ФОТОФЕЙК: Через російські обстріли вся Україна залишилася без електроенергії

ФОТОФЕЙК: Через російські обстріли вся Україна залишилася без електроенергії

30 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
1405

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

11 вересня російські війська обстріляли Харківську ТЕЦ-5, унаслідок чого на Сумщині, Донеччині, Запоріжжі, Дніпропетровщині, Харківщині, Полтавщині частково або повністю була відключена електроенергія. Пізніше російські телеграм-канали поширили фото з космосу, на якому нібито вся Україна в ніч із 11 на 12 вересня була повністю знеструмлена.

Утім, це фото відредагували. На оригінальному знімку на всій території України горить світло.

Скриншот повідомлення

За допомогою зворотного пошуку через Google Images можна знайти оригінальне зображення. Насправді фото, яке поширюють російські телеграм-канали, — це знімок нічної Європи, опублікований ще у 2013 році супутником Suomi NPP. Цей пристрій є спільним проєктом Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (NASA) і  Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA). Науковці збирали дані протягом дев’яти днів у квітні та тринадцяти днів у жовтні 2012 року. На оригінальному знімку видно, що територія України освітлена, як і інші країни Європи.

Зображення нічної Європи, 2012 рік. Джерело: NASA

Водночас на сайті NASA останні фото супутника Suomi NPP датовані 2021 роком, тому росіяни не могли отримати актуальні супутникові знімки станом на вересень 2022 року.

Окрім цього, унаслідок російського удару по Харківській ТЕЦ-5 постраждали лише області, які були підключені до її мережі. Жителі Комунарського району Запоріжжя повідомили, що світла не було лише на декілька хвилин. 11-12 вересня електропостачання повістю відновили на Сумщині, Дніпропетровщині, Донеччині та Полтавщині. Уранці 13 вересня заступник керівника Офісу Президента повідомив, що у Харківській області на 100% відновлено електропостачання.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний