ФОТОФЕЙК: Фото Грети Тунберг з прапором ІДІЛ

ФОТОФЕЙК: Фото Грети Тунберг з прапором ІДІЛ

31 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
199

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють зображення, на якому екоактивістка Грета Тунберг тримає в руках прапор терористичного угрупування «Ісламська Держава» (ІДІЛ).

Утім, це фотофейк. Для його створення фейкомети відредагували оригінальну світлину зі сторінки у твіттері Грети Тунберг. Насправді екоактивістка тримає плакат на підтримку Сектора Гази. 

Скриншот фото із допису

Ми не знайшли це фото у соцмережах Грети Тунберг. Також вона не робила заяв на підтримку терористичного угрупування ІДІЛ. До того ж на світлині прапор ІДІЛ, який тримає екоактивістка, виглядає неприродно, як і одяг дівчини позаду Тунберг.

«Ісламська держава» (ІДІЛ) — терористичний рух, створений із залишків Аль-Каїди в Іраку у червні 2013 року, що заперечує право на існування людей інших вірувань та переконань. Члени ІДІЛ здійснили серію терактів у кількох європейських країнах, серед них — Франція, Німеччина, Австрія. Кінцевою метою прихильників руху є створення однієї мусульманської держави (халіфату) у всьому світі. 

Інструмент для перевірки зображень Fotoforensics, який визначає, чи було відредаговане зображення, показав, що на світлині ймовірно є додані елементи. Зокрема виділяється одяг дівчини позаду, шапка на іграшковому восьминогу, пов`язка та напис на плакаті Тунберг.   

Результати перевірки фото у Fotoforensics

За ключовими словами ми знайшли оригінальне зображення, яке використали для створення фейку. Цю світлину Грета Тунберг опублікувала у твіттері 20 жовтня на знак підтримки Палестини та сектору Гази.  На оригінальній світлині вона тримає табличку «Stand with Caza». «Світ повинен висловитися і закликати до негайного припинення вогню, справедливості та свободи для палестинців і всіх постраждалих цивільних осіб», написала вона у дописі. На те, що для створення фейку використали саме це фото, вказують однакові пози Тунберг та дівчини позаду неї на обох фото, а також іграшковий восьминіг, розміщений праворуч на обох світлинах.

Проте через хвилю хейту з боку користувачів твіттеру активістка спершу видалила повідомлення, а згодом опублікувала допис із тим же текстом та схожим фото без іграшкового восьминога, який деякі користувачі трактували як антисемітський символ.

1. Видалений допис зі сторінки Грети Тунберг у твіттері від 20 жовтня; 2. фото, яке поширили у мережі

Перше поширення фейкового фото ми зафіксували у твіттері 20 жовтня о 21:14. Допис підписали коротко: «Грето, ні!». На сторінці також публікували інші відредаговані фото жартівливого характеру.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний