Фейки щодо системи охорони здоров’я: Зеленський легалізує марихуану, аби люди «терпіли біль, стрес та травми». Випуск №41

Фейки щодо системи охорони здоров’я: Зеленський легалізує марихуану, аби люди «терпіли біль, стрес та травми». Випуск №41

Photo: ua.depositphotos.com / Yarygin
13 Липня 2023
FacebookTwitterTelegram
1144

Під час промови у парламенті на честь Дня Конституції України президент говорив про орієнтири майбутньої української доктрини. Говорив і про необхідність покращення реабілітаційної системи в Україні, в тому числі й психологічної. У цьому контексті згадав про потребу прийняти закон щодо легалізації медичного канабісу. Уже звично російські пропагандисти вирвали окрему фразу з його виступу та перекрутили на свою користь. 

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Після промови Володимира Зеленського у Верховній Раді пропагандисти процитували спікера російського парламенту Володіна: мовляв, президент пропонує громадянам України «терпіти біль, стрес та травми» шляхом легалізації марихуани, «вбиваючи останній цвях у кришку гробу української державності».

Як насправді?

28 червня, у День Конституції, президент Володимир Зеленський понад годину виступав у Верховній Раді. З-поміж іншого президент говорив і про потребу розвивати сферу реабілітаційної допомоги в Україні. Одним із кроків є легалізація ліків на основі канабісу: «Необхідність ментальної реабілітації така ж, як і необхідність фізичної реабілітації. Україна має створити найсильнішу в Європі галузь реабілітації, і це стосується як будівництва реабілітаційних центрів, так і підготовки відповідних кадрів. Держава сприятиме створенню необхідної кількості нових робочих місць, щоб не тільки забезпечити реабілітацію для наших людей, але щоб у нас була змога стати глобальним експортером практик відновлення та інтеграції в повоєнне життя для усіх, хто пройшов та постраждав від війни. Всі найкращі світові практики, найбільш ефективні політики, всі рішення, якими б  складними чи незвичними вони б не здавались для нас, мають бути застосовані в Україні, щоб українцям та українкам не довелось терпіти біль, стрес та травми війни. Зокрема, ми маємо нарешті чесно легалізувати для усіх, хто цього потребує, ліки на основі канабісу, відповідні наукові дослідження та контрольоване українське виробництво». 

Тобто Зеленський не пропонує населенню «терпіти», а навпаки, говорить про покращення реабілітаційної сфери в Україні: відкриття центрів, реабілітаційних відділень, підготовку фахівців. Легалізація ліків на основі канабісу є лише одним із кроків до покращення умов реабілітації для військових та постраждалих від війни. 

Шляхом до легалізації медичного канабісу є прийняття Верховною Радою законопроєкту №7457, поданого ще у червні 2022 року. Політик Ярослав Железняк у своєму телеграм-каналі повідомив, що законопроєкт мають винести до розгляду на найближчому пленарному засіданні. За його словами, впевненої підтримки законопроєкту поки немає. 

Відзначимо, що йдеться саме про ліки на основі медичного канабісу. Медичний канабіс містить канабідіол, який не має вираженої психоактивної дії, тому він не придатний для рекреаційного вживання. Такі ліки є альтернативою лікам на основі інших наркотичних речовин, наприклад, морфіну та опію, — котрі застосовуються в Україні. Вони підлягатимуть такому ж контролю: віддаватимуться лише за рецептом, умови їхнього застосування та дозування визначатимуться за клінічними протоколами, розробленими з урахуванням світових практик. Про це в ефірі телемарафону розповів головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

За підрахунками голови Комітету ВРУ з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайла Радуцького, наразі йдеться про 57 млн людей, що потребують лікування із застосуванням медичного канабісу. До війни озвучувались цифри у 2-3 млн осіб. Крім того, за даними міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, через війну психологічної підтримки потребуватимуть близько 15 млн людей, з них 3-4 млн потребуватимуть медикаментозного лікування. Як повідомляє Міністерство охорони здоров’я України, медичний канабіс полегшує перебіг понад 50 патологічних станів, зокрема:

  • посттравматичних стресових розладів, зокрема отриманих внаслідок воєнних дій;
  • неврологічних захворювань (хвороби Альцгеймера, хвороби Гантінгтона і синдрому Туретта);
  • захворювань травного тракту;
  • хронічного болю невропатичного походження;
  • комплексу симптомів у онкохворих (паліативна допомога для полегшення болю, розладів харчування, налагодження сну). 

Джерело: Міністерство у справах ветеранів України

Від початку повномасштабного вторгнення йде робота над збільшенням кількості лікувальних закладів, де можна пройти реабілітацію, застосувати сучасні іноземні практики. Нині реабілітація проходить не лише в окремих центрах, але й безпосередньо у великих шпиталях. Більше уваги приділяється психологічній реабілітації. Міністерство у справах ветеранів України напряму контрактує лікарні, що забезпечують психологічну реабілітацію військовослужбовців. Контракт із міністерством укладають лікарні, в яких є мультидисциплінарна команда у складі лікар-психіатр, психоневролог і два психологи. За друге півріччя 2022 року (останні доступні дані на момент публікації) надано понад 7 тисяч послуг психологічної реабілітації.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний