Росіяни у різний спосіб намагаються поширити паніку і недовіру в українському суспільстві. Так, цього разу вони заявили, мовляв, в Україні курсують мобільні пункти вакцинації, де громадян змушують вакцинуватись. Водночас пропагандисти вказують, що вакцинація не дає бажаних результатів — в Україні зростає рівень захворюваності на різні штами грипу та COVID-19.
За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.
Російські новинні ресурси поширюють інформацію, нібито українська влада проводить політику примусової вакцинації препаратами західних фармкомпаній. Для цього у містах курсують мобільні пункти вакцинації. У дописі автори додають, мовляв, попри збільшені темпи вакцинації місцевого населення, у країні зростає рівень захворюваності на різні штами грипу та COVID-19.
Як насправді?
По-перше, в Україні не проводять вакцинацію проти волі особи, включно із щепленням проти грипу та COVID-19. Проте є перелік обов’язкових вакцинацій і відмова без поважної причини може призводити до певних наслідків, як-от неможливості відвідування дитячих освітніх закладів. Однак щеплення від грипу та COVID-19 не входять до цього переліку та є рекомендованими.
По-друге, особи самі добровільно запрошують мобільні бригади з вакцинації для отримання щеплення, звертаючись до контакт-центру Міністерства охорони здоров’я України чи до сімейного лікаря. Мобільні бригади працюють у населених пунктах, де доступ до закладів охорони здоров’я ускладнений або неможливий. Бригади виїжджають і до людей, які через стан здоров’я не можуть самостійно пересуватися. Також вони імунізують великі колективи з понад 100 охочими вакцинуватися та окремі професійні групи (медиків, освітян тощо). Мобільні бригади використовують лише сертифіковані вакцини, безпечність і ефективність яких перевірена.
Джерело: Міністерство охорони здоров’я України
Водночас теза, мовляв, попри вакцинацію в Україні зростає рівень захворюваності на різні штами грипу та COVID-19, не відповідає дійсності. Вакцинація не гарантує на 100%, що людина не захворіє. Однак щеплена людина перенесе хворобу легше, з меншою ймовірністю матиме ускладнення чи потребуватиме госпіталізації, а отже, виживе після хвороби. До того ж саме масова вакцинація призведе до утворення колективного імунітету, що зрештою допоможе запобігти мутації вірусів.
7 листопада головний санітарний лікар Ігор Кузін повідомив, що рівень вакцинації проти COVID-19 залишається низьким, невакцинованими лишаються близько 8 млн українців. Станом на 10 листопада щеплення від грипу зробили понад 75 тис. громадян протягом поточного епідсезону.
Від грипу бажано вакцинуватись щороку до початку циркуляції вірусу грипу (вересень-жовтень). Щодо профілактики від COVID-19, для більшості людей достатньо одного щеплення, а групам ризику радять ревакцинуватись кожні 6-12 місяців.
Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.
Фото: depositphotos.com/ua
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний