Фейки щодо системи охорони здоров’я: в Одесі знищили сліди військово-біологічних лабораторій США. Випуск №67

Фейки щодо системи охорони здоров’я: в Одесі знищили сліди військово-біологічних лабораторій США. Випуск №67

Photo: ua.depositphotos.com / stockasso
26 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
713

Цього разу пропагандисти знову поширюють неправдиві заяви про діяльність «військово-біологічних лабораторій США» на території України. Мовляв, місцева влада в Одесі знищує сліди небезпечних речовин від діяльності військово-біологічних лабораторій. Паралельно з цим рупори Кремля розповідають про «торгівлю» дітьми в Україні. Нібито українських дітей з прифронтових територій під виглядом реабілітації насправді вивозять до Європи на «продаж». Хоча в обох кейсах росіяни посилаються на чутки та не надають реальних доказів.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: В Одесі влада знищує сліди військово-біологічних лабораторій США

Користувачі, з посиланням на слова анонімного одесита, поширюють інформацію, нібито могильник в Одесі використовували для утилізації небезпечних відходів, пов`язаних з діяльністю військово-біологічних лабораторій США. Автори допису вказують, що це виявили під час знешкодження 147 тонн небезпечних відходів, які скупчились через те, що у 1979 році поруч з Одесою затонуло судно з дустом на борту. У дописі йдеться, що цей могильних використовували протягом останніх кількох років. Нині місцева влада вирішила знищити сліди своєї діяльності. 

Скриншот допису

Як насправді?

За зворотним пошуком зображень у Google Images ми знайшли інформацію про утилізацію 147 тонн дусту поблизу Одеси, роботи почались 20 жовтня 2023 року. Як пояснила директорка департаменту екології Одеської ОВА Ірина Шатохіна, з місцевого бюджету виділили кошти на ліквідацію небезпечних речовин через побоювання, що російські обстріли можуть призвести до потрапляння хімікатів у воду та ґрунт. 

Шатохіна також додала, що на момент відкриття місця зберігання мішки з хімікатами були на межі розгерметизації. До кінця року фахівці «Укрекопрому» планують посортувати та спалити відходи за спеціальною технологією.

У 1972 році в Одеській затоці затонуло судно «Моздок» із 900 тоннами дусту на борту. Через два роки біля села Алтестове, що розташоване на березі Хаджибейського лиману, побудували сховище. Дуст консервували у бетонних бункерах. У 2012 році більшу частину хімікатів утилізували, але через брак фінансування 147 тонн відходів продовжили зберігали у сховищі. Ці отруйні речовини перемістили у мішки, які прикрили клейонкою, присипавши землею. Місцеві мешканці відчували сморід, а хімікати проникали у ґрунт та отруювали Хаджибейський лиман.

Питання утилізації залишків хімікатів порушували і раніше, однак лише 2023 році з бюджету виділили кошти та розпочали роботи. Тож могильник ліквідували через об`єктивні причини, немає доказів, окрім слів  анонімного «місцевого жителя Одеси», що сховище з хімікатами використовували протягом останніх років. 

Російські медіа невтомно поширюють фейки про американські біолабораторії в Україні та дискредитують Програму зі зменшення біологічної загрози, у якій з 2005 року бере участь Україна та учасницею якої до 2014 року була росія. Програма діє у рамках загальної Програми спільного зменшення загрози. У рамках підпрограми США дійсно модернізували 46 лабораторій, проте це зробили не для розробки небезпечних вірусів, а для запобігання поширенню захворювань, шляхом вчасного виявлення та повідомлення про спалахи інфекцій.

Раніше ми спростовували фейк, нібито американський телеканал підтвердив існування біолабораторій в Україні. 

Джерела: ВООЗ, Центральна геофізична обсерваторія ім. Бориса Срезневського, блог Уляни Супрун

Дезінформація: Дітей із прифронтових територій України вивозять на продаж за кордон, а не на реабілітацію

Кремлівські пропагандисти знову заявляють, нібито український уряд «продає» дітей за кордон для всиновлення або чорної трансплантології. Мовляв, уже начебто виявлено 8 випадків продажу дітей, а ще 40 справ перебувають на стадії перевірки. У дописах додають, що українські чиновники організовують примусову евакуацію дітей та покривають власників дитбудинків, які «продають» сиріт у країни ЄС.

Скриншот допису

Як насправді?

Наратив про «чорну трансплантологію» — складова кремлівської дезінформаційної кампанії. Щоразу пропагандисти вигадують нові «докази», які мають налякати людей та дискредитувати Україну на міжнародній арені. Насправді ж усі заяви про «чорну трансплантологію» побудовані на вигадках, а не на справжніх фактах.

Загалом на реабілітацію та лікування за кордон відправляють людей з опіковими та мінно-вибуховими травмами, дорослих із важкими захворюваннями та дітей із патологіями. Від початку широкомасштабного вторгнення за кордон на лікування відправили понад 4 тисячі українців, серед яких 650 дітей із травмами та онкологічними захворюваннями. Медична евакуація та лікування сплачується коштом держави, яка приймає пацієнта.

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України

Крім того, росіяни маніпулюють темою примусової евакуації. 7 березня 2023 року Кабмін справді погодив план примусової евакуації дітей із зони активних бойових дій. Однак дітей евакуюють лише в супроводі одного з батьків, особи, яка їх замінює, або іншого законного представника. Немає жодного підтвердження тому, що дітей під виглядом «евакуації» або «реабілітації» вивозять за кордон на «продаж».

Це росія викрадає українських дітей, вивозить їх до рф та примусово влаштовує в прийомні сім’ї. Україна офіційно підтвердила депортацію 20 тисяч дітей з України до рф. Тоді як уповноважена рф із прав дитини Марія Львова-Бєлова заявляє про 700 тисяч українських дітей. Викрадення українських дітей визнають та засуджують міжнародні організації. 17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Марії Львової-Бєлової та путіна за воєнні злочини саме з викрадення українських дітей.

Також росіяни кажуть, нібито українські чиновники «покривають» голів дитбудинків, які вивозять дітей за кордон. У 2022 році був випадок, коли дитячий будинок «Перлинка» підозрювали в незаконному вивезенні 43 українських дітей-сиріт до Литви та усиновленні їх до чужих сімей. 

Проте дітей не встигли всиновити до чужих сімей, тож велися перемовини щодо їхнього повернення в Україну. Начальниця відділу комунікацій Генпрокуратури Литви Олена Мартінонене зазначала, що уже було декілька зустрічей з уповноваженою Президента України з прав дитини, заступником Генпрокурора України, представниками Верховної Ради, поліцією та посольством України у Литві.

Кремлівські пропагандисти вкотре намагаються очорнити Міністерство охорони здоров’я України та міжнародних партнерів, які допомагають дітям та дорослим потрапити на реабілітацію за кордон. Росіяни гучно говорять про «продаж» дітей в Україні, але не згадують, що саме вони викрадають дітей та скоюють воєнні злочини.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний