськими лабораторіями. 

Джерело: Агентство зі скорочення військової загрози Міністерства оборони США

Однак ці лабораторії не виробляють жодних вірусів та тим паче не проводять незаконні досліди на людях. Основні завдання лабораторій, що підтримуються в рамках Програми зі зменшення біологічної загрози, — проведення наукових досліджень, контроль небезпечних патогенів і токсинів, покращення діагностики та профілактики інфекційних захворювань тощо.

У попередніх випусках ми вже спростовували фейки про так звані «американські лабораторії», а також про «експерименти» на людях, які буцімто проводили українські лікарі в Маріуполі у 2006-2016 роках.

Наративом про «американські біолабораторії» росіяни намагаються демонізувати США та виставити їх глобальним агресором, а також виправдати вторгнення в Україну «відповіддю на біологічні загрози». Причому основа наративу залишається майже незмінною. Від початку повномасштабної війни російські пропагандисти регулярно поширюють вкиди на цю тему, в описі змінюються лише назви лабораторій та регіони, в яких начебто проводять «небезпечні дослідження».

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний