Фейки щодо системи охорони здоров’я: в Україні «тестують» новий субваріант коронавірусу FLiRT. Випуск №137

Фейки щодо системи охорони здоров’я: в Україні «тестують» новий субваріант коронавірусу FLiRT. Випуск №137

Photo: unsplash.com / Fusion Medical Animation
23 Серпня 2024
FacebookTwitterTelegram
4392

Цим літом в Україні зростає кількість захворювань на COVID-19, також у липні зафіксували перші випадки інфікування новим субваріантом вірусу FLiRT. Російські пропагандисти у своїй звичній манері подали ці новини як доказ того, що «Україна —  це полігон, на якому Захід тестує усе, в тому числі й віруси».

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

У мережі поширюють інформацію, нібито поява в Україні нового субваріанту коронавірусу FLiRT є свідченням використання її як «полігону для тестування нової зброї». 

Скриншот допису 

Як насправді?

Тези про Україну як «полігон для тестування» є частиною наративу російської пропаганди щодо того, що Захід використовує Україну у власних цілях. Якщо іноземні компанії й тестують щось на території України, це відбувається в рамках офіційних клінічних випробувань. Деталі щодо них можна знайти на сайті Державного експертного центру Міністерства охорони здоров’я України. Наразі в Україні не завершено чотири клінічні випробування, пов’язані з COVID-19, та жодне з них не присвячене новому субваріанту FLiRT. У трьох з них досліджують ефективність препаратів для лікування COVID-19, в одному — ефективність вакцини.

Головний державний санітарний лікар Ігор Кузін справді повідомив, що у липні виявили три випадки субваріанта коронавірусу FLiRT. Два — у Києві та один — в Івано-Франківській області. Захворілі — дві жінки та чоловік старше 60 років. Станом на 12 серпня до них додалося ще 2 випадки. Також 4 випадки, викликаних новим субваріантом, виявили на Хмельниччині. Деякі регіони, наприклад, Харківщина, ще не відправляли зразки до референс-лабораторії у Києві. Та Україна — не перша країна, де помітили поширення цього субваріанту.

Як заявив 21 серпня Ігор Кузін, у серпні 2024 року на COVID-19 захворіли близько 26 тисяч людей, в липні ж зафіксували майже 12 тисяч випадків.

Субваріант FLiRT — це збірна назва для опису цілого сімейства різних варіантів, включно з KP.2, JN.1.7 та будь-якими іншими варіантами, починаючи з KP або JN. Усі вони є нащадками варіанту JN.1 — останньої варіації Омікрону. 

Вірус SARS-CoV-2, як і будь-який інший вірус, постійно мутує. Більшість цих мутацій майже не несуть додаткового впливу, однак деякі можуть провокувати зміни у властивостях вірусу. Наприклад: легкості його поширення, ступеню тяжкості захворювання, ефективності вакцини проти нього і т.д. Тож у травні 2021 року ВООЗ запровадили класифікацію окремих варіантів вірусу, що важливі для оцінки динаміки розвитку SARS-CoV-2, за допомогою міток —  грецьких літер. Щодо назви  FLiRT, це позначення мутацій у шиповому білку (S-білку або спайк-білку), який дозволяє SARS-CoV–2 прикріплюватися до клітин тіла людини (F456L, V1104L і R346T). Вчені припускають, що мутації FLiRT дозволяють вірусу краще уникати нашого імунітету. 

У США цей субваріант почав поширюватись ще навесні 2024 року. З того часу FLiRT виявили в кількох інших країнах, включно з Канадою та Великою Британією. Це відбувається на фоні загального зростання кількості випадків захворювань у світі, зокрема і в Україні. «Така сама ситуація спостерігається в Україні. Якщо умовно за червень ми спостерігали 2 тисячі випадків, то бачимо суттєве зростання у липні – вже майже 12 тисяч. Тобто, досить суттєве зростання показників захворюваності», — розповів під час брифінгу Ігор Кузін. 

Типовим періодом сплеску для респіраторних вірусних інфекцій є осінь, тому стрімкий ріст випадків влітку може здаватись неприродним. Однак в міру постійних мутацій SARS-CoV-2 має наразі подвійну сезонність. Свою роль відіграє також використання кондиціонерів через спеку, що обмежують вентиляцію та циркуляцію повітря, а це своєю чергою створює сприятливіші умови для поширення вірусу. Такі причини літніх сплесків наводить Енді Пекош, вірусолог зі Школи громадського здоров’я Блумберга при Університеті Джонса Хопкінса.

Тож перехід захворювання COVID-19 зі статусу пандемічного до ендемічного не означає, що хвороба зникла взагалі, а тепер її намагаються «штучно повернути». Вірус нікуди не зникає та знаходиться в постійному процесі мутації. Те, що ми спостерігаємо зараз —  поява нових мутацій, що внесли зміни у властивість вірусу поширюватись, —  тепер цей процес відбувається швидше. Та паралельно з цим триває і процес адаптації людей до циркуляції цього вірусу. Вакцинація залишається ефективним способом зменшення ризиків ускладнень від COVID-19. Вакцинуватися можна через запис у свого сімейного лікаря або в пункті щеплень при медзакладах. Наразі в Україні доступно понад 500 тисяч доз омікрон-специфічної вакцини (виробництва Pfizer) для дорослих та понад 50 000 доз для дітей, вона є у всіх областях. 

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний