Фейки щодо системи охорони здоров’я: в Україні почались епідемії через отруєну воду. Випуск № 48

Фейки щодо системи охорони здоров’я: в Україні почались епідемії через отруєну воду. Випуск № 48

Photo: ua.depositphotos.com / membio
18 Серпня 2023
FacebookTwitterTelegram
1212

Користувачі мережі поширюють неправдиві повідомлення про початок епідемій в Україні, аби посіяти панічні настрої серед населення. Для підтвердження своїх слів вони пишуть, начебто задля зупинки поширення кору у Черкаській області людям пропонують зробити неякісну вакцину, яка не пройшла належного випробування. Пропагандисти поширюють схожі повідомлення та заявляють, що в Україні спалах гепатиту В. Відбулося це нібито через військового зі 103-ї окремої бригади Територіальної оборони ЗСУ, який першим підхопив хворобу.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: В Україні почались епідемії через отруєну воду

У мережі поширюють інформацію, нібито в Україні почались епідемії, а лікарі здебільшого називають отруєну воду причиною спалахів захворювань. Для підтвердження цієї тези наводять аргументи, ніби:

  • у Київській області екстрено закликали громадян із малолітними дітьми принести на перевірку воду зі своїх колодязів. У пості додають скриншот оголошення Броварської районної філії центру контролю та профілактики хвороб;
  • у Черкаській області, намагаючись зупинити епідемію кору, людям запропонували зробити щеплення не радянською вакциною, а китайсько-американською, яка навіть не пройшла належного випробування;
  • в Івано-Франківській області проблеми з водою, через що почастішали випадки дитячої смертності. Автори додають скриншот новини, у якій йдеться про смерть двомісячного малюка від кашлюка.

Зображення, використані у дописі

Як насправді?

Частина цих тверджень є маніпулятивними, інші — неправдиві. Так, на Київщині щомісяця моніторять стан води й ґрунту, ретельно перевіряють воду на вміст нітратів у колодязях та свердловинах. На брифінгу у Київській обласній військовій адміністрації повідомили, що нітрати особливо небезпечні для дітей віком до 3-х років, яких вигодовують дитячими сумішами. 

Однак цю процедуру проводять, щоб виявити можливі відхилення від норми у районах, які перебували під російською окупацією до кінця березня початку квітня 2022 року. Із 837 зразків питної води з громадських та індивідуальних джерел, яку перевіряли на деокупованих територіях, у понад 40% вода не відповідала вимогам. До того ж така процедура є стандартною в усіх областях України. Щомісячний моніторинг води проводять із 2003 року, а після підриву Каховської ГЕС у підтоплених районах запровадили щоденний моніторинг якості води.

Також «проблеми з водою» є не у всій Івано-Франківської області, а лише в 4 підтоплених районах: Коломийському, Косівському, Калуському та Надвірнянському районах. Це сталося 7 серпня через рясні опади. У Головному управлінні Держпродспоживслужби повідомили, що вода в криницях та свердловинах, на затоплених територіях небезпечна для вживання. Оскільки масив води змивав ґрунт зі збудниками кишкових інфекцій, фекалії тварин і людей, добрива, які могли потрапити у свердловини. У відомстві додали, що обмеження тимчасові та за кілька тижнів вода знову стане придатною для вживання.

Для демонстрації зростання смертності серед дітей автори дописів наводять статтю про смерть немовлят від кашлюка. Однак підвищення смертності від цієї хвороби не пов`язане з якістю води. Кашлюк викликають бактерії Bordetella pertussis, захворювання передається повітряно-крапельним шляхом, як-от при кашлі або чханні. Особливо небезпечна хвороба для немовлят. Щоб запобігти захворюванню, дітям вводять 4 дози вакцини відповідно до календаря щеплень. 

На момент написання статті у Черкаській області не фіксували зростання кількості хворих на кір. Однак лікарі готуються до можливого спалаху. Оскільки, як пояснив головний санітарний лікар Черкаської області Володимир Папач, кір може повертатись раз на 5 років. У той час як останні спалахи кору в Україні фіксували у 2017-2019 роках.

Окрім цього, в Україні недостатній рівень вакцинації від кору, зокрема в Черкаській області він становить 85% при необхідних 95%, саме тому Кабмін оголосив про старт програми із довакцинації дітей проти кору, щоб діти, які з різних причин не змогли отримати вакцинацію вчасно, мали можливість зробити її перед початком навчального року. Саме про цю ініціативу йшлося у документі від Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб, який поширили у дописі. 

На Черкащині щеплення потребують майже 6 тис. дошкільнят. Для проведення кампанії з імунізації область отримала 10 тис. доз вакцин. В Україні застосовують бельгійську вакцину «Пріорикс» (Priorix) та американську «М-М-РІІ» (M-M-RII). Вони є комбінованими, тобто захищають проти кору, паротиту і краснухи. Ці вакцини пройшли необхідні перевірки.

До того ж твердження, ніби радянські вакцини були якіснішими, не відповідає дійсності. Фахівці ВООЗ вказують, що тривалість імунітету від однодозної радянської вакцини була коротшою, ніж від препаратів, які використовували у Західній Європі. До цього додалися неналежний контроль якості вакцин та недотримання температурного контролю. Також у наказі Міністерства охорони здоров`я СРСР йшлося, що люди не отримували щеплення через велику кількість необґрунтованих медичних протипоказань, а лікарі не дотримувались регламентованих термінів проведення вакцинації. Усе це сприяло підвищенню рівня дитячої захворюваності. 

Джерело: головний державний санітарний лікар Ігор Кузін

Дезінформація: В Україні почався спалах гепатиту В

Пропагандистські телеграм-канали заявляють, нібито на Львівщині вдвічі зросла кількість хворих на гепатит В, а першим хворим виявився військовий зі 103-ї окремої бригади Територіальної оборони ЗСУ. У дописі додають, начебто через антисанітарію у військових госпіталях зараження підхоплюють і самі лікарі. Пропагандисти зазначають, що проблема поширення гепатиту В серед військових спостерігається у всіх лікарнях України. 

Скриншот публікації

Як насправді?

Наприкінці липня 2023 року керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України Наталія Іванченко справді повідомила про збільшення хворих на гепатит В. Зокрема за перші 6 місяців 2023 року виявили 49 нових випадків захворювань на гепатит В, що майже вдвічі більше ніж за такі ж пів року у 2022 році. За словами Наталії Іванченко, щороку реєструють нові хронічні випадки захворювання на гепатити В і С. 

Однак Іванченко нічого не згадувала про першого хворого — військового зі 103-ї окремої бригади Територіальної оборони ЗСУ, як про це пишуть пропагандисти. Ми не знайшли жодного повідомлення про зараження військових зі 103-ї окремої бригади ТрО ЗСУ в українських медіа або на сторінці самої бригади. Центр протидії дезінформації при РНБО України перевірили повідомлення пропагандистів у 103-й окремій бригаді ТрО ЗСУ та підкреслили, що інформація не відповідає дійсності. 

Розрізняють декілька видів гепатиту: А, В, С, D та E. Своєю чергою гепатит В — інфекційне захворювання печінки, яке може бути гострим (короткочасна і важка форма) або хронічним. Захворювання поширюється через контакт з інфікованою кров’ю або іншими рідинами організму, статевим шляхом, від матері до дитини (під час пологів) тощо. Серед поширених симптомів хвороби є жовтяниця (пожовтіння шкірних покривів та слизових оболонок), потемніння сечі, посвітління калу, нудота, болі в животі, блювання, надмірна втома. 

Джерело: Центр громадського здоров’я України, Всесвітня організація охорони здоров’я 

В інтерв’ю «Громадському радіо» лікарка-інфекціоністка, яка співпрацює з Національною гарячою лінією з питань вірусних гепатитів, Юлія Левчук розповідала, що зараз близько 660 тисяч українців хворіють на гепатит В. За словами лікарки-інфекціоністки, на гарячу лінію звертаються військові та медики. Найчастіше вони запитують про безплатне лікування гепатиту В, шляхи передачі захворювання, методи та терміни обстеження. 

Наприкінці березня 2023 року Юлія Левчук повідомляла, що від початку широкомасштабного вторгнення близько 10-15 військових щомісяця зверталися на гарячу лінію щодо захворювання на гепатити. 28 липня 2023 року головний державний санітарний лікар Ігор Кузін наголосив, що зараз в Україні щонайменше 5% українців інфіковані гепатитом С та 1,5% — гепатитом В. 

Водночас Міністерство охорони здоров’я України не повідомляло про нібито спалах гепатиту В в українських лікарнях. На гепатит В у 2019 році хворіло близько 632 тисячі українців, у 2021 році —  600 тисяч, а у 2022 році ця кількість зросла до 660 тисяч. Частково це відбулося внаслідок війни та переміщення осіб, які хворіють на гепатити, а також призову, під час якого обов’язково проводять тестування на інфекційні хвороби. 

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний