Фейки щодо системи охорони здоров’я: В Україні виводять «армію» українців з підвищеним рівнем русофобії. Випуск №18

Фейки щодо системи охорони здоров’я: В Україні виводять «армію» українців з підвищеним рівнем русофобії. Випуск №18

15 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
2212

У цьому випуску ми спростовували дезінформацію, нібито в Україні проводять генетичні експерименти зі створення «армії» з підвищеним рівнем русофобії. Також ми розвінчували панічні заяви про скорий початок пандемії пташиного грипу в Україні.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Вчені після кріоконсервації виведуть «армію» українців з підвищеним рівнем русофобії

Російська пропаганда знову придумує фейки про «бандерівців». Цього разу кремлівська пропагандистка Ольга Скабєєва розповідає, що в Україні заморожують чоловіче сім’я. Ведуча додає, що військові можуть здати свої зразки, серед яких вчені оберуть найкращі та виведуть цілу «армію» українців з підвищеним рівнем русофобії.

Як насправді?

Кріоконсервація — метод заморозки чоловічих сперматозоїдів у рідкому азоті за температури -196℃. Зберігання таких матеріалів не обмежено в часі. Здебільшого замороження чоловічої сперми асоціюють із процедурою ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення). Це певний метод лікування безпліддя, адже у подальшому заморожену сперму можна використати для штучного запліднення «в пробірці». Утім, кріоконсервацію ще радять провести перед хіміотерапією, операціями, які можуть вплинути на репродуктивну функцію людини або при роботі з постійним випромінюванням. Кріоконсервацію можна провести не лише чоловікам, а й жінка (замороження яйцеклітин). 

З 2014 року кріоконсервація стала популярною серед українських військовослужбовців. Після початку широкомасштабного вторгнення кількість охочих збільшилася. Деякі клініки пропонують безплатну кріоконсервацію для військових. Перед кріоконсервацією вчені справді додатково досліджують усі зразки, аби оцінити якість за кількістю активних сперматозоїдів та зробити миттєву заморозку. Однак немає підтверджених даних, що завдяки цьому можна вивести цілу «армію» українців з підвищеним рівнем русофобії, як про це каже Скабєєва. 

Процедура кріоконсервації доволі поширена в країнах Євросоюзу. Замороження чоловічих сперматозоїдів роблять щонайменше у 17 країнах ЄС, а серед лідерів — Іспанія, Франція та Німеччина. Крім того, у 2021 році Міноборони США запустили пілотний проєкт з безкоштовної кріоконсервації для військових чоловіків та жінок. Замороження чоловічої сперми не нове серед військових. Ще у 2008 році клініка з безпліддя у Великій Британії повідомила про збільшення запитів на замороження сім’я чоловіка перед тим, як його відправлять на війну в Афганістан та Ірак. 

Також на фоні своєї розповіді про «армію» українців Скабєєва використала урізок з сюжету про репродуктивну клініку в Києві, який знімали іноземні медіа. Щобільше, в ефірі Скабєєва робить гучні заяви про замороження чоловічої сперми, тоді як у самій росії кількість охочих на процедуру від початку широкомасштабного вторгнення зростає. Після 24 лютого 2022 року попит на кріоконсервацію у деяких клініках росії зріс втричі, а звертаються здебільшого ті люди, які отримали повістку чи очікують на призов. Президент громадської організації «Союз адвокатів росії» Ігор Трунов звернувся до моз рф, аби відомство профінансувало кріоконсервацію для мобілізованих росіян.

Дезінформація: В Україні почнеться пандемія пташиного грипу

У мережі поширюють інформацію, що Всесвітня організація охорони здоров`я (ВООЗ) закликала готуватись до поширення пташиного грипу. Відтак в Україні нібито невдовзі почнеться пандемія пташиного грипу. 

Як насправді?

Станом на 15 березня Міністерство охорони здоров`я України не повідомляло про виявлення вірусу пташиного грипу в Україні. Згідно з останнім звітом Центру громадського здоров`я про захворюваність на грип та ГРВІ в Україні, наприкінці лютого та на початку березня не було випадків інфікування вірусом пташиного грипу. Востаннє випадки інфікування грипом  A(H5N1) серед птахів фіксували у 2021 році на Миколаївщині. Утім, в останні роки не було повідомлень про зараження українців цим видом грипу. 

Повідомлення про нову пандемію в Україні, ймовірно, з’явилася через хибну інтерпретацію слів представника ВООЗ. 1 березня у інтерв`ю газеті El Pais епідеміолог ВООЗ Річард Пібоді повідомив, що світ повинен готуватися до нової пандемії, яка може виникнути через пташиний грип. «Це почалося два або три роки тому через специфічний тип вірусу A(H5N1), званий 2.3.4.4b та дуже заразний серед птахів. Це викликає занепокоєння, бо є потенційний ризик для людини», — зазначив Пібоді.

Пташиний грип — захворювання спричинене вірусом, що належить до великої групи різноманітних вірусів грипу типу А, може вражати людей, тварин та птахів. Найчастіше вірус переносять перелітні птахи. Вірус може передаватися від птаха до людини через прямий або непрямий контакт із зараженою особиною або з середовищем і поверхнями, забрудненими фекаліями.

Хоча нині за словами епідеміолога ВООЗ пташиний грип не може передаватися від людини до людини, вірус може мутувати і до цього потрібно бути готовими. Для уникнення поширення вірусу люди мають бути пильними та не підходити до мертвих тварин або птахів, а працівники птахоферм мають бути добре захищені.

За даними ВООЗ, з січня 2003 року по січень 2023 року (остання доступна інформація на момент публікації) зареєстровано 868 випадків інфікування людей вірусом пташиного грипу A(H5N1) у 21 країні. Причому України немає серед цих країн.

У коментарі виданню Scientific American Ендрю Павіа, керівник відділу дитячих інфекційних хвороб Університету Юти, повідомив, що наразі ризик поширення цього вірусу серед людей залишається дуже низьким. 

Джерело: Центр громадського здоров`я Міністерства охорони здоров`я України

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний