Фейки щодо системи охорони здоров’я: з 1 січня 2024 року до лікаря не можна потрапити без військового квитка. Випуск №86

Фейки щодо системи охорони здоров’я: з 1 січня 2024 року до лікаря не можна потрапити без військового квитка. Випуск №86

Photo: ua.depositphotos.com / [email protected]
4 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
1530

Цього тижня спростовуємо заяви росіян, які посилаються на вигадану постанову Кабміну та заявляють, що з 1 січня 2024 року до лікаря неможливо потрапити без військового квитка. У продовження дискредитації системи охорони здоров’я в Україні росіяни пишуть, що на Харківщині масово поширюється вірусна пневмонія. Як «доказ» цьому додають допис від начебто бойового медика, який пише про військового, що «згорів від пневмонії». 

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: З 1 січня 2024 року до лікаря не можна потрапити без військового квитка

Кремлівські телеграм-канали поширюють скриншот оголошення, яке вивісили нібито в одній з лікарень у Києві. В оголошенні посилаються на постанову Кабміну №147 від 26 грудня 2023 року та повідомляють, що з 1 січня 2024 року реєстратура не видаватиме талони до лікаря без військового квитка.

Скриншот допису

Як насправді?

По-перше, в оголошенні посилаються на постанову Кабміну, якої насправді не існує. На сайті уряду за 26 грудня 2023 року є лише три документи із номерами 1200, 1201 та 1202. Однак вони не стосуються відвідування медзакладів. Крім того, жодне медіа не вказує, у якій лікарні Києва вивісили оголошення, тож неможливо перевірити його правдивість. 

По-друге, військовий квиток мають лише військовозобов’язані. До прикладу, чоловік вважається військовозобов’язаним, якщо проходив військову службу, має військову освіту (проходив військову кафедру в закладі освіти) або досягнув 27 років. В інших випадках чоловік до 27 років без військової служби чи освіти є призовником та має приписне посвідчення. Після 60 років чоловіки також не є військовозобов’язаними, їх виключають із військового обліку. Отже, вимога до усіх чоловіків мати при собі військовий квиток під час візиту до лікаря — нелогічна, адже не всі мають такий документ.

Військово-облікові документи може запросити роботодавець під час прийому на роботу.  Раніше начальник сектору комплектування Київського міського ТЦК та СП Олександр Коновалов казав, що військовий квиток також можуть запитати при зарахуванні на навчання або при перетині державного кордону. Однак жодних обмежень щодо лікування військовозобов’язаного в закладах охорони здоров’я в чинному законодавстві немає.

Водночас, за словами директорки Департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОВА Ольги Ярмоленко, при плановій допомозі (довготривалому лікуванні чи запланованій операції) чоловіки призовного віку повинні мати певні документи, зокрема і військовий квиток. Згідно з постановою Кабміну від 30 грудня 2022 року, це потрібно для своєчасного ведення військового обліку. Якщо ж чоловік не має військового квитка, його відправляють до військкомату. Утім, це не стосується термінової медичної допомоги людям з інфарктом, інсультом, після ДТП із серйозними травмами тощо. У такому випадку лікарі першочергово надають необхідну допомогу. 

Підписати декларацію з сімейним лікарем чоловіки також можуть без військового квитка. Аби укласти декларацію з лікарем, дорослим потрібно взяти лише паспорт, ідентифікаційний код та телефон. 

Такі заяви кремлівських медіа є лише черговою спробою очорнити систему охорони здоров’я в Україні та посіяти панічні настрої в суспільстві.

Дезінформація: На Харківщині масово поширюється вірусна пневмонія

У мережі поширюють інформацію, нібито у населених пунктах на півночі Харківської області, зокрема у Вовчанську, Козачій Лопані, Удах масово розповсюджується вірусна пневмонія, однак точно лікарі не знають, це нова форма COVID-19 чи інше захворювання. Автори посту додають фото із допису, ніби українського військового лікаря, який підтверджує, що військовий ЗСУ «згорів від пневмонії». Серед можливих причин поширення хвороби у пості згадують відсутність теплого одягу у цивільних та військовослужбовців. 

 

Зображення, яке додали у дописі

Як насправді?

На світлині, яку додали в пості, вказане ім`я Фисянчук Вадим (за документами Фісянчук) ми знайшли його оригінальну публікацію у фейсбуці. У повідомленні від 22 грудня чоловік пише, що витягнув з поля бою побратима, у якого була лихоманка через пневмонію. За словами автора допису, після лікування хлопець одужав та повернувся до служби. 

Скриншот допису на сторінці Фісянчука Вадима від 22 грудня 2023 року

Однак у дописі або на сторінці немає згадок, що Фісянчук є військовим лікарем. Відома лише частина, в якій служить чоловік, — 6 прикордонний Волинський загін, місце служби вказано у службовому посвідченні та грамоті, фото яких Фісянчук опублікував у жовтні 2023 року. Крім того, немає підтвердження, що ситуація сталась саме на Харківщині, адже у постах військовослужбовець не називає своє місце дислокації. У відкритих джерелах також немає інформації про базування 6 прикордонного Волинського загону.  

Пневмонія це форма гострої респіраторної інфекції, яка вражає легені. При хворобі мішечки (альвеоли), з яких складаються легені, заповнюються слизом та рідиною, що обмежує та робить болісним дихання. Найчастішими симптомами пневмонії є лихоманка, кашель із виділенням слизово-гнійного мокротиння, відчуття браку повітря, зниження апетиту, втома, сонливість, свистячі хрипи під час дихання. Для профілактики захворювання варто збалансовано харчуватись та дотримуватись правил особистої гігієни. Найкращим захистом від інфікування є вакцинація, щепитися варто від гемофільної інфекції, грипу, COVID-19 та пневмококу.

Інформація, нібито вірусна пневмонія поширюється через брак теплого одягу неправдива. Адже найпоширенішою причиною появи вірусної пневмонії є респіраторно-синцитіальний вірус (вірусна хвороба з групи гострих респіраторних хвороб (ГРВІ)). Також цей вид пневмонії виникає при захворюванні на грип і COVID-19. Також пневмонію можуть спричиняти бактерії (Haemophilus influenzae типу b (Hib), Streptococcus pneumoniae) та грибки (Pneumocystis jiroveci). 

Пневмонія поширюється повітряно-крапельним шляхом. Також хвороба може передаватись через кров, особливо це стосується немовлят під час або незабаром після народження. Тож захворіти на пневмонію може кожен, проте люди, які працюють у громадських місцях, маленькі діти, літні люди, особи з супутніми хронічними захворюваннями перебувають у групі ризику розвитку пневмонії та її ускладнень.

Джерело: Міністерство охорони здоров`я України, академічний медцентр Клівлендська клініка

На сайті Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб немає статистики щодо кількості захворювань на пневмонію. Натомість станом на 31 грудня 2023 року з початку епідемічного сезону, який стартував 2 жовтня, в області на ГРВІ перехворіли 1,4% населення або майже 37 тис. осіб. У порівнянні з аналогічним періодом 2022 року захворюваність зросла на 29,5%. Водночас з 18 грудня кількість інфікованих коронавірусом почала зменшуватись. У центрі відзначають, що показник захворюваності становить 90,79 на 100 тис. населення, ця цифра нижче рівня показника епідемічного порогу (415,06) на 78,1%. У центрі не повідомляли про надзвичайну ситуацію із захворюваністю на вірусну пневмонію або інші її види. Про це також не писали місцеві медіа.

Російські медіа поширюють дезінформаційні повідомлення про спалахи вірусних хвороб, аби поширити паніку та налаштувати населення проти української влади, звинувативши останню у бездіяльності. Натомість вони замовчують інформацію, що російській війська обстрілюють цивільні об`єкти Харківщини та руйнують медустанови.    

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний