Фейки щодо системи охорони здоров’я: в Україні розпродадуть державні та комунальні лікарні. Випуск 114

Фейки щодо системи охорони здоров’я: в Україні розпродадуть державні та комунальні лікарні. Випуск №114

Photo: pexels.com / Karolina Grabowska
19 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
2446

Російські пропагандисти поширили чергові меседжі, спрямовані на залякування українців. Так, вони заявляли, мовляв, законопроєкт №11071 дозволить виставляти лікарні та поліклініки на продаж. Спершу «з молотка піде» київська поліклініка, розташована між вул. Зоологічною та парком ім. Івана Багряного, її придбає колишній радник Зеленського Михайло Радуцький. В іншому кейсі фейкороби стверджували, нібито внаслідок пошкодження енергетичної інфраструктури у більшості міст України неможливо буде жити через відсутність електроенергії. Також через це перестане працювати каналізація, що начебто спричинить спалахи хвороб, таких як тиф, чума.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Новий законопроєкт призведе до масового продажу майна державних та комунальних медзакладів

У мережі поширюють інформацію, нібито в Україні готують законопроєкт №11071, який дозволить виставляти лікарні та поліклініки на продаж. Автори допису стверджують, мовляв, законопроєкт хочуть ухвалити, щоб ексрадник та нардеп Михайло Радуцький приватизував занедбану київську поліклініку, розташовану між вул. Зоологічною та парком ім. Івана Багряного. Також у дописі йдеться, що такий закон потрібен, щоб потім внести в нього правку і прибрати норму про три роки, а це, своєю чергою, призведе до продажу майна Міністерства охорони здоров`я України, зокрема, санаторіїв, реабілітаційних центрів тощо.

Як насправді?

11 березня депутати подали до Верховної Ради законопроєкт, у якому серед іншого запропонували надати можливість виставляти на приватизацію окремі об’єкти та майно медзакладів, які більше ніж три роки не використовуються для надання медпослуг чи реабілітаційної допомоги. Інформацію про такі об’єкти вноситимуть до електронної торгової системи. Для цього автори законопроєкту пропонують внести зміни до закону «Про приватизацію державного і комунального майна». 

«Державні та комунальні заклади охорони здоров’я за чинним законодавством не підлягають приватизації. Водночас законопроєкт пропонує створити більше можливостей і для самих медичних закладів, і для громад, коли для цього є об’єктивні підстави. Бо на практиці у власності медзакладів часто є окремі об’єкти, які не використовуються за призначенням, однак власник позбавлений права розпорядитися ними ефективно», пояснив один з ініціаторів законопроєкту. 

Тож, по-перше, масово продавати майно державних та комунальних медичних закладів ніхто не збирається. Йдеться лише про об’єкти та майно, які три та більше років не експлуатуються. А твердження про усунення цієї норми в майбутньому, про яке пишуть пропагандисти, абсолютно безпідставне та є лише частиною кампанії росіян із дестабілізації ситуації в Україні й поширення паніки. 

По-друге, станом на середину квітня 2024 року законопроєкт опрацьовують в Комітеті з питань економічного розвитку. Тобто він навіть не пройшов перше читання, відтак його текст можуть суттєво змінити, або Верховна Рада взагалі відхилить документ. Оскільки наразі в Україні діє закон «Про приватизацію державного і комунального майна», в якому чітко вказано, що приватизації не підлягають державні заклади охорони здоров’я, у тому числі приміщення, в яких розміщуються державні заклади охорони здоров’я. Водночас у законі вказано, що майно, яке перебуває на балансах державних підприємств і не підлягає приватизації, яке понад три роки не використовується у виробничій діяльності й подальше його використання не планується, може підлягати приватизації. Ініціатори законопроєкту пропонують вилучити із чинного закону рядки про «подальше використання майна».

Порівняльна таблиця чинного закону «Про приватизацію» (ліворуч) та законопроєкту №11071 (праворуч)  

До того ж між вулицею Зоологічною та парком ім. Івана Багряного немає «занедбаних» лікарень. Так, на цій ділянці розташовані Консультативна поліклініка Інституту отоларингології імені О.С.Коломійченка НАМН України, КНП «Олександрівська клінічна лікарня м. Києва», відділення патології слуху та мовлення «СУВАГ» і всі вони приймають пацієнтів. 

Також Київська міська клінічна лікарня №14, розташована за вказаною адресою, не закрита повністю, а в рамках реорганізації у липні 2020 року приєднана до Київської клінічної міської лікарні №18. Тобто вона продовжує функціонувати й навіть у разі ухвалення законопроєкту №11071 у поточній версії, лікарню не можна буде продати. До того ж теза, що нардеп Михайло Радуцький хоче приватизувати Київську міську клінічну лікарню №14, не підтверджена доказами.

Скриншот мапи між вулицею Зоологічною та парком ім. Івана Багряного

Станом на квітень 2024 року договори із Національною службою здоров’я України (НСЗУ) про надання меддопомоги за Програмою медичних гарантій уклали 2 128 комунальних і 16 державних медзакладів. На момент написання статті не було жодних повідомлень, що якийсь із них планують приватизувати.

Джерело: Національна служба здоров’я України

Дезінформація: Через пошкодження енергетичної інфраструктури в Україні почнуться спалахи тифу та чуми

Росіяни знову намагаються залякати українців та заявляють, нібито внаслідок пошкодження енергетичної інфраструктури українські міста перетворяться на «темні плями». Тобто у більшості міст України неможливо буде жити через відсутність електроенергії. Також через це можуть відключити насоси каналізації, що начебто спричинить спалахи хвороб, таких як тиф, чума, а також «масовий мор».

Як насправді?

22 березня 2024 року росіяни випустили по Україні понад 150 різних об’єктів ураження. За словами міністра енергетики Германа Галущенко, це була наймасштабніша атака росіян на українську енергосистему від початку повномасштабного вторгнення. У квітні  росіяни також атакували авіабомбами Сумську ТЕЦ та зруйнували ракетами одну з найбільших в Україні — Трипільську ТЕЦ на Київщині. Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко повідомляв, що росіяни пошкодили 75-80% загальної теплової генерації в Україні. 

Заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук каже, що в Україні планують встановити нові об’єкти генерації електроенергії, які допоможуть пройти літо та опалювальний сезон взимку 2024 року. Водночас відновити потужності, які були до березневих атак росіян, буде складно. Тож в «Укренерго» закликають українців споживати менше електроенергії щодня з 19:00 до 22:00.

Разом із цим росіяни поширюють безпідставні чутки про «чорну зиму» 2024-2025 років. Деякі об’єкти енергетичної інфраструктури можуть відновити або встановити нові, а також допомогу з відновленням можуть надати міжнародні партнери, як це було у 2022-2023 роках. Тож зарано говорити про «темні міста» і тим паче про поширення хвороб через відключення каналізації. До того ж об’єкти критичної інфраструктури забезпечують в першу чергу, тому там можуть бути менші або загалом відсутні відключення від електроенергії. Такими заявами росіяни лише намагаються залякати українців та посіяти недовіру до уряду, який начебто «сприяє» поширенню різних хвороб, зокрема тифу і чуми. 

Чума — гостре інфекційне захворювання, симптомами якого є висока температура, ураження лімфатичної системи, шкіри, легень тощо. Збудником хвороби є чумна паличка, яка може перебувати у дрібних ссавців та бліх. Людина може підхопити чуму через укус інфікованих бліх-переносників, незахищений контакт з інфекційними рідинами організму та зараженими матеріалами або від інших людей з чумою. 

Окрім того, як пише Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), чума як хвороба у тварин зустрічається на всіх континентах, крім Океанії. Ризик чуми для людини існує скрізь, де одночасно існують її природні осередки. Отже, людина може підхопити чуму і без гуманітарної катастрофи. Однак ми не знайшли жодних повідомлень про випадки чуми серед українців від початку повномасштабного вторгнення. У своєму звіті за 2023 рік ВООЗ також не зазначала Україну як місце, де серед людей фіксували чуму.

Так само і тиф, який має різні форми та способи поширення. До прикладу, гостре інфекційне захворювання — епідемічний тиф — передається через контакт із зараженими вошами та вважається рідкісною хворобою. Тоді як черевний тиф передається саме через заражену їжу або воду. Спрогнозувати ймовірне відключення насосів каналізації і як наслідок поширення такої хвороби — неможливо. Проте бактерія тифу може поширитися на окупованих та прифронтових територіях внаслідок антисанітарії та порушення водовідновлення, як-от унаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС. Проте у відкритих джерелах також немає повідомлень про зараження тифом українців за останні роки. 

Водночас є інші інфекційні хвороби — грип, кір, гепатит тощо — які можуть загрожувати українцям. Аби захистити себе від інфекційних захворювань, варто дотримуватись таких порад:

Джерело: Центр громадського здоровʼя Міністерства охорони здоровʼя України

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний