Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють нібито скриншот статті видання «Deutsche Welle» із заголовком «Примусова мобілізація на підконтрольних Києву областях України може бути спецоперацією Кремля».
Утім, цей скриншот підробили, «Deutsche Welle» не публікувало статтю із таким заголовком.
Скриншот допису
Нам не вдалось знайти статтю із цим заголовком на сайті або в соцмережах «Deutsche Welle». У вебархіві теж немає згадки про цей матеріал німецького медіа. Також у виданні не працює журналістка Олеся Галкіна, яка на скриншоті вказана авторкою статті. Окрім цього, «Deutsche Welle» — відоме видання, тож у разі виходу такої публікації інші медіа мали б звернути увагу на статтю з таким заголовком. Однак новини про «можливу спецоперацію кремля» немає і в інших світових ЗМІ.
Також за допомогою інструменту Fotoforensics, який визначає додані до зображення елементи, ми встановили, що скриншот могли відредагувати. При аналізі ELA (Error Level Analysis) плашка із логотипом «Deutsche Welle» та темами виглядає яскравіше порівняно з заголовком статті та ім`ям авторки. Хоча при аналізі справжньої статті видання плашка із логотипом та заголовок не відрізняються за кольором.
До того ж підтеми зазвичай розміщені з більшим відступом від «шапки» сайту, у той час, як на скриншоті слова «Конфлікти | Україна» розміщені майже впритул до синьої плашки.
Аналіз скриншотів фейкової (зверху) та справжньої (знизу) у Fotoforensics
Вперше це зображення почали поширювати 2 лютого 2023 року російські новинні ресурси та користувачі у соцмережах, зокрема найактивніше ділились новиною у забороненій в Україні соцмережі «Вконтакте».
Раніше ми спростовували фотофейк, нібито новинна служба ВВС опублікувала новину про мавзолей давньоукраїнської епохи в Лондоні.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний